• Головна
  • З'явились зміни до переліку топонімічних об'єктів Житомира, що пропонуються до перейменування.
13:20, 8 лютого 2016 р.

З'явились зміни до переліку топонімічних об'єктів Житомира, що пропонуються до перейменування.

На сайті міської ради з'явились зміни до переліку топонімічних об'єктів, що пропонуються до перейменування.
Це вже 2 етап з анотаціями заступника голови міської комісії з топоніміки Георгія Мокрицького до нових (повернутих) назв.

№ з/п

Тип об'єкту

Стара назва топонімічного об’єкту

Тип об'єкту

Рекомендована нова назва топонімічного об’єкту

Анотації до нових (повернутих) назв топонімічних об’єктів Житомира

1

вулиця

Баранова

вулиця

Ковальська

Ковальська (Кузнечна) – соціально-виробничий топонім, історична назва цієї вулиці [22-25]*, давня професія житомирян, що проживали на цій вулиці.**

2

вулиця

Басова

вулиця

Кам′янська

Нова назва – компасний топонім, пов’язана з р. Кам’янкою, що протікає поруч.

3

провулок

2-й Боженка

провулок

1-й Староруднянський

Соціально-виробничий топонім – є ремінісценцією історичної назви місцевості [413], в якій житомиряни видобували залізну руду.

4

провулок

3-й Боженка

провулок

2-й Староруднянський

Теж саме. Індексація пояснюється наближеністю провулків один до одного і топографічною залежністю  між собою.

5

вулиця

Бородія

вулиця

Симона Петлюри

Новий антропонім присвячений постаті визначного українського державного  і військового діяча Симона Петлюри, який неодноразово бував в Житомирі в період Українських визвольних змагань 1917-20 рр., керував операціями з визволення міста від більшовиків.***

6

вулиця

Бугайченко

вулиця

Шипшинова

Флеронімічний топонім, пов'язаний з унікальною фабрикою лікарських рослин, що розташовується поруч

7

вулиця

Ватутіна

проспект

Незалежності

Новий соціально-політичний топонім, що символізує одвічне прагнення українців до Незалежності своєї держави, чому відповідає найпрестижніший тип топоніму – «проспект» [630], який підтверджується відповідними параметрами (велика ширина магістралі, висотна забудова, тролейбусний рух, значення проспекту як загальноміської магістралі).

8

провулок

Ватутіна

провулок

Черняхівський

Нова назва є компасним топонімом [480-483], пов’язана з найближчим до Житомира в цьому напрямку історичного містечка, райцентру Черняхова.

9

провулок

Войкова

провулок

Сотника Савінського

Новий антропонім, пов’язаний з іменем житомирянина, учасника визвольних змагань за Незалежну Україну 1917-20-х рр. сотника Савинського.

10

вулиця

Гречка

вулиця

Генерала Всеволода Петріва

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного українського вояка, генерала, учасника визвольних змагань за Незалежну Україну 1917-20-х рр., і учасника створення в Житомирі Юнацької офіцерської школи УНР і автора спогадів про становлення УНР в Житомирі Всеволода Петріва.***

11

вулиця

Дитячої Комуни

вулиця

Синельниківська

Історичний антропонім, пов’язаний з іменем волинського губернатора, нащадка давнього українського козацького роду, (від якого пішла назва міста і району Дніпропетровської області), ініціатора забудови Михайлівської вулиці та спорудження міського театру в Житомирі – Миколи Синельникова.*** Цю назву вулиця заслужено носила з 1878 по 1929 рр., допоки не була по-блюзнірські перейменована на вулицю Дитячої Комуни [66,293,344,495,497], заснованої… за царату як казенний дитячий притулок… Тепер історичний антропонім повертається на своє місце.

12

вулиця

Ємельянова

вулиця

Клима Поліщука

Новий антропонім, пов’язаний з іменем українського письменника, нашого земляка (с. Краснопіль, Чуднівського р-ну) – Клима Поліщука, який був вбитий совєтами за «націоналізм».

