На застосування металевих сплавів впливає два основних фактори: експлуатаційні параметри і економічна доцільність. Другий критерій стає визначальним, коли інженерно-технічні характеристики не мають істотного значення, і виробник керується міркуваннями максимального здешевлення продукції, що припускається. У промисловості, зокрема, для виготовлення виробів, до яких висуваються вимоги щодо опору впливу на злам, розтягування, стиснення, метал підбирається з пріоритетним увагою до розрахункових значень міцності, надійності, гнучкості, стійкості до статичних навантажень і вібраційних коливань.

Пройшовши за посиланням https://metalyt.com/ua/uslugi-litya/lite-chuguna/lite-serogo-chuguna/, ви зможете ознайомитися з пропозицією компанії «Металіт» щодо лиття сірого чавуну на замовлення.

Чорний метал сірого кольору

Сталеві сплави в порівнянні з чавунними коштують дорожче, що пов'язано з більш складною і дорогою виробничої специфікою. Тому чавун використовують там, де можна заощадити на фінансовій складовій. Залежно металевої структури відрізняють п'ять основних видів цього матеріалу: білий, сірий, ковкий, високоміцний, половинчастий. Визначальним фактором для класифікації служить форма графіту в складі кристалічної решітки.

Найкрихкіший чавун - білий, що містить замість графітових частинок ладебуріт. Чавунні сплави, що називаються «сірими», об'єднують в свою групу так само і ковкі різновиди, що вносить певну плутанину в розуміння питання. Для спрощення використовують узагальнені стандарти, де сірий чавун - це металевий матеріал на основі заліза з графітом (надає характерний колір на зламі) і іншими добавками, які використовують для легування і формування необхідних властивостей.

Сірий чавун має наступні особливості, які виправдовують його застосування в промисловому виробництві:

  • стійкість до зусиль на стиск;
  • поглинання вібраційних коливань (на порядок вище, ніж у сталі);
  • не накопичує напругу на циклічних навантаженнях ( «втома металу»);
  • завдяки плинності в розплаві і малої усадки при застиганні добре підходить для лиття.

Поряд з достоїнствами, у матеріалу є і недоліки, що обмежують сферу практичного використання. Основний з них полягає в крихкості, що пов'язано з графітовими включеннями, які створюють в металевій структурі своєрідні «надрізи». По суті, це уразливості, що роблять метал менш щільним і цілісним (якщо порівнювати зі сталевими сплавами). Тому сірий чавун не можна використовувати там, де діють ударні навантаження (наприклад, чавунний самурайський меч при першому ж сильному ударі розлетиться на шматки не гірше скляного).