Кожен офіційно влаштований працівник має право на отримання виплат з причини тимчасової непрацездатності, зокрема за станом здоров’я (лікарняні) чи взяти відпустку для підготовки до пологів та відновлення після народження малюка (декретні). Для отримання коштів потрібно надати роботодавцю лікарняний лист, який завірений печаткою медичного закладу.

Формула розрахунку, а відповідно і розміри цих виплат з часом змінюються. Пропонуємо розібратись, як розраховувати лікарняні та декретні відповідно до останніх змін чинного законодавства. 

 

UGyEXEsLGvSA9uoKaGPVVR89Q8bNCt4dxRzqzHV03hD_vd8BUmJCkT4qtDdkD1NF7klcRj6BYR3qI6EgExdXq1T3v4I9d6D4PThc9W7QWn_z5g0dtPtEqA2pEzF54luen_08QBHdgvRtgBsA1wUnJpE

Виплата лікарняних для працівників

Лікарняні — це вимушена відпустка, яку працівник отримує в разі хвороби або тимчасової непрацездатності з метою одужання. Так само називають і виплати, які він отримує в цей період. Мета лікарняних — забезпечити працівникові можливість одужання та повернення до роботи зі збереженням заробітної плати після подолання тимчасової непрацездатності.

Розрахунок лікарняних

В Україні розмір лікарняних визначається відсотками від середньої ЗП працівника. Перші 5 днів вимушеної відпустки оплачує роботодавець, далі — цим займається ПФУ (з 2023 року). Щоб розрахувати розмір виплат, потрібно:

  • вирахувати середню денну заробітну плату — суму заробітку за розрахунковий період поділити на фактично відпрацьований час;
  • отримане значення помножити на коефіцієнт стажу (від 50% до 100%);
  • це значення помножити на кількість днів лікарняного.

Таким чином ми отримуємо суму, яку отримає працівник під час перебування у вимушеній відпустці за станом здоров’я.

 

bGKVXEeck_xDdKlgL9HAt8V9Yurr1XLY5szDeYoXUTaBC8UZM51eEfKGiJd7FEijNhbhhwx9jhT8_DzBu6zAzfu2rDfRGKjgg2nNy6GzkCy9uQZbV_C1oVaJFS9oezSDyHmCFbffXeNmsLCb0ErlGPg

Виплата декретних

Декрет — це вимушена відпустка, яку жінка бере у зв’язку з вагітністю та пологами. Зараз вона складає 126 днів (140 — при народженні двійні, 180 — для жінок-чорнобильців). У декрет жінка виходить на 30-му тижні (7-му місяці) вагітності. 

Як розраховується декретна виплата?

З 2023 року декретні виплачуються Пенсійним фондом України. Гроші зараховуються на рахунок підприємства, яке потім перераховує їх працівниці. Розмір виплати становить 100% від її середньої зарплати.

Для розрахунку беруть зарплату з 12 місяців. У випадку, коли жінка відпрацювала менше ніж рік, то враховують її фактичний стаж. Суму середньої зарплати потрібно помножити на кількість днів декрету. Так ми отримаємо суму виплати. 

Ліміти декретних виплат

Слід зауважити, що сума виплати не має перевищувати максимальний показник бази нарахування Єдиного соціального внеску. Зараз максимальна грошова допомога жінці становить 100 500 гривень, мінімальна — 6700, якщо вона офіційно працевлаштована. 

Терміни подання заяви-розрахунку для нарахування виплат

Якщо лікарняна відпустка працівника продовжується більше ніж на 5 днів, подальші виплати здійснює Пенсійний фонд України. Роботодавець повинен скласти та надіслати заяву-розрахунок до установи. Фонд має 3 дні, щоб її обробити та перерахувати відповідну суму підприємству.

У випадку декретної відпустки відповідна заява-розрахунок надається ПФУ одразу після відкриття листка непрацездатності. Кошти так само нараховуються протягом трьох календарних днів з моменту отримання заяви.