13:10, 16 січня 2012 р.

Обережно – кір!

Бердичівські медики б’ють на сполох: наприкінці 2011-го року, цитують вони дані ВООЗ, сорока країнами Європи розповсюдився кір. Всього було зареєстровано близько 32 тисяч випадків, майже половина яких сталася у Франції. Міграційні потоки занесли цю хворобу і на Україну.

Валентина Коломієць, лікар-епідеміолог Бердичівської райСЕС: «Випадки захворювання на кір почали реєструватися в західних областях регіону – Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській. За офіційними даними МОЗ, на кінець 2011 року на Україні було зареєстровано 1513 випадків на кір. За цими самими даними, станом на 10.01. 12 на Україні вже зареєстровано 390 випадків захворювання на кір. Регіони ті самі плюс Київ. У Бердичеві та Бердичівському районі станом на 10.01.12 випадки захворювання на кір не реєструвалися.»

Останній спалах кору на Україні спостерігався у 2006-му. Він якраз і характеризується 5-6-річною циклічністю, кажуть лікарі, тож знову настав час зустрітися з цією хворобою і дати їй бій. Але що ж являє собою цей самий кір?

Валентина Коломієць, лікар-епідеміолог Бердичівської райСЕС: «Кір – це гостре інфекційне захворювання, що має розповсюдження лише в людському середовищі. Джерелом збудника інфекції є хвора людина. При кашлі, чиханні, а також при розмові велика кількість збудника виділяється у навколишнє середовище. У ньому вірус кору зберігається недовго, але завдяки величезній кількості його виділення з потоками він розповсюджується на великій швидкості, тобто, мігрує, навіть через маленькі щілини. В інші приміщення, на інші поверхи. Зараження людини відбувається при вдиханні частинок аерозолю, що його виділяє хвора людина.»

Заразитися на кір людина може, спілкуючись із іншою, вже хворою, людиною. Про те, що захворів, підкреслюють медики, одразу не дізнаєшся: хвороба має прихований інкубаційний період від 7 до 21 дня. Протікає кір у кілька періодів. 1-й – катаральний – триває 3 дні. Взагалі, кір – хвороба не звичайна, вона має характеристики, не властиві іншим інфекціям.

Тетяна Щербакова, міський дитячий інфекціоніст: «Человеческий организм неимунный (не имеющий прививки от кори, соответствующий возрасту), никогда не сопротивляется вирусу. Восприимчивость к кори – всеобщая, в виде единичных случаев не встречается, если вспыхивает, то поражает большое количество населения. Кроме того, вспышка распространяется быстро и на большие расстояния. Например, корь быстро распространяется в пределах вентиляционной системы. И никакие стены, никакие двери не препятствуют распространению этого заболевания.»

Досвідчені фахівці констатують: легких випадків захворювання на кір не існує. Його джерело – хвора людина, перших ознак ще немає, та ти можеш бути вже заражений. Клініку кору можна легко сплутати хоча б і з клінікою того самого грипу, та ознаки кору набагато агресивніші.

Тетяна Щербакова, міський дитячий інфекціоніст: «Если это повышение температуры, то это 39 градусов и выше, это выраженные признаки интоксикации, это частый сухой болезненный кашель, сильный насморк, боли в горле. Условия – постель и обращение к врачу. Но даже врачу, не знающему, что человек имел контакты с больным корью, помочь разобраться может только настороженность именно к кори. Когда клиника говорит, что это тяжелый грипп, на слизистых оболочках появляются симптомы, характерные только для кори.»

Вірус кору вражає слизові оболонки очей, викликаючи сильну світлобоязнь, вражає слизову оболонку порожнини рота. Весь цей «букет» – висока температура, інтоксикація, світлобоязнь, враження слизових оболонок тримається близько 3-х днів. На 4-й день настає 2-й період – висипання.

Тетяна Щербакова, міський дитячий інфекціоніст: «Сыпь высыпает толчкообразно, то есть период высыпания тоже длится порядка 3-4 дней, каждый день поражая определенные участки тела. Если в первый день мы видим сыпь на лице и на ногах, то это точно не корь. Корь высыпает «этажами»: 1-й день – поражение лица, шеи, верхних участков тела, 2-й день – грудная клетка, живот, руки. 3-й день – ноги... Характер сыпи – пятнисто-папулезный. Отдельные элементы сыпи сливаются, хотя между ними просматриваются участки бледной кожи.»