13

провулок

1-й Колгоспний

провулок

Тайберів

Новий антропонім, пов’язаний з іменем засновника і власника найбільшого (кін. ХІХ ст.) промислового підприємства Житомира: шпилько-колодочної фабрики (тепер фабрика «Україна»)  - місцевого німця Рудольфа Тайбера. Провулок [96,97,278,527] розташовується поруч з названим підприємством.

14

провулок

2-й Колгоспний

провулок

Друкарський

Новий соціально-виробничий топонім, пов’язаний з існуванням в цій місцевості єврейського хмелярського колгоспу «Друкар-Колективіст», створеного з числа працівників Житомирської окружної (обласної) друкарні [96,567].

15

провулок

Кошового

провулок

Федора Терещенка

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного українського підприємця, мецената, винахідника, конструктора перших українських літаків (1910-ті рр.) – Федора Терещенка, який на світанку ери повітроплавання створив у своєму маєтку на Житомирщині авіамайстерні (м-ко Червоне) і випускав перші вітчизняні літаки.

16

провулок

Крилова

провулок

Криловський

Історичний антропонім, пов’язаний з родиною житомирян Криловських, які володіли цією земельною ділянкою і стали першими забудовниками (засновниками) провулку [123,262]. З іменем російського байкаря Івана Крилова – ні Крилови, ні провулок ніяк не пов’язані.

17

вулиця

Леваневського

вулиця

Дмитрівська

Історичний антропонім [66,67 та 580], присвоєний вулиці у 70-х рр. ХІХ ст. «Дмитрівська» зафіксований в біографічних документах її уродженця академіка Сергія Корольова. Історичний антропонім був частково повернутий одному кварталу вулиці у 1989 р. Решта вулиці продовжувала бути (з 1937 р.) вулицею імені совєцького льотчика Лєваневського, з яким ні вона, ні Житомир ніяк не пов’язані.

18

провулок

1-й Леваневського

провулок

Професора Грищука

Новий антропонім пов’язаний з іменем видатного вченого-астрофізика зі світовим ім’ям професора Леоніда Грищука***, який народився поруч з цим провулком (на Дмитрівській вул.). Змінений вигляд обійстя Грищуків і його розташування в глибині кварталу не дають змоги увічнити пам’ять вченого-земляка на фасаді  їхнього будинку. Провулок, названий іменем знаного в світі дослідника космосу-житомирянина, відкриває низку тематичних топонімів в районі Музею історії космонавтики ім. Сергія Корольова (див. дві наступні позиції).

19

провулок

2-й Леваневського

провулок

Ігоря Сікорського

Новий антропонім пов’язаний з іменем видатного українця, винахідника першого в світі гелікоптера Ігоря Сікорського, який разом з талановитим інженером Федором Терещенком конструював на Житомирщині (м-ко Червоне, 1910-14 рр.) перші українські літаки.

20

провулок

3-й Леваневського

провулок

Петра Нестерова

Новий антропонім, пов’язаний з іменем видатного українського льотчика, піонера вітчизняного повітроплавання Петра Нестерова,*** який здійснював у Житомирі показові польоти, мав тут добрих знайомих.

21

вулиця

Олександра Байка

вулиця

Нобелівська

Історичний антропонім, пов’язаний з іменем власника міжнародної компанії швейцарського вченого і підприємця Альфреда Нобеля згодом заснував Нобелівську премію), у володінні якої були нафтові склади в цьому районі, через що провулок (тепер вулиця) носив до 1957 р. назву Нобелівський[174

21а

вулиця

Леселідзе

вулиця

Пилипа Орлика

Новий антропонім присвячений постаті визначного українського державного  діяча, автора першої Української Конституції – першої в Європі – Пилипа Орлика.

22

провулок

Люби Шевцової

вулиця

Героїв Базару

Історичний топонім, пов’язаний з трагічними подіями Другого Зимового походу Армії УНР на теренах Житомирської області, коли в м-ку Базар Народицького р-ну, загинули смертю героїв понад 320 українських і вояків, які не погодились перейти на бік більшовиків і були розстріляні червоноармійцями.***

23

вулиця

Максютова

вулиця

Вільський Шлях

Історичний компасний топонім, пов’язаний з напрямком одного з давніх торгових шляхів, що вів із Житомира на с. Вільськ (нині Черняхівського р-ну), а далі на м. Звягель. В межах колишнього передмістя називався Старо-поштовою дорогою, в межах міста – Вільсько-Шосейна, Велика Вільська вулиця (нині – Перемоги). [30,48,88,90 та 578] Цим повертається давня історична назва торгового шляху з Житомира на захід.

