Погодьтеся, не хочеться купити срібний браслет, а за кілька місяців помітити, що прикраса почала тьмяніти й втрачати характерний блиск. При цьому деякі ювелірні вироби зі срібла темніють з часом. І це природне явище, характерне для цього дорогоцінного металу. Якщо прикраса потемніла відразу після покупки — значить, варто засумніватися в її оригінальності.

Sapphire Ring, Sapphire, Ring, Follower, Jewellery

Чому срібні прикраси з часом темніють?

Срібло — надзвичайно м’який природний метал. Тому всі ювелірні вироби виготовляють зі сплавів, до складу яких входять домішки з легувальними властивостями. Найчастіше використовують мідь, нікель і цинк. З часом такий сплав вступає в хімічну реакцію з повітрям, іншими сполуками. Проте існують чинники, які помітно прискорюють процес потемніння срібних прикрас:

  1. Стрес. Хвилювання прискорює роботу потовидільних залоз. Результатом стає висока концентрація сульфатів. Як наслідок, срібло втрачає свій природний блиск. Тому навіть після одного активного дня на ювелірних виробах можна побачити темний наліт.
  2. Заняття спортом. Як і в попередньому варіанті, інтенсивні фізичні навантаження стимулюють потовиділення. Тому перед спортивними заняттями срібні прикраси краще знімати. Найбільше страждають натільні ланцюжки й кулончики, браслети.
  3. Вологість повітря. Срібло не любить вологу. Тому навіть після прогулянки в дощовий день може покриватися темними плямами. Те ж саме стосується відвідин сауни й лазні. Срібні прикраси взагалі не варто мочити. Тож їх рекомендують зберігати в окремій ювелірній скриньці якомога далі від вологих місць у квартирі. Найкраще обрати спальню, а не ванну кімнату.
  4. Контакт з хімічними речовинами. Срібло окислюється при взаємодії з харчовими продуктами, косметикою, побутовою хімією. Тож найбільше потемнінню в такому випадку піддаються срібні каблучки.

Оптимальним варіантом для повсякденного носіння вважаються прикраси з 925 проби срібла. Якщо ювеліри під час виготовлення прикрас не дотримувалися технологій і пропорцій, то вироби не тільки чорніють, а й зовсім змінюють відтінок на синій, червоний або зелений.

Як прибрати темний наліт в домашніх умовах?

Найкращий варіант — використати м’яку зубну щітку й мильний розчин. Також у ювелірних салонах і популярних інтернет-магазинах продають спеціальні розчини для чищення срібних прикрас. При цьому варто уникати абразивних частинок (наприклад, солі або соди). Вони здатні пошкоджувати ювелірні вироби й залишати на їх поверхні помітні сліди. 

Також можна скористатися нашатирним спиртом. За рецептом, додають 1 ст. л. нашатирного спирту на 0.5 літрів води. Після цього прикраси замочують у спиртовому розчині.

Якщо прикраса містить інкрустацію декоративним камінням, емаллю або склом, то варто довіритися професіоналам. У домашніх умовах легко пошкодити таке дорогоцінне оздоблення.

Отже, запобігти потемнінню срібла допоможе правильне зберігання ювелірних виробів, їх дбайливе регулярне очищення й дотримання правил повсякденного носіння.