В цій публікації ми піднімемо тему юридичних нюансів функціонування аптек з одного боку та реформи системи охорони здоров’я з іншого. Розглянемо, як ліцензія на аптеку може бути отримана сьогодні, і чи очікуються зміни в ліцензійних умовах у майбутньому.

Нові ліцензійні умови до приміщень аптек

Цього року набув чинності наказ Мінрегіонбуду щодо інклюзивності будинків та споруд, в яких розміщуються аптечні заклади. Згідно із документом, має бути забезпечено вільний доступ до приміщення для усіх маломобільних груп населення — від осіб з інвалідністю до батьків з дитячими візочками. Відтепер для отримання документу про відповідність приміщень нормам ДБН недостатньо встановлення кнопки виклику фармацевта. Важливою умовою стала наявність безбар'єрного простору, який забезпечується, передусім, наявністю пандусу. Вже з 2020 року порушення цієї частини Ліцензійних умов вважатиметься критичним. Тому для безпроблемного отримання ліцензії радимо заздалегідь подбати про те, щоб приміщення аптеки було придатним для переміщення на візках.

Отримання ліцензії та освітні вимоги

Ймовірно, що описана вище зміна є далеко не останньою. Одним із найцікавіших та найбільш дискусійних питань є законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо забезпечення економічної конкуренції та захисту прав пацієнтів при здійсненні роздрібної торгівлі лікарськими засобами» № 8591, зареєстрований у Верховній Раді України 12 липня 2018 року. В даному законопроекті мова йде про встановлення певних освітніх вимог до ліцензіатів, які планують займатися роздрібною торгівлею лікарськими засобами.

Згідно із законопроектом, ФОПи мають відповідати наступним освітнім вимогам:

  • мати ступінь магістра за напрямом «Фармація»;

  • пройти післядипломну освіту та отримати на підтвердження цього сертифікат провізора-спеціаліста;

  • альтернатива сертифікату — посвідчення про присвоєння (підтвердження) відповідної кваліфікаційної категорії.

Інші обмеження для відкриття аптек

Крім того, ФОПам, що цікавляться, як відкрити аптеку, варто зважати, що за умови прийняття законопроекту, про який йшлося вище, буде введено обмеження в одну установу без відокремлених структурних підрозділів. Також фізичні особи-підприємці не матимуть права працювати в іншій аптеці й займатися додатковими видами господарської діяльності.

Таким чином, наголошуємо, що наразі варто в процесі підготовки до отримання ліцензії приділити окрему увагу облаштуванню безбар'єрного доступу до приміщення закладу. А питання щодо освітніх вимог та інших обмежень для ФОПів наразі лише розглядаються, тому їх можна брати до уваги, але основні зусилля мають бути зосереджені на актуальних наразі ліцензійних умовах.