24

провулок

1-й Максютова

провулок

1-й Соколовський

Тут і далі (до поз. 31, окрім поз. 25) застосовується принцип доцільного, топографічно обґрунтованого індексування дрібних компасних топонімів  [565-568] з одночасним упорядкуванням зростаючого ряду індексів і простоти їх сприйняття. Сім «Соколовських провулків» дістали назву за місцевістю (Соколова Гора) [492-494], на якій вони розташовуються один за одним вздовж 4-кілометрової вулиці Вільський Шлях. Відповідно з топографічним алгоритмом розташування зростає і нумерація (індекси) провулків, що спрощує визначення їх місцезнаходження на дуже видовженій вулиці. Винятком є 2-й Максютова пров., що залишається на карті міста (див нижче), але без індексу.

25

провулок

2-й Максютова

провулок

Максютова

Історичний Антропонім «Масютова, провулок», залишається на карті міста як такий, що пов’язаний з іменем учасника боїв за Житомир у період Другої світової війни майора Василя Максютова [139 та 587], який загинув під час визволення міста. Оскільки провулок з такою назвою буде один – індекс прибирається.

26

провулок

3-й Максютова

провулок

2-й Соколовський

Тут і далі (до поз. 31) застосовується принцип доцільного, топографічно обґрунтованого індексування дрібних компасних топонімів з одночасним упорядкуванням зростаючого ряду індексів [492-494] і простоти їх сприйняття. Сім «Соколовських провулків» дістали назву за місцевістю (Соколова Гора), на якій вони розташовуються один за одним вздовж 4-кілометрової вулиці Вільський Шлях. Відповідно з топографічним алгоритмом розташування зростає і нумерація (індекси) провулків, що спрощує визначення їх місцезнаходження на дуже видовженій вулиці. Винятком є 2-й Максютова пров., що залишається на карті міста (див нижче).

27

провулок

4-й Максютова

провулок

3-й Соколовський

-//-

28

провулок

6-й Максютова

провулок

4-й Соколовський

-//-

29

провулок

7-йМаксютова

провулок

5-й Соколовський

-//-

30

провулок

8-йМаксютова

провулок

6-й Соколовський

-//-

31

провулок

9-йМаксютова

провулок

7-й Соколовський

-//-

32

вулиця

Маликова

вулиця

Сурина Гора

Історичний орономічний антропонім, який фіксує давню назву цієї горбистої місцевості, пов’язану з старою житомирською родиною Суриних, залишки маєтку якої збереглись в цьому районі (наприкінці Червоного провулка) [413,82,365,524].

33

проїзд

Мануїльського

проїзд

Володимира Плотницького

Новий антропонім, пов’язаний з іменем одного із учасників антинацистського руху Житомирщини (як у совєцьких партизанах, так і боївках УПА), автора цінних спогадів, відомого педагога – Володимира Плотницького, який жив в цьому проїзді.***

34

провулок

1-й Мануїльського

провулок

Панаса Саксаганського

Новий антропонім в системі «театральних антропонімів» вздовж вулиці Міщанської. Пов’язаний з іменем  корифея української сцени Панаса Саксаганського, який неодноразово гастролював  у театрах Житомира.

35

провулок

2-й Мануїльського

провулок

Івана Карпенка-Карого

Новий антропонім в системі «театральних антропонімів» вздовж вулиці Міщанської. Пов’язаний з іменем  корифея української сцени Івана Карпенка-Карого, який неодноразово гастролював  у театрах Житомира.

36

провулок

3-й Мануїльського

провулок

Івана Садовського

Новий антропонім в системі «театральних антропонімів» вздовж вулиці Міщанської. Пов’язаний з іменем  корифея української сцени Івана Садовського, який неодноразово гастролював  у театрах Житомира.

