Голова Житомирської обласної організації НСЖУ Микола Рой: «Українській журналістиці дуже не вистачає правової бази!»

Сьогодні, 6 червня, у День журналіста України, кореспондентка сайту 0412.ua поспілкувалася з головою Житомирської обласної організації Національної спілки журналістів України, головним редактором газети «Ваші інтереси» Миколою Роєм.

Про те, як Спілка допомагає свої членам, усім працівникам ЗМІ, яким є нинішній рівень журналістики Житомирщини та про інше – в нашому інтерв’ю.

- Миколо Федоровичу, як Ви можете оцінити нинішній рівень житомирської журналістики: він високий чи навпаки?

- На це запитання не можна відповісти однозначно. Житомирська журналістика – на непоганому рівні, має своє обличчя. Особливо слід відзначити електронні видання – вони значно виграють в оперативності подачі інформації у порівнянні з «традиційними» ЗМІ. Кореспонденти намагаються висвітлювати різні сторони життя Житомира та області, шукають інформацію, яку влада намагається приховати чи дозувати.

- Як головний редактор друкованого видання чи відчуваєте, що електронні ЗМІ дихають Вам у потилицю?

- Так, відчуваю. Тому наприкінці минулого року ми створили інформаційний портал «Ваші ІНТЕРЕСи». Я чудово усвідомлюю, що електронне видання має набагато більше можливостей, ніж друковане. І в плані якомога ширшого охоплення аудиторії читачів, і – в можливостях подачі матеріалу. Адже, на відміну від газет та журналів, інтернет-видання таки «гумове»! Журналістська стаття може містити більше інформації, бути проілюстрованою хоч двома десятками знімків! Це дуже зацікавлює реципієнта, який ще й має зворотній зв’язок із автором: може написати коментар під його текстом. Уже є досвід західних країн та США, Канади - там паралельно з щоденними друкованими існують електронні видання. В Житомирі щоденних газет немає. Звісно, є щоденні телебачення та радіо, але навіть їм поки що важко змагатися зі швидкістю інтернетних мас-медіа.

Мають бути чітко виписані права та обов’язки журналістів, це зменшить кількість випадків, коли кореспондентів б’ють чи псують їхні технічні засоби.

- Чи в майбутньому редакція газети, яку Ви очолюєте, планує відмовитися від газетного формату і перейти лише на електронний?

- Цього не виключаю. Сьогодні врятувати газету можуть лише серйозні журналістські розслідування, аналітичні, ексклюзивні статті. А для цього потрібні відповідно підготовлені кадри та досить багато часу на написання таких матеріалів. А електронні видання перш за все цікаві новинами. З ними газетам в цьому плані важко змагатися. Цю та інші проблемні теми ми часто обговорюємо в нашій журналістській організації, а також у вузькому колі.

- До речі, як Ви ставитеся до того, що в електронних виданнях, у тому числі житомирських, нині дуже популярною стала публіцистика, що друкується в блоґах?

- Дивлячись, яка це публіцистика. Якщо вона насичена фактами, їхнім аналізом, а не повторює загальні думки та враження, тоді це цікаво. А на житомирському рівні це не публіцистика, а скоріше - есе та белетристика. Для газети, наприклад, це не прийнятно. Чесно зізнаюся – мені не подобаються блоґи, особливо коментарі до них. Деякі читачі обливають брудом одне одного, забувши, з чого, власне, розпочинали коментарі. Тому поки що на інформпорталі «Ваші ІНТЕРЕСи» нема зворотнього зв’язку, а якщо буде, то ми його контролюватимемо.

- Щоб Ви побажали молодим творчим працівникам?

А протистояння виникали через те, що владним органам не подобалося, як їхню діяльність висвітлює видання.

