• Головна
  • Кожен працюючий українець віддає бюджету понад половину заробітку, – дослідження
17:30, 22 березня 2013 р.

Кожен працюючий українець віддає бюджету понад половину заробітку, – дослідження

У середньому кожен працюючий громадянин України віддає в бюджет понад половину свого заробітку. 64% сплачених громадянами податків йде на утримання соціально незахищених та пенсійні виплати.

Як пише Forbes.ua,сьогодні поширена теза, «індустріальний Схід годує менш розвинені області Західної України». Але дослідження «Скільки коштує держава, або За що я плачу податки?», проведене дослідницькою компанією «CASE-Україна», показує, що це не так.

Згідно з результатами дослідження, найбільшими платниками податків у державі дійсно є східні регіони країни. Але вони ж і найбільші одержувачі бюджетних коштів.

Яскравий приклад – Донецька область. Вона є аутсайдером по сплаті податку на додану вартість. Якщо сплата ПДВ бізнесом з донецькою пропискою в 2011 році становила 15,3 млрд гривень, то повернення ПДВ – 15,2 млрд гривень. Разом сумарно область в дохідну частину бюджету з цього податку зробила найскромніший внесок серед усіх областей.

Більше того: в середньому на одну працюючу людину кожен регіон України платить до центрального бюджету більше, ніж отримує назад. А якщо оцінювати перерахування до бюджету з урахуванням непрямих податків, то виявиться, що між податковими внесками жителів різних регіонів кардинальної різниці зовсім немає (виняток – кияни). Тобто навіть якщо якийсь регіон і «переплачує» в бюджет, то ця переплата йде, в першу чергу, на утримання його ж пенсіонерів або на те, щоб «прогодувати» центральний апарат уряду.

Ще одне цікаве відкриття звіту – у скільки обходиться утримання держави кожному її жителю. Отримуючи в середньому 3601 грн на місяць, в 2011 році пересічний українець віддавав на ці цілі в середньому 2092 гривні на місяць, або 25,1 тис. гривень на рік.

Правда, 90% українців жодного разу в житті не платили податки власноруч – за них це роблять податкові агенти, говорить дослідження. Можливо, тому більшість жителів країни не сприймають критично видатки державного і місцевих бюджетів. До прикладу, на ці гроші кожен українець міг би найняти «особистого» чиновника чи прогодувати двох з половиною пенсіонерів.

64% (або 16 000 гривень) сплачених громадянами податків йде, звичайно ж, на утримання соціально незахищених громадян та пенсійні виплати. Але ще третину коштують різні послуги держави. Тут і «безкоштовна» освіта, і вартість медичних послуг, і потреби ЖКГ.

До прикладу, у 2011 році кожен працюючий українець заплатив 2500 гривень – на той момент півтори мінімальні місячні зарплати – за зміст системи освіти. Але середня зарплата в цьому секторі на той момент становила 2000 гривень.

А сума, яку платить українець на утримання прокуратури та судів (1000 гривень на рік), взагалі вдвічі перевищує вартість утримання української армії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...