Реліктове місце в Україні, що розташоване на висоті 200 м над рівнем моря, в урочищі Кіреші між ріками Тиса і Хустець на околиці Хуста – це Долина нарцисів. Щорічно туди приїжджають тисячі туристів, щоб поринути в запашний аромат витончених квітів та насолодитися бездоганною природою Закарпаття. Світлини можна побачити за посиланням https://lifehacker.in.ua/dolyna-nartsysiv-khust-zakarpattya/.

Яким чином з'явилася ця казкова долина? В льодовиковий період, під час сходження льоду, велика кількість води вивільнилася. Саме це багатоводдя і стало умовою акліматизації та поширення нарцисів у долині.

Зараз Долина нарцисів – це єдине місце в світі, де росте нарцис на висоті 200 м, адже всі інші нарцисові поля в Альпах, Румунії, деяких Балканських країнах розташовані на висоті понад 2000 м. Час цвітіння закарпатських нарцисів безпосередньо залежить від погоди. Як правило, перші квіти в Долині нарцисів вже розпускають свої листи до першого травня, а вже через тиждень вся долина заповнена острівцями білих квітів. Побачити це дивовижне цвітіння можна в другій половині травня, коли земля вкрита білим квітковим килимом дивовижної краси.

Легенда про Долину нарцисів

Про запах нарциса свідчить його назва. Серед науковців існує дві думки: ще у 5-6 століттях до н. е. Гіппократ назвав «нарцисом» квітку. Основою цієї назви стало грецьке слово «narkao» - «приголомшувати», «одурманювати». За іншою версією назва походить від перського слова «nargis» - «коченіти», «застигати». У Закарпатті існує місцева легенда про те, що під час захоплення Хотинського замку ординцями, жителі піднесли їм у дар подушки, набиті головками нарцисів, ніби в знак поваги і послуху. Але, ті, хто заснув на цих подушках, ніколи не прокинувся: отруйним був запах квітів. Не можна не згадати легенду про Нарциса, який побачив у водах Хустця своє відображення. Він закохався сам у себе і помер від туги, перетворившись на квітку.

Долину нарцисів почали охороняти в часи Австро-Угорщини. За радянської влади на цій землі хотіли вирощувати різні злакові культури, вже був розроблений і запущений в дію план по меліорації, але згодом, завдяки загальним зусиллям захисників природи територія опинилася під охороною Карпатського біосферного заповідника.

Долина нарцисів нині – унікальний біосферний заповідник, який займає площу в 256 га. На цій же території зростає майже 500 видів рідкісних рослин, багато з яких занесені в Червону книгу.

В період цвітіння – з 1-го до 25-го травня в Долину нарцисів можна потрапити щодня з 8:00 до 21:00 без вихідних. Паркування автомобілів біля входу безкоштовно, а от готель варто замовляти заздалегідь, адже побачити чарівну Долину нарцисів з'їжджаються туристи з усіх куточків світу.

За матеріалами Lifehacker UA