Підрив Каховської ГЕС змусив замислитись над такими звичними речами, як доступ до питної води. Адже наразі багато джерел, які нещодавно давали людям питну воду, є вкрай забрудненими. Що саме заміряють у воді, щоб визнати її чистою чи забрудненою?

В умовах великих міст якість води вимірює хіміко-бактеріологічна лабораторія водоканалу. Розрахунки мають бути точними, як виграші в перше українське казино. На рівні країни за якість води відповідають санітарно епідеміологічні станції. Вони надають свої висновки, за якими відповідно можна чи не можна називати воду питною, технічною, або забрудненою.

Чому важливо заміряти параметри чистоти питної води

Вода може містити різні домішки, залежно від джерела та умов навколишнього середовища. У воді можуть знаходитись:

  • бактерії, віруси та інші мікроорганізми, що можуть викликати інфекційні захворювання, такі як холера, гепатит A та дизентерія;
  • хімічні забруднювачі. Все, що потрапляє у воду разом із промисловими викидами із сільських господарств, нафтопереробних підприємств, аграрних компаній, може забруднювати воду. Хімічні забруднювачі включають важкі метали (наприклад, ртуть, свинець, кадмій), пестициди, гербіциди, фармацевтичні препарати та хлорорганічні сполуки;
  • органічні забруднювачі, викликані розкладанням рослинних та тваринних залишків, а також стічними водами. До органічних забруднювачів відносять нафтопродукти, поліхлоровані біфеніли (ПХБ), розчинні органічні речовини та інші хімічні сполуки;
  • також небезпечна висока концентрація солей, таких як хлориди, сульфати та фториди. Вони можуть робити воду непридатною для пиття та використання у сільському господарстві.
  • іноді вода може містити радіонукліди, такі як радон та уран, які можуть викликати радіаційне забруднення та негативний вплив на здоров'я;
  • часто після паводків у воді можуть знаходити седименти та нерозчинні частинки, що знижують якість та прозорість рідини.

Забруднена вода становить загрозу для здоров'я людей, тварин та екосистем.

Як очистити воду

Якщо єдиним джерелом питної води є відкриті водойми та колодязі, то за замовчуванням вони є забрудненими. На великий жаль, вживати воду з них без попередньої обробки небезпечно. Перед вживанням необхідно фільтрувати та кип’ятити таку воду. Також бажано використовувати хімічну обробку для знезараження. В домашніх умовах хлорувати воду можна за допомогою спеціальних таблеток. Окрім хлору вони можуть містити йод. Такі компоненти активно знищують віруси, бактерії та інші мікроорганізми, щоб запобігти захворюванням, що передаються через воду.

Якщо до оселі надходить вода з централізованого водогону, необхідно прислухатись до порад від місцевих СЕС. Вони публікують свої висновки у відкритих джерелах інформації та дають рекомендації щодо вживання або заборони на вживання води. Зазвичай до квартир потрапляє вже очищена від найбільших забрудників вода, яку потрібно лише доочистити побутовими фільтрами.