Наведені у статті поради стануть у нагоді тим, хто вперше створив свій власний сайт та вже готовий викласти його у глобальну мережу Інтернет.
Для розміщення корпоративного ресурсу, інтернет-магазину або іншого проекту в мережі потрібно використання хостингу. Саме від нього залежить працездатність сайту: якщо хостинг виявиться недоступним, то користувач не зможе переглянути вміст, побачити дизайн, інтерфейс та інші компоненти сайту. Тому треба багато уваги приділити саме вибору надійного хостинг-провайдера. Як правило, вибір хостингу відбувається за декількома ключовими критеріями, про які варто знати заздалегідь.
Простими словами що таке хостинг
Але, перед тим як приступити до вибору хостингу, треба спочатку розібратися в тому, що таке хостинг і навіщо він потрібен для вашого сайту. Якщо пояснювати цей термін максимально просто, то хостинг - це певне місце на віддаленому сервері, яке ви орендуєте у постачальника відповідних послуг (хостинг провайдер або хостер), для розміщення свого онлайн-проекту.
Провайдер володіє спеціальними серверами з необхідним програмним забезпеченням. При оренді хостингу вам виділяється частина наявних ресурсів. Загальний обсяг дискового простору сервера дуже великий, тому легко може вміщати в собі сотні і навіть тисячі різних сайтів.
По суті вибираючи певний хостинг, ви визначаєте основну базу, «будинок» для свого ресурсу. Якщо неправильно підібрати провайдера, то можна зіткнутися з низкою проблем у роботі сайту: наприклад, часті збої в роботі або періодичну недоступність сайту для користувачів. Таке нерідко відбувається, якщо вибрати першого ліпшого хостера, не ознайомившись ретельно з тарифами і послугами, що входять до нього, та нехтуючи відгуками інших користувачів, які можна знайти на спеціальних порталах-рейтингах. Наприклад, якщо ви плануєте розміщувати сайт на потужностях українських хостинг провайдерів, рекомендуємо вам ознайомитися з порталом про хостинг в Україні, на якому ви знайдете не тільки рейтинг українських хостингів але й зможете почитати відгуки о провайдерах.
Існує декілька видів хостингу
Віртуальний хостинг (shared або спільний). Це, мабуть, найпопулярніший та найдешевший з усіх вид. На такому хостингу можна розмістити проект, який не займає великого дискового простору і не потребує серйозних потужностей. Він простий у роботі та не вимагає від користувача будь-яких додаткових знань. Підходить для сайтів-візиток та невеликих інформаційних порталів. Часто використовується для блогів із аудиторією 5–10 тисяч відвідувачів.
На серверах, які обслуговують віртуальний хостинг, поруч з вашими сайтами можуть розміщуватися сайти інших клієнтів, яких може бути дуже багато.
Віртуальний виділений (віртуальний приватний сервер або VPS). Теж є різновидом віртуального хостингу, так би мовити його старший брат, що володіє більшими серверними ресурсами. Подібний хостинг емулює роботу виділеного фізичного сервера (розглянемо його далі), але коштує значно дешевше. Підходить для розміщення ресурсів із аудиторією від 15000 відвідувачів. Нерідко це різні інтернет-магазини та крупні портали.
В залежності від провайдера, один сервер, що обслуговує VPS, може вміщувати обмежену кількість клієнтів – як правило, не більше 15-30.
Виділений фізичний (dedicated). Зустрічається досить рідко, оскільки не кожен провайдер готовий виділити ресурси сервера на одного клієнта. Окрім цього, вартість оренди сервера дуже висока, тому він підійде лише для дуже великих проектів. Наприклад, його використовують для корпоративних сайтів із масивними базами даних. Також такий хостинг підійде для великих інтернет-магазинів.
Хмарний хостинг (cloud hosting). Поява такого типу хостингу дозволила вирішити проблему делегування веб-ресурсів. Потужності провайдера розподілені між кількома незалежними один від одного серверами, що дозволяє зробити ресурси доступними для користувачів та знизити практично до нуля ймовірність відключення сайту за будь-яких причин. Хмарні хостинги часто рекомендують проектам, що розвиваються, також останнім часом на них переходять багато корпоративних сайтів та інтернет-магазинів.