Усі дні, поки висипає сип, а їх знову-таки, 3-4, стан хворого залишається важким. Настає час, коли кір може викликати ускладнення. Із завершенням висипання приходить період пігментації.

Тетяна Щербакова, міський дитячий інфекціоніст: «В том же порядке, в котором она высыпала, сыпь начинает постепенно исчезать, она не пропадает бесследно, а оставляет выраженную пигментацию. Человек имеет вид грязного. Симптом так и называется – «симптом грязной кожи». Одновременно с пигментацией начинается шелушение – мелкое, чешуйчатое, отрубевидное, как, например, после умывания с мылом. Никогда не шелушатся стопы и ладони. Это тоже один из верных признаков кори.»

Якщо ускладнень немає, хвороба швидко йде на спад. Але! Кір – дуже підступний: отримавши потужного удару по імунній системі, людина протягом 2-х місяців залишається обеззброєною перед різного роду ускладненнями.

Та надійний і при цьому єдиний засіб проти кору існує, стверджують лікарі. Це – вакцинація. Саме вона дає поштовх для вироблення власних клітин імунітету.

Валентина Ковальчук, лікар-імунолог: «Імунізація створює та підсилює колективний імунітет, перешкоджає розповсюдженню інфекції у дитячих колективах. Чим більше охоплення вакцинацією у дитсадках і школах, тим менше розповсюджується кір. Через зниження кількості щеплень підвищується захворюваність на кір та її ускладнення.»

Щеплення від кору безпечне, стверджують фахівці, воно практично не дає побічних реакцій. Згідно вітчизняного календаря профілактичних щеплень, щеплення від кору проводиться тривакциною КПК, що одночасно захищає від кору, епідпаратиту та краснухи.
Валентина Ковальчук, лікар-імунолог: «Дитина вважається довічно захищеною від кору та ускладнень, якщо пройшла вакцинацію, що проводилася в 1 рік і ревакцинацію, що була перед оформленням до школи – у 5-6-річному віці. Вакцина, що використовується у Бердичеві, вироблена у Франції й Бельгії. Нею вакцинуються всі країни Європи. Зберігається вона у холодильнику при температурі +2-8 градусів з дотриманням усіх необхідних вимог.»

Із метою недопущення розповсюдження кору на Бердичівщині у місті та районі проводиться ряд протиепідемічних заходів.

Валентина Коломієць, лікар-епідеміолог Бердичівської райСЕС: «При виявленні хворого на кір, він підлягає ізоляції. Вона проводиться чи у домашніх умовах,чи в стаціонарних. Госпіталізації підлягають хворі, які перебувають у закладах закритого типу… , а також ті, хто мешкає в гуртожитку. Крім того, госпіталізують тих, хто мешкає у поганих побутових умовах. Ізоляція хворого при цій хворобі продовжується протягом 7-ми і більше днів.»

По завершенні захворювання за хворими повинен проводитися ретельний догляд, наголошують лікарі, окрім того, протягом 21 дня мають вестися спостереження за контактними особами. Вагітні хворі і контактні повинні пройти лабораторне обстеження. У всіх

Валентина Коломієць, лікар-епідеміолог Бердичівської райСЕС: «Не щеплені діти віком до 17-ти років та підлітки до 18-років, які свого часу не отримали щеплення від кору, … підлягають вакцинації КПК. Тим контактним, які з певних причин не отримали щеплення в перші три доби, повинен вводитися імуноглобулін. Крім того, їм мають призначатися противірусні препарати. По можливості на 21 день проводиться повна ізоляція контактних в осередках, де зареєстрований спалах кору. Ізолюють групи або класи, де зафіксовано спалах. Навчання мають переводитися в інше приміщення.»

У Бердичеві та районі, інформує Валентина Коломієць, вже зібралася певна кількість дітей, які не отримали щеплення КПК. На те біли різні причини, серед яких і недостатнє і неритмічне постачання медичних імуно-біологічних препаратів.

Валентина Коломієць, лікар-епідеміолог Бердичівської райСЕС: «Звертаюся до тих батьків, які свого часу з різних причин не щепили своїх дітей… Не будьте байдужими до їхнього здоров’я. Щеплюйте їх. На даний час у Бердичівській дитячій поліклініці вакцина проти кору є у наявності. Тому просимо звертатися до своїх лікарів, адже лише вони у змозі вирішити питання щеплення. Однак при перших проявах хвороби залишайтеся вдома і викликайте лікаря. Лише він правильно поставить діагноз і убереже вашу дитину від важких ускладнень захворювання на кір.»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...