37

провулок

4-й Мануїльського

провулок

Михайла Старицького

Новий антропонім в системі «театральних антропонімів» вздовж вулиці Міщанської. Пов’язаний з іменем  корифея української сцени Михайла Старицького, який неодноразово гастролював  у театрах Житомира.

38

вулиця

Маяковського

вулиця

Володимирська

Старий антропонім (відомий з ХІХ ст.), що з позицій сьогодення дістає новий, важливий для Житомира смисл [147 та 588].  Назва співзвучна з іменем руського князя Володимира – хрестителя Київської Русі, онука древлянського (з Житомирщини) кн. Мала. До Володимирської вулиця мала  ім’я Руська (XVIII ст.) [148,144,471,472,473].

39

провулок

Мічурінський

провулок

Селекційний

Новий соціально-виробничий топонім – Селекційний пов’язаний з близькістю провулка до важливої науково-дослідної біологічної установи – Ботанічного саду Національного агроекологічного університету.

40

провулок

2-й Московський

провулок

Норильських повстанців

Історичний топонім, пов’язаний з повстанням в’язнів ГУЛАГу в Норильську (1953 р.), яке було піднято в основному завдяки тисячам українських і литовських політичних в’язнів, що були репресовані за «націоналізм». Нехай українцям Житомира нагадує про імперську Росію не Московський провулок, а провулок на честь героїв повстання проти сталінської Росії.

41

вулиця

Огурцова

вулиця

Довжицька

Новий  компасний топонім, пояснюється тим, що вулиця знаходиться неподалік річки Довжик, а також веде вбік нового житлового масиву Довжик, в якому оселилися тисячі жителів Житомира [344 та 580].

42

вулиця

Островського

вулиця

Івана Мазепи

Новий антропонім, пов’язаний з іменем видатного українського державного і політичного діяча, який перебував і жив на Житомирщині (зокрема, в м. Бердичів) Івана Мазепи.

43

провулок

1-й Островського

провулок

Петра Болбочана

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного українського військового і національного діяча, який брав участь у визволенні Житомира від більшовиків, жив і служив тут, полковника Петра Болбочана.***

44

провулок

2-й Островського

вулиця

Родини Гамченків

Новий антропонім з підвищенням рангу (типу) з провулка на вулицю (відповідно до фактичних параметрів і містобудівної ролі), який пов’язаний з визначними постатями – членами великої житомирської родини Гамченків:*** Сергієм, відомим українським археологом, першовідкривачем Житомирського могильника на Мальованці (помер під час голоду у 1932 р. як і його син від голоду Роман – у 1933 р.); Іваном, військовиком, генералом, офіцером Армії УНР, кавалер багатьох високих нагород та Євгеном – теж військовиком Армії УНР, начальником штабу Сердюцької дивізії і генеральним хорунжим Генерального Штабу Армії УНР, розстріляним совєтами по справі «Весна»; і, нарешті, Дмитром, теж кадровим офіцером Армії УНР. Волинь являла собою регіон, в якому розміщувалися або формувалися національні військові формування та здійснювався їхній вишкіл. Троє з братів Гамченків вступили до армії Української держави (Дмитро, Іван, Євген) і чесно служили їй.

45

вулиця

Перехідна

вулиця

Якова Артемчука

Новий антропонім, що замінив невдалий оронім ім’ям визначного українського винахідника, конструктора власних літальних апаратів, відомого далеко за межами Житомира – Якова Артемчука.

46

вулиця

Перша Партизанська

вулиця

«Поліська Січ»

Новий історичний топонім, що замінює дублюючі назви «Перша партизанська…» та «Друга партизанська…» на історично обґрунтований топонім, пов’язаний з героїчною діяльністю українського націоналістичного військового формування «Поліська Січ» на теренах Волині-Житомирщини та Білорусі.***

47

провулок

1-й Першотравневий

провулок

Миколи Леонтовича

Новий антропонім, пов’язаний з іменем видатного українського музичного діяча Миколи Леонтовича. Перша назва в сузір’ї музично-мистецьких топонімів, що складатимуть своєрідний топонімічний вінок вулиці імені Святослава Ріхтера (див. наступні позиції до №51).

