Потреба освітньої субвенції на 2020 рік складає 105 млрд гривень

Розпочався новий навчальний рік і логічним є запитання, чи достатньо грошей мають органи місцевого самоврядування для освіти.

Нещодавно була оприлюднена постанова Кабміну від 10 липня 2019 року №822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки», якою передбачається поетапне (до 2023 року) щорічне збільшення розмірів посадових окладів педагогічних працівників найнижчої кваліфікаційної категорії до 4-х прожиткових мінімумів для працездатних осіб. При цьому найменший посадовий оклад науково-педагогічного працівника встановлюється на 25% вище від посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії.

На адресу АМУ вже надійшли звернення від 101 органу місцевого самоврядування з 21 області України, в тому числі – Житомирської. У листах міст обласного значення та ОТГ йдеться про значне розбалансування у 2020 році місцевих бюджетів, що пов’язано зі зростанням виплат у сфері освіти. Тільки за аналізом листів 70 міст та ОТГ (69% від усіх звернень), які вказали потребу на 2020 рік, видатки на заробітну плату освітян мають зрости на 7,6 млрд гривень.

За інформацією Аналітичного центру АМУ, на 2020-ий рік потреба освітньої субвенції становитиме 105 млрд. грн. Водночас, додатково місцевим бюджетам необхідно буде спрямувати близько 14 млрд. грн. на заробітну плату педагогічних працівників закладів дошкільної, позашкільної та професійної (професійно-технічної) освіти.

Асоціація міст України сподівається, що новообраний Уряд не допустить значного розбалансування місцевих бюджетів та визначить компенсаторний механізм на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 року № 822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки», а також від 10.07.2019 року № 695 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 року № 22».