- Насамперед – добре знати жанри журналістики. А вивчивши «теорію», застосовувати її на практиці. Є стандарти і їх потрібно дотримуватися. Репортаж має бути репортажем, а кореспонденція – кореспонденцією. Зауважу також, що в електронних ЗМІ є суттєвий недолік – у погоні за оперативністю автори часто грішать не лише орфографічними помилками, а й жахливою стилістикою. На це молодим кореспондентам, їх редакторам слід звертати більше уваги. По-друге, журналіст має розуміти, про що він пише. Коли читаєш деякі матеріали, то таке враження, що в головах їхніх авторів була каша, а не чітке розуміння суті того, про що вони взялися писати. По-третє, не слід зациклюватися лише на репортерській роботі. Хіба можна бути хронікером усе життя? Слід випробувати себе і в журналістському розслідуванні, і в написанні критичних, а також публіцистичних статей. Потрібно не лише володіти інформацією, а й мати власний погляд на неї, робити спостереження і висновки. Не всім це дано, але треба пробувати.

- Чого сьогодні, на Вашу думку, не вистачає журналістиці?

- Українській журналістиці дуже не вистачає правової бази. Закон про ЗМІ в Україні датується ще 1993 роком. Уже двадцять років минуло, багато що змінилося! Мають бути чітко виписані права та обов’язки журналістів, це зменшить кількість випадків, коли кореспондентів б’ють чи псують їхні технічні засоби. Та й сам журналіст має бути відповідальним за свої дії, бо і йому не можна порушувати закони, правила поведінки в суспільстві. І все ж, я вважаю, що сьогодні найбільша проблема – роздержавлення преси. Потрібно мати чітке законодавче підґрунтя, щоб ЗМІ, які знаходяться в комунальній власності, після відмови від нього співзасновників не ліквідувалися. Щоб цього не сталося, потрібно головне: у редакцій не повинні забирати приміщення, де вона нині розміщуються.

- Розкажіть, будь ласка, про обласну спілку журналістів, яку Ви очолюєте? Скільки в ній членів, як до неї вступити, яку допомогу вона надає журналістам? Чи захищає організація права усіх працівників ЗМІ, журналістів, коли їх хтось порушує?

- В обласній спілчанській організації нині понад 400 чоловік. Водночас творчих працівників у різних ЗМІ області набагато більше – понад тисячу. На жаль, не радує віковий склад обласної спілки: більше 60 відсотків – це люди за 50-60 років. Хоча вступити до нашої організації не складно - варто лише мати публікації в ЗМІ. Як визнано багатьма, журналіст – професія небезпечна. І в нашій області були випадки, коли напали на представників ЗМІ, і навіть завдали тілесних ушкоджень. Кілька років тому трапився інцидент – до працівника одного ЗМІ застосував силу нардеп. Я почув про це і сам запропонував постраждалому провести його прес-конференцію. Також Спілка допомагала редактору одного районного видання, який отримав ножові поранення: ми відвідували його в лікарні, влаштували прес-конференцію. Міліція досить швидко заарештувала двох чоловіків, яких запідозрили в нападі на журналіста. Правда, ця справа досі тягнеться в судах, а підсудних навіть відпустили на волю…Були конфлікти й між головними редакторами «районок» та їх співзасновниками – райдержадміністраціями, райрадами. Зазвичай вони завершувалися миром. А протистояння виникали через те, що владним органам не подобалося, як їхню діяльність висвітлює видання. Якби ж «районки» були незалежними, з них би запитували цивілізовано – через суд. А через те, що вони в комунальній власності, їхні співзасновники скочуються до міжособистісних сварок із редакціями. Також спілка йде назустріч тим кореспондентам, які потребують фінансової допомоги. Наприклад, на лікування. А ще допомагаємо здобувати (бо це не так просто) кореспондентам у поважному віці Президентську стипендію. Так її в нинішньому році отримали житомирянин Іван Гоцалюк та коростишівець Василь Лінивий – обом уже по 80 років, проте вони продовжують дописувати до газет.

- Що побажаєте житомирським журналістам у день їхнього професійного свята?

- Бажаю всім здоров’я, творчого натхнення, належних економічних та моральних умов праці!

- Дякую за інтерв’ю.