48

провулок

2-й Першотравневий

провулок

Марії Заньковецької

Новий антропонім, пов’язаний з іменем видатної української музичної діячки Марії Заньковецької.

49

провулок

3-й Першотравневий

провулок

Соломії Крушельницької

Новий антропонім, пов’язаний з іменем видатної української музичної діячки Соломії Крушельницької

50

провулок

4-й Першотравневий

провулок

Михайла Вербицького

Новий антропонім, пов’язаний з іменем автора музики для майбутнього Гімну України – Михайла Вербицького, вперше виконаного в опері житомирянина Кароля Гейнча [84,85,174,175,340, 290, та 579].  «Повернення запорожців з Трапезунду» (1856 р.).*****

51

провулок

5-й Першотравневий

провулок

Павла Чубинського

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного українського митця, автора слів до Гімну України Павла Чубинського, який перебував у Житомирі під час географічної експедиції по Волинській губернії (1867 р.).

52

вулиця

Петровського

вулиця

Василя Кравченка

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного українського вченого-етнографа та краєзнавця професора Василя Кравченка, який жив і творив в Житомирі.***

53

вулиця

Генерала Потапова

вулиця

Отаманів Соколовських

Новий антропонім, пов’язаний з іменами наших славних земляків-борців за Незалежну Україну – отаманів Соколовських: братів Олекси, Дмитра, Василя та їх сестри Олександри. Члени їх родини із села Горбулів (Черняховського р-ну).

54

провулок

1-й Пролетарський

провулок

Максима Залізняка

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного українця, борця за волю простого народу – Максима Залізняка, загони якого діли також і на Житомирщині.

55

провулок

2-й Пролетарський

провулок

Закам′янський

Новий компасний топонім, пов’язаний з історичною назвою місцевості, в якій він розташовується – Закам’янкою [358 та 582].

56

провулок

3-й Пролетарський

провулок

Садибний

Новий абстрактний топонім, що цілком відповідає садибному характеру забудови провулка

57

вулиця

Маршала Рибалка

вулиця

Тараса Бульби-Боровця

Новий антропонім, пов’язаний з визначною постаттю організатора і керівника антинацистського руху на Житомирщині – Тараса Бульби-Боровця, який в умовах окупації створив українську військову організацію В Олевську було запроваджено українське управління, зорганізовано міліцію, сформовано Українську повстанську армію «Поліська Січ». З середини серпня до середини листопада 1941 року Олевськ був столицею вільної української «республіки» з новими назвами вулиць, яка увійшла в історію під назвою Олевська Республіка. Тарас Бульба-Боровець неодноразово бував у Житомирі, спілкувався з діючим тут націоналістичним підпіллям.***

58

вулиця

Січових Стрільців

вулиця

Прибережна

Проектна назва замінюється на оронімічний топонім – Прибережна вулиця, оскільки вона пролягатиме вздовж берега р. Кам’янки (з будівництвом моста через р. Кам’янку Лісову) від магістральної вул. Соснової до кол. вул. Маршала Жукова (Героїв-Десантників), стаючи магістральною вулицею районного значення.

59

провулок

1-й Фурманова

провулок

Рівненський

Історичний компасний топонім із серії присвячених повітовим центрам Волинської губернії – в її адміністративному центрі Житомирі (Дубенська, Старкостянтинівська тощо) [179,298 та 25,177,178,560]. Назву Рівненська мала нинішня вул. Героїв Пожежників [151 та 188], від якої розпочинається провулок, який тепер перебрав на себе цю історичну назву. Таку ж дію вчинено по відношенню двох інших похідних від цієї вулиці провулків (див. дві наступні позиції).

60

провулок

2-й Фурманова

провулок

Острозький

Історичний компасний топонім із серії присвячених повітовим центрам Волинської губернії, відроджений і присвячений історичному місту України та Волині – Острогу [443 та 590].

