Ідеальна кваліфікація, прекрасний робочий досвід, гарне та зрозуміле резюме… Все це не спрацює, якщо кандидат некоректно поводиться у спілкування з рекрутером. Мова навіть не про навички самопрезентації, а про просту ввічливість. Та здатність побачити у HR-менеджерові таку ж людину, як і ти.

Розказуємо про найбільш поширені помилки, які роблять українці при пошуку роботи у спілкуванні з рекрутерами. Якщо їх уникати - можна швидше знайти роботу. Та приділяти вільний час грі у PM казино, а не перегляду вакансій.

ТОП-5 найгірших помилок кандидата у спілкування з HR

Мовчання.

Навіть якщо прийшла пропозиція, у якій ви не зацікавлені - гарним тоном буде коротко про це відповісти. Наступного разу саме ви можете зацікавитися вакансією - і дізнатися, що перебуваєте у “чорному списку” рекрутера.

Тим більше не варто довго тягнути з відповіддю, якщо обираєте серед кількох офферів. Якщо кандидат не відповідає протягом дня - компанія звертається до наступного у списку.

Неввічливість.

Правила ділового спілкування включають привітання на початку листа, використання слів “будь ласка” та “дякую”. Навіть дивно, що деяким дорослим людям приходиться про це нагадувати.

Ще важливішою є ввічливість при особистому спілкуванні. Деякі кваліфіковані спеціалісти дозволяють собі зверхнє відношення до рекрутерів. Аргументуючи це тим, що справжню кваліфікацію кандидата може побачити тільки такий же спеціаліст.

Проте, ціль рекрутера - одразу відсіяти серед претендентів будь-який неадекват. В тому числі людей, не здатних працювати у колективі. Тому хамське відношення до HR-менеджера як до “дівчинки, що нічого не зрозуміє” - може коштувати вам роботи.

Скарги на особисте.

Ціни зросли, попередній начальник задовбав, сусід не дав виспатися, а на дорозі взагалі всі козли… У кожного трапляються неприємні дні. А інколи - ціні роки, схожі на чорну діру. Проте, рекрутерові про це знати не потрібно.

Всі люди полюбляють приємне та коректне спілкування. А не вислуховувати чужі образи на життя. Монологи на сторонні теми взагалі не йдуть на користь співбесіді. Якщо ж вони супроводжуються негативом - ваше резюме одразу піде до сміттєвого кошика.

Нав’язливість в особистих повідомленнях.

Деякий час у рекомендаціях з пошуку роботи радили шукати особисті профілі рекрутерів у соцмережах та писати там, щоб підвищити свої шанси. Проте, зараз почала наростати тенденція розділення робочого та особистого.

Перед тим, як писати рекрутеру - задумайтеся, чи це коректно. Якщо ви знайшли профіль HR-менеджера на LinkedIn - написати повідомлення буде логічним кроком. Якщо ж перед вами профіль в Facebook чи Instagram з сімейними фото - це точно не місце для ділового спілкування. Рекрутер - теж людина, і місця особистого відпочинку в інтернеті мають залишатися особистими.

Також зважайте, коли саме писати. Не варто турбувати людей у вихідні, свята, у післяробочий час.

Бурхливі реакції на відмову.

Отримати відмову - неприємно для кожного. Але це трапляється. Не варто виливати на рекрутера своє роздратування, щобільше - ображати людину. Цілком можливо, що ви ще зустрінетеся на професійному шляху з цим спеціалістом чи компанією.

Мова спілкування - українська

Також за останні два роки критичною стала мова, якою кандидат відповідає на вакансію. Як ваше резюме, так і супровідний лист мають бути написані українською. Також допустима англійська чи інша іноземна мова - якщо це вказано у вимогах вакансії.

Використання російської мови може стати величезною “чорною міткою” при пошуку роботи.