Ознайомитися з пропозиціями та тарифами хмарного хостингу, та більш детально дізнатися про його особливості, ви маєте можливість у статті «Хмарний хостинг в Україні - огляд пропозицій та цін».
Розміщення власного серверу у дата-центрах провайдера (colocation). Подібне рішення підходить організаціям, які мають власний фізичний сервер, але немає можливості розмістити його в офісі. У цьому випадку орендується місце для обладнання у провайдера. Використовувати таке рішення можна для будь-яких сайтів.
Кожен із варіантів використовується для сайтів певного виду, тому радимо заздалегідь розібратися у питанні та визначитися, який саме хостинг вам знадобиться, в залежності від потреб та можливостей росту сайту. Після цього можна розпочинати безпосередній пошук необхідного рішення. Далі ми розкажемо, які характеристики обов'язково варто враховувати, щоб не пошкодувати у подальшому від неякісних послуг.
Вартість послуг
Нажаль, для багатьох користувачів при пошуку свого першого хостинг-провайдера основним критерієм є вартість послуг. На ринку існують платні та безкоштовні пропозиції, які призначені для проектів різної спрямованості.
Безкоштовні хостинги часто вибирають для невеликих сайтів, некомерційних проектів, інформаційних ресурсів або для тестування свого першого сайту. При використанні такого рішення варто розуміти, що воно має низку обмежень та особливостей. Наприклад, багато провайдерів надають хостинг лише за умови розміщення на сайті власної реклами. Також існує низка обмежень не тільки по кількості проектів, що дозволяється розмістити, а також і по доступним ресурсам і функціоналу. Також деякі хостери не допускають використання безкоштовного тарифу для комерційних сайтів. Варто розуміти, що безкоштовний хостинг – не найнадійніше рішення, оскільки він може припинити свою роботу будь-якої миті без будь-яких компенсацій – і це чорним по білому прописано в правилах надання послуг на сайті провайдера. Ви можете вибрати такий варіант для тестування сайту або тренування у розміщенні.
Якщо ж ви хочете, щоб інтернет-магазин або комерційний сайт справляли серйозне враження, краще вибирати платний хостинг. Використання тарифу з фіксованою абонентською платою передбачає чіткі договірні відносини з провайдером. Це означає, що хостер несе відповідальність за роботу серверів та гарантує їх доступність у будь-який час. У разі виникнення проблем ви можете розрахувати на технічну підтримку та їх швидке усунення.
Отже, безкоштовний хостинг може стати непоганим тимчасовим рішенням для тестування нових проектів, для довгострокового розміщення сайту краще вибрати платний тариф.
Технічна підтримка (support)
По суті цей параметр багато в чому пов'язаний із вартістю послуг. При виборі безкоштовного хостингу техпідтримка може виявитися недостатньою, особливо для тих, хто починає роботу в Інтернет. Існує безліч нюансів та складнощів, з якими можна зіткнутися при першому розміщенні сайту в мережі, тому гарна технічна підтримка стане чудовою допомогою у цій справі. Звичайно, що якщо ви є платним клієнтом, то можете розраховувати на повноцінну увагу зі сторони техпідтримки провайдера.
Під час перевірки технічної підтримки провайдера оцініть швидкість вирішення питань, якість допомоги та доброзичливість фахівців. До речі, всю необхідну інформацію найчастіше можна знайти у відгуках клієнтів на порталах рейтингах хостингів, про які ми вже згадували.
Також не варто забувати, що в більшості випадків будь-які проблеми із системою керування вашого сайту вам потрібно буде вирішувати самостійно, адже ваш сайт – це саме ваша турбота. Проте, деякі лояльні до клієнтів провайдери, можуть допомогти вам у вирішенні деяких питань стосовно вашого сайту.
