Житомиряни менше купують м’яса і більше споживають овочей

Аналіз цінової ситуації на споживчому ринку області провели фахівці управління статистики. Дефляція спостерігалася у липні та серпні і за розрахунками Держстату на початок вересня по Україні вона склала 99,6 %, по Житомирській області 99,5 %.

Найбільше на величину індексу споживчих цін мають вплив продукти харчування, ціни на які знизилися, і, подекуди, відчутно, - розповідає начальник відділу статистики цін Головного управління статистики в Житомирській області Тамара Бєлова:

«На ринку овочів продукція загалом подешевшала на 27 %, а окремі її види, серед яких капуста, буряк, морква, цибуля знизились в ціні від 24 до 26 %, картопля – на 42%. За значно нижчими цінами модна було придбати на продовольчому ринку і фрукти, які в цілому подешевшали на 13%, у тому числі банани, персики, сливи, яблука, кавуни і дині - від 19 до 27 %.»

Приросту цін на 1% зазнали у серпні послуги транспорту, що обумовлено збільшенням вартості перевезень автодорожнім пасажирським транспортом. При цьому ціни на бензин залишилися практично на рівні попереднього місяця.

Крім того, за даними статистичного спостереження у серпні реалізація картоплі на Житньому ринку в Житомирі збільшилась на третину, і на 20% - овочів. Зважаючи на зниження цін на овочеву продукцію, населення придбало в 6 разів більше солодкого перцю, на 80% - баклажанів, на 20% - томатів, майже на 30% - моркви та цибулі. Натомість ціни на продукцію тваринництва зросли на 17%, а її реалізація скоротилася на 14%.

За останніми даними статистики середньомісячні витрати кожного жителя області в поточному році зросли в 1,3 рази і склали 928 гривень.

Загалом за 8 місяців року обсяг реалізованих в роздріб товарів на Житомирщині склав майже 9,5 мільярдів гривень, що у порівняльних цінах перевищує минулорічний на 20%.