• Головна
  • На Житомирщині визначили шляхи погашення заборгованості по зарплаті
17:05, 19 грудня 2011 р.

На Житомирщині визначили шляхи погашення заборгованості по зарплаті

Про аналіз стану дотримання  законодавства про оплату праці  в частині погашення її заборгованості та дотримання законодавчо встановлених мінімальних державних гарантій, а також про шляхи подолання цих негативних суспільних явищ йшлося під час розширеної спільної наради за участю керівників контролюючих органів області. щодо при на якій розглянуто та У роботі наради взяли участь перший заступник прокурора області Чумаченко А.І., заступник голови Комісії з проведення реорганізації ДПА у Житомирській області, заступник глови ДПА в області Власюк Г.М., начальник державної територіальної інспекції праці в Житомирській області Возна С.В., прокурори міст та районів, начальники державних податкових інспекцій області, керівники підприємств-боржників.
З початку року органами прокуратури області порушено 49 кримінальних справ, за втручання прокурорів відшкодовано понад 23 млн. грн. заборгованої заробітної плати, до відповідальності притягнуто 145 посадових осіб, з яких 19 – працівники органів контролю, - такі факти навів у своєму виступі перший заступник прокурора області Анатолій Чумаченко.
Він також повідомив, що з початку року заборгованість із виплати заробітної плати зменшилась лише на 7,2 млн. грн. і становить на даний час 18 млн. грн., в тому числі 11,9 млн. грн. – на економічно-активних підприємствах.
Серед причин, які призводять до порушення чинного законодавства про оплату праці на підприємствах - різні форми ухилення від виплати заробітної плати, в тому числі умисне уникнення керівниками офіційного оформлення трудових відносин, виплата зарплати «в конвертах», без відображення у бухгалтерському обліку, без нарахування, утримання та перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб, без перерахування відповідних коштів до фондів соціального спрямування тощо.
Виявлення таких фактів органами прокуратури стає підставою до порушення кримінальних справ за ст.172 (грубе порушення законодавства про працю) Кримінального кодексу України.
Анатолій Чумаченко повідомив, що упродовж січня - листопада 2011 року на засіданнях комісій при органах місцевого самоврядування заслухано керівників 474 юридичних осіб, які мали заборгованість з виплати заробітної плати та податку з доходів фізичних осіб. Завдяки спільних заходів, вжитих податковими органами області та органами місцевого самоврядування, до бюджету забезпечено погашення заборгованості з виплати заробітної плати на суму 12,9 млн. грн. та сплату податку на доходи фізичних осіб - 5,3 млн. грн.
Про заходи, вжиті податківцями області доповіла Галина Власюк.
Зокрема, заступник голови ДПА в області відмітила, що за рахунок систематичного контролю за своєчасністю і повнотою виплати заробітної плати, вжиття контрольно-перевірочних заходів,  координації роботи з органами прокуратури активізації роботи по легалізації доходів громадян мобілізовано  18 млн. грн. податку на доходи  фізичних осіб, який зараховано до місцевого бюджету, а саме:  
-за рахунок  індивідуальної роботи з платниками  по підвищенню рівня  заробітної плати   -   759  тис. грн. ,  погашенню заборгованості по ПДФО- 10  млн. грн
-від проведення контрольно – перевірочної роботи -   1.4 млн      млн. грн. в т .ч. спільно  з прокуратурою 0,6 млн.грн.
-за рахунок спільних заходів з органами місцевого самоврядування    щодо погашення заборгованості  по податку на доходи  - 5.3 млн. грн.
-спільні заходи з органами прокуратури -  0,9     млн. грн
-легалізації  найманої праці  -   135  тис. грн.
З врахуванням вимог Податкового кодексу по інформаційно-аналітичному забезпеченню та використання інформації з зовнішніх джерел в поточному році вдалося  збільшити  число трудових договорів та  легалізувати працю  1600 найманих осіб .  Крім того,   контрольно-перевірочними заходами  виявлено 1005 працівників,  з яких  залучено до  заключення  трудових угод  950 осіб  .
«Саме такі спільні дії  мають  стати  основними        пріоритетами в    роботі,» - наголосила Галина Власюк.  
Однак проблема зайнятості та легалізації доходів  залишається не вирішеною до кінця,    потребує посиленого контролю та є значним резервом  доходів бюджету.
Незважаючи  на  позитивну тенденцію темпів росту фонду оплати праці та надходжень до бюджету, які складають за 9 місяців  2011 року   114 відс.., середньомісячна заробітна плата на Житомирщині у жовтні становила 2122 грн., область займає 21 місце в рейтингу, її рівень значно менший середнього показника по Україні. Найнижчою є середньомісячна заробітна плата в Баранівському (1596 грн.), Романівському (1511 грн.), Андрушівському (1552 грн.) районах . Серед міст найнижчою є рівень заробітної плати в м. Бердичеві – 1886 грн, Н-Волинському – 2043 грн,  м.Житомирі – 2229 грн , найвищою – м. Малині  2746 грн.
Важливим фактором надходжень до місцевих бюджетів є дотримання законодавчо встановленого рівня  зарплати.   Аналіз поданої звітності про нараховані доходи  у вигляді заробітної плати  у ІІІ кв. 2011 року свідчить, що в цілому по області 27 відс. юридичних осіб (або 2142 особи) та 25 відсотків фізичних осіб – підприємців (або 1711 осіб)  мали середньомісячну заробітну плату    менше законодавчо встановленого  розміру, в той час як  відсоток таких СГД  по Україні становить  17 .
Значна кількість підприємств, які мінімізують  виплату  заробітної плати зосереджена Бердичівському, Володарсько-Волинському, Романівському, Коростенському, Коростишівському, Малинському, Овруцькому, Олевському районах та місті Житомирі.  
Але, основною проблемою є те, що по ряду підприємств області, які мають значні валові доходи, питома вага витрат на оплату праці є низькою  -  62 суб’єкти господарювання, що мають валові доходи більше 3  млн. грн., мають середню заробітну плату по  підприємству  менше законодавчо встановленого рівня. Такими  суб’єктами господарювання  за 9 місяців поточного року отримано   валових доходів  в сумі  549 млн грн. ,  питома вага  витрат на оплату праці   в валових доходах     1,2 відсотки, тоді як по області   витрати на  оплату праці  у валових доходах становить   9,5 - 9,8    відсотки.   
Переважна більшість таких платників  зосереджена в  м. Житомирі, Коростенському , Олевському , Брусилівському  та Житомирському районах.
Завершуючи виступ Галина Власюк наголосила, що тільки за рахунок детінізації можна  підняти  рівень  заробітної плати та покращити  соціальне забезпечення, а основне добробут населення  нашої області. Виконання  цієї  концепції – пряма відповідальність, як представників контролюючих органів,  так і суб’єктів підприємницької діяльності.      
Підсумовуючи роботу розширеної наради, Анатолій Чумаченко наголосив, що погашення заборгованості по зарплаті органами прокуратури взято під особливий контроль, під пильним наглядом перебувають ті керівники, які досі не погасили борги своїм працівникам.
ДПА у Житомирській області

На Житомирщині визначили шляхи погашення заборгованості по зарплаті, фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...