Публічність постачальника
Докладніше вивчіть інформацію про послуги хостинг-провайдера в Інтернет. Добре, якщо про хостера буде багато згадок на різних ресурсах. І йдеться не лише про позитивні відгуки, а й відкритість даних про хостингову компанію. Наприклад, на сайті провайдера має бути детальна інформація про тарифи із зазначенням їх цін та умов. Також плюсом стане наявність форми зворотного зв'язку на сайті, вказівка номеру телефона та адреси розташування дата-центру.
Ще один пункт – це представництво у соцмережах. Якщо провайдер має офіційні групи та спільноти в популярних соціальних мережах, це свідчить про високий рівень відкритості. З таким хостером буде легко порозумітися і при необхідності вирішити будь-які питання.
Розташування серверів хостингу
Сплачуючи за хостинг, ви отримуєте в оренду місце на потужному сервері. Фізично обладнання може розташовуватись як в Україні, так і за кордоном. Фізичне розташування серверів впливає на швидкість завантаження вашого сайту у різних регіонах, а це в свою чергу, впливає на позиції вашого сайту в пошукових системах.
Якщо ваш проект спрямований та орієнтований лише на українських споживачів, то найкраще вибирати хостинг із розміщенням в Україні.
Доступність сайту (uptime)
Цей критерій можна назвати одним із найголовніших для будь-якого успішного проекту. Реалії Інтернет такі, що жоден сайт не може бути доступним 100% часу свого існування. На жаль, навіть найкращий хостинг може забезпечити доступність лише на рівні 99,6%–99,9%. А 0,4%–0,1% - це всього кілька хвилин на день, протягом яких ваш сайт буде недоступним для користувачів.
Як правило, параметр доступності є критично важливим для великих корпоративних сайтів та інтернет-магазинів. Для невеликих блогів та інформаційних порталів цей показник може бути дещо гіршим.
Резервне копіювання даних (backup)
Навіть найнадійніші хостинги можуть зазнавати хакерських атак або раптово вийти з ладу. Тому не варто нехтувати резервуванням баз даних. Найкраще знайти хостинг-провайдера з автоматичним резервним копіюванням сайтів. Це дозволить у будь-який момент «відкотити» ресурс до ранньої версії та відновити будь-які втрачені дані.
На безкоштовних хостингах бекапи не створюються, тому якщо ви хочете забезпечити безпеку свого сайту, вибирайте платні тарифні плани.
Відповідність заявленим технічним параметрам
Кожен сайт – унікальний та відрізняється своїми технічними характеристиками та складністю виконання. При купівлі хостингу потрібно врахувати, чи у повній мірі він підходить під параметри сайту, та чи достатньо йому буде виділених ресурсів у рамках тарифу.
Крім цього, нерідко виникають складнощі із підтримкою різних систем управління. Тому перед переходом на новий хостинг варто уточнити, чи сумісна ваша CMS з параметрами сервера. Можна заздалегідь запросити у розробника технічні вимоги до сайту і переслати їх провайдеру, щоб підібрати відповідний тарифний план хостингу.
Швидкість завантаження сайту
Цей параметр не завжди безпосередньо залежить від провайдера, оскільки істотний вплив на швидкість завантаження може робити спосіб та технології розробки веб-ресурсу. Наприклад, велика кількість інформації (текст, аудіо, відео, зображення) на одній сторінці призведе до повільного завантаження, а значить може відштовхнути користувачів, які не стануть довго очікувати поки сайт завантажиться, та просто перейдуть до іншого сайту.
З боку хостера можна лише простежити за якістю обладнання та забезпечити рівномірний розподіл навантажень. Перевірити швидкість завантаження можна під час тестування тарифу: зазвичай майже всі провайдери хостингу пропонують таку послугу для нових і постійних клієнтів.
Розміщення додаткових сайтів
Інколи трапляється таке, що компанія запускає новий проект, а отже, потребує створення ще одного сайту. І краще, якщо буде можливість розмістити всі ресурси на одному хостингу.
Це зручно з точки зору управління та налаштування, а також оплати послуг. Кількість сайтів, що може бути розміщена на одному тарифному плані, обмежена залежно від умов тарифу.
Сподіваємося, що ви розібралися, як вибрати хостинг провайдера, і тепер зможете знайти оптимальний для свого сайту тариф.