Запитувала
Марія Хімич

IMG_1954
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
124 перегляди в серпні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Культура
17 по 19 серпня з 20:00-23:00 на майданчику біля кінотеатру "Жовтень" (бульвар Новий) можна буде подивитись якісну документалістику під зорями. Добірка Lampa.doc складатиметься з 11 високоякісних фільмів виробництва України і Польщі останніх років, що є учасниками та переможцями національних та міжнародних кінофестивалів. На сайті фестивалю можна ознайомитись з інформацією про всі фільми, що є в програмі Lampa.doc цього року. Окрім переглядів планується се...
Програма
Незабаром Україна відзначатиме головне державне свято - День незалежності. 24 серпня наша держава святкуватиме 27-у річницю, відколи здійснилася споконвічна мрія українців - бути господарями на своїй землі. Цього року на житомирян та гостей міста чекає цікава та різноманітна програма святкування. 17-19 серпня на майданчику біля кінотеатру «Жовтень» (бульвар Новий) з 20.00 до 23.00, у рамках заходів до Дня Державного Прапора та 27-ї річниці незалежності Ук...
Увага
У зв’язку із великою кількістю звернень громадян, зупинка водопостачання в Житомирі, запланована на 17 -19 серпня, буде перенесена на інші дати, про які буде повідомлено додатково. Нагадаємо, проведення робіт по заміні застарілих засувок, середній термін використання яких становить від 40 до 60 років, неможливо без відключення системи водопостачання у місті. В подальшому використання нових запірних елементів дасть можливість локалізовувати ділянки аварій б...
Суспільство
Приємним подарунком місту до 27-ї річниці Незалежності України буде встановлення рекорду України з тяги пожежних автомобілів на максимальну відстань. 24 серпня о 15.00 годині на паркувальному майдані ТРЦ «Глобал» мешканець міста Віктор Прокопенко намагатиметься встановити саме такий рекорд, який фіксуватимуть представники «Книги рекордів України». Запрошуємо усіх мешканців міста підтримати рекордсмена та стати свідком встановлення рекорду.
Пригоди
13 серпня о 13:32 до Служби порятунку «101» м. Житомир надійшло повідомлення про пожежу у підвалі п’ятиповерхового житлового будинку по вул. Селецька. За вказаною адресою виїхали 2 відділення вогнеборців 2-ї Державної пожежно-рятувальної частини. З’ясувалося, що до рятувальників зателефонував один із мешканців будинку. Він відчув у квартирі запах диму, але там нічого не горіло. Тож вийшов подивитися на сходову клітину, яка і виявилася задимленою. Аби зайти...
Суспільство
Сьогодні, 14 серпня православні християни та греко-католики відзначають свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, а також день семи мучеників Маккавеїв. У храмах Житомира від ранку людно. Ще більший натовп людей під храмами - продаж "маковійчиків". Оскільки цього дня вже традиційним є освячення польових трав, зернових колосків, меду та маку.  Саме на такі букети  (називають їх «маковійчик» або «маковейка») й є сьогодні попит. Ажіотаж виб...
у календарі
І за церковним, і за народним календарем 14 серпня — це свято Першого Спаса, Спаса на воді — медовий Спас. На жаль, мало хто може до пуття пригадати, що це за свято й на чию воно честь відзначається. Витлумачення самої назви також не таке вже й прозоре: мовляв, колись мак віяли й освячували тощо. Церковна традиція шанує цей день як такий, що зв'язує весь Успінський піст. Встановлено його з нагоди Божих знамень від ікон Спасителевих, Богородиці або Хреста Г...
Новини компаній
Пити достатньо води - дуже важливо. І не ми перші, хто про це говорить. Але не в кожній школі передбачена питна вода в потрібній кількості. Нашим дітям доводиться її купувати в їдальні або магазині. І вони не завжди замислюються про її необхідність. Дбати про це повинні ми з Вами. Зручний і економічний варіант - придбати багаторазову пляшку для води. З нею Ваша дитина не буде відчувати спрагу і зможе отримувати знання повноцінно. Адже зневоднення шкодить о...
Суспільство
У зв’язку з проведенням робіт по заміні теплової мережі від перехрестя з Старого Бульвару по вул. Пушкінська до вул. Чорновола (з порушенням асфальтового покриття на проїжджій частині), з 14 серпня до 20 серпня на вказаному відрізку дороги буде перекрито рух транспорту. Рух автобусного маршруту №58 "Мальованка- Діагностичний центр" буде направлено по наступним вулицям: вул. Шевченка, вул. Фещенка-Чопівського - вул. Лермонтовська - вул. Пушкінська - Діагнос...