SMM, просування в Instagram – це вид маркетингу в Інстаграм, що передбачає підвищення клікабельності публікацій, коментарів, охоплень за допомогою інструментів соціальної мережі. Як зробити так, щоб SMM працював? Якщо SMM-стратегія добре підготовлена, вона допомагає виміряти витрати та ступінь досягнення мети. Наявність чіткого плану в такому випадку гарантує низку переваг: економія часу та грошей, злагодженість роботи.

Зі створенням стратегії SMM можуть допомогти корисні матеріали на порталі https://wedex.com.ua/blog/yak-otrimati-zvorotni-posilannya/. Загалом, стратегія просування – це зведення правил і вступних, що змінюється з часом, в залежності від актуальних завдань. Розглянемо етапи її створення.

Розробляємо SMM-стратегію

На старті потрібно зрозуміти, навіщо вам цей шлях у соцмережах, що саме потрібно отримати від них. Аналізувати цілі можна на чотирьох рівнях – залежно від того, на чому потрібно концентрувати увагу:

  • маркетингові;
  • бізнес-цілі;
  • медіа;
  • комунікаційні цілі.

Мета може бути така: збільшити за півроку кількість заявок щодо нових клієнтів вдвічі.

Далі приступають до вивчення аудиторії. Аналіз цільової аудиторії – етап, один із складних і важливих. Потрібно чітко визначити сегменти та портрети аудиторії:

  • які у них проблеми, болі, інтереси, як вони вирішують перші;
  • за якими критеріями роблять вибір;
  • який потрібен контент і таке інше.

Джерела інформації

Щоб зібрати інформацію, використовують доступні джерела:

  • інформація від фокус-групи чи менеджерів, а також – з сервісів, де можна переглянути аудиторію, яка цікавиться подібними товарами;
  • відгуки споживачів.

На третьому етапі проводять аналіз конкурентів: перш за все, складається їх список, виявляються непрямі й прямі. Вивчають продукт конкурентів, а також діяльність їх у соцмережах. Зібрати дані можна через сервіси з відгуками, соцмережі конкурентів та їх портали тощо.

Після того, як вивчені конкуренти та аудиторія, можна переходити до власного продукту – його позиціювання. На цьому етапі важливо оцінити сильні та слабкі сторони товару. Необхідно вивчати продукт з усіх боків, тестувати його, перевіряти процес виробництва, якість матеріалів або послуг, що поставляються. Це допоможе зрозуміти, які бізнес-процеси вимагають доопрацювання, а які є перевагами, що виділяють послугу чи товар серед інших на ринку.

Після того, як з'ясовано, як працюють конкуренти та чого хоче аудиторія, наступним етапом повинен бути вибір інструментів для роботи з соцмережами та складання контент-плану.