Кожне Різдво, день народження, річницю та особливий випадок ми ретельно обираємо та даруємо щось нашим близьким. Купити подарунок на свято природно, і більшість із нас не замислюється, чому і як ми почали це робити. Проте й презенти, які ми обираємо, й те, як ми їх подаємо, багато говорять про нас та наші стосунки. Це складний феномен, який має історичні, соціальні, психологічні та емоційні джерела.

Історія дарування

Практика дарування існувала від початку людської цивілізації. Дослідники вважають, що печерні люди дарували подарунки у вигляді каміння незвичайної форми або зубів тварин, щоб зміцнити соціальні зв'язки та висловити свою вдячність одноплеменцям. З розвитком соціальних структур дари ставали складнішими й більш декоративними.

Чому люди дарують подарунки

Джерело: gifty.in.ua

Оскільки подарунки відіграють важливу роль у соціальній сфері, ми даруємо з багатьох, іноді суперечливих, причин. Інколи цього вимагає наша культура, наприклад, на Різдво чи день народження. В інших випадках це допомагає побудувати або зміцнити відносини з членами сім'ї та потенційними партнерами. Також ми даруємо щось, щоб встановити або підтвердити емоційний зв'язок з іншими.

Акт дарування тому, про кого ми дбаємо, дозволяє висловити почуття та вдячність цій людині. Насправді деякі соціологи вважають, що ми даруємо подарунки тільки тим, з ким хочемо мати стосунки. У своїй книзі «Нарис про дар» французький соціолог Марсель Мосс стверджує, що відмова від дару – це, по суті, відмова від стосунків.

Види подарунків

Джерело: gifty.in.ua

Іноді вибір ідеального подарунка може здатися нездійсненною місією. Дослідження Каліфорнійського університету вивчило мотиви та символіку подарунків, які ми даруємо, та запропонувало чотири основні їх типи. Це подарунки, які:

  • символізують особистість дарувальника;
  • символізують знання дарувальником отримувача;
  • символізують подію;
  • містять безліч важливих змістів.

Дослідники стверджують, що частіше за все людям подобається другий тип, адже до нього належать те, що одержувач хотів би мати, але не купив би сам.

Найпопулярніші ідеї подарунків

Джерело: gifty.in.ua

Дослідження також показують, що найчастіше люди дарують щось пов'язане з розвагами, їжею та напоями, а також одяг та аксесуари. Інші поширені ідеї подарунків включають подарункові карти, персоналізовані подарунки та враження.

В Університеті Торонто Скарборо з’ясували, що подарунки-враження зміцнюють наші стосунки з отримувачем більше, ніж фізичний подарунок. Насамперед це пов'язано з тим, що яскравий досвід викликає сильніші емоційні реакції. Наприклад, викид адреналіну під час польоту на параплані або релакс під час масажу.

Проте, при виборі будь-якого подарунка важливо враховувати особистість та вподобання того, кому даруєте. Щоб точно подарувати те, що людина буде з нетерпінням чекати.