Державний академічний Волинський народний хор був створений у місті Луцьку при Волинській обласній філармонії в 1978 році. Одним з організаторів та першим художнім керівником колективу був композитор, народний артист України Анатолій Пашкевич. З 1989 по 1993 роки колектив працював під керівництвом відомого балетмейстера, заслуженого артиста України А. Й. Іванова.

З 1989 року і по сьогоднішній день головним диригентом, а з 1993 року і художнім керівником Волинського народного хору є заслужений діяч мистецтв України Олександр Олександрович Стадник. Балетмейстер колективу — заслужений артист України Валерій Смирнов, хормейстер — Володимир Єфіменко, керівник оркестру — заслужений артист України Ростислав П’ятачук. В складі Волинського народного хору 36 артистів хору, 25 артистів балетної групи та 15 оркестрантів з середньою спеціальною та вищою освітою, серед яких 5 заслужених артистів України.

У 2002 році за видатні досягнення у розвитку українського музичного мистецтва Волинському народному хору було надано статус академічного.

За роки свого існування Волинським народним хором було проведено більше 3000 концертів як в Україні, так і за її межами. З 1978 по 1991 рік гастролі колективу відбулися в Росії, Казахстані, Узбекистані, Грузії, Естонії, Латвії, Литві, Азербайджані.

З 1991 року постійними стали концерти Волинського народного хору за кордоном. Так, зокрема, гастролі відбувалися в Нідерландах (1992 р.), Греції (1993 р.), Німеччині (1994 р.), Естонії (1996 р.), Австрії (1997 р.), Італії (1998 р.), Білорусі (2001 р.), Литві (2003 р.), майже у всіх найбільших містах Польщі (1995-2009 рр.).

З великим успіхом пройшли концерти Волинського народного хору в найкращих концертних залах Канади та США в 1999 та 2006 роках. Артистам аплодували жителі Торонто, Оттави, Монреаля, Баффало, Кінгстона, Детройта, Чикаго та інших міст Північної Америки.

Волинський народний хор є також частим гостем столиці України як під час участі в мистецьких акціях, так і з сольними концертами в Національному Палаці культури «Україна», останній з яких відбувся у травні 2009 року.

Художній керівник та головний диригент: Стадник Олександр Олександрович – 1961 р. н., освіта вища (закінчив Київську державну консерваторію ім. П. І. Чайковського по класу хорового диригування в 1986 році). В державному академічному Волинському народному хорі працює з 1989 року головним диригентом, а з 1993 року і художнім керівником. Заслужений діяч мистецтв України.

Головний балетмейстер: Смирнов Валерій Васильович – 1962 р. н., освіта вища (закінчив Київську державну академію керівних кадрів культури і мистецтв в 2003 році). В державному акдемічному Волинському народному хорі працює з 1983 року аристом балетру, а з 2000 року головним балетмейстером. Заслужений артист України.

Головний хормейстер: Єфіменко Володимир Валерійович – 1957 р. н., освіта вища (закінчив Київську державну консерваторію ім. П. І. Чайковського по класу хорового диригування в 1985 році). В державному академічному Волинському народному хорі працює з 1994 року на посаді хормейстера.

Керівник оркестру: П’ятачук Ростислав Максимович - 1948 р. н., освіта вища (закінчив Харківський державний інститут культури в 1975 році). В державному академічному Волинському народному хорі працює з 1978 року на посаді керівника оркестру. Заслужений артист України.

Сьогодні репертуарна палітра колективу дуже різноманітна. Це близько 200 пісень, оркестрових номерів, танців та вокально-хореографічних композицій, більшість з яких були зроблені і вперше виконані саме Волинським народним хором.

Творчим кредо художнього керівника колективу та керівництва балету і оркестру є постійне збагачення репертуару фольклорним надбанням Волині, пошук нових форм і методів його сценічного втілення через органічне поєднання народної інструментальної музики, співу і танцю, використовуючи традиційну і сучасну манери обробки та виконання народної пісні.

Не випадково репертуар Волинського народного хору став сьогодні джерелом народної пісенної творчості, з якого повною мірою поповнюють свої програми багато аматорських та професійних колективів України.