61

провулок

3-й Фурманова

провулок

Корецький

Історичний компасний топонім із серії присвячених повітовим центрам Волинської губернії, відроджений і присвячений історичному місту України та Волині – Корцю, сусідньому на північно-західному кордоні Житомирської області райцентру Рівненщини.

62

проїзд

Цюрупи

проїзд

Шпаковський

Історичний антропонім, повернутий проїзду разом назвою кол. провулку (тепер Шпаковська вулиця) [290,424 та 588]  – за прізвищем першого власника кол. хутора і його забудовника. Предок Шпаковських був одним із керівників чумацької валки, шлях якої проходив через їх хутір.

63

провулок

Чапаєва

провулок

Художника Канцерова

  Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного українського художника Олександра Канцерова, який більшу частину свого життя жив і творив в Житомирі, залишивши на своїх полотнах образ нашого міста, багато років поспіль очолював місцеву спілку малярів, підготував цілу плеяду здібних учнів.

64

вулиця

Червоноармійська

вулиця

Січових Стрільців

Новий історичний топонім, пов’язаний з діяльністю підрозділів українських вояків – січових стрільців – у боротьбі за незалежність нашої держави. Подібні підрозділи діяли і в Житомирі в роки Національно-визвольних змагань українського народу за незалежність нашої держави.*** Тематика провулків, дотичних до вулиці Січових Стрільців, співзвучна з новою назвою, вона її продовжує і розвиває  (див. наступні поз. 65-69).

65

провулок

1-й Червоноармійський

провулок

Костянтина Прісовського

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного військовика, генерала Армії УНР Костянтина Прісовського, командира окремої Запорізької бригади, яка визволила Житомир від більшовиків ( лютий, 1918 р.).

66

провулок

2-й Червоноармійський

провулок

Миколи Величківського

Новий антропонім, пов’язаний з іменем уродженця Житомира, визначного діяча українського національно-визвольного руху, першого очільника Української Національної Ради (1941-42,44), економіста, професора Миколи Величківського.***

67

провулок

3-й Червоноармійський

провулок

Тараса Сенюка

Український військовий. Підполковник. Командир 1-го аеромобільно-десантного батальйону 95-ї окремої аеромобільної бригади Високомобільних десантних військ ЗС України. Герой України (2014, посмертно). 3-го червня 2014 року загинув під в результаті нападу бойовиків на колону сил АТО, яка рухалася з м. Ізюма в район м. Слов'янська.

68

провулок

4-й Червоноармійський

провулок

Миколи Капустянського

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного українського військового і політичного діяча, генерал-хорунжого Армії УНР, одного із керівників ОУН, Миколи Капустянського, який жив і служив в Житомирі (начальник штабу 1-ї Української дивізії, 1918 р.), був одружений на житомирянці.

69

провулок

5-й Червоноармійський

провулок

Сергія Кулжинського

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного українського військового діяча, генерал-хорунжего, нашого земляка, командира 1-ї окремої Волинської кінної бригади, викладача Юнацької школи Армії УНР (Житомир, 1919 р.)*** Сергія Кулжинського.

70

вулиця

Черняховського

вулиця

Чуднівська

Історичний компасний топонім, пов’язаний з історичним містом Чудновом, найвищим портовим пунктом на давньому історичному водному шляху Тетеревом через Житомир – Коростишів – Радомишль до Дніпра, відомому ще з часів греків (І ст. н.е., «Teretenia») [400, та 608].

71

вулиця

Чкалова

вулиця

Олени Теліги

Новий антропонім, пов’язаний з іменем мужньої української жінки, учасниці антинацистського підпілля в Києві, замученої окупантами Олени Теліги, яка перебувала в Житомирі у підпільній квартирі похідної групи ОУН-М під керівництвом її соратника і друга, житомирянина Олега Ольжича. Тематика провулків, дотичних до вулиці Олени Теліги, співзвучна з новою назвою, вона її продовжує і розвиває  (див. наступні поз. 72-75).***

72

провулок

1-й Чкалова

провулок

Уласа Самчука

Новий антропонім, пов’язаний з іменем безстрашного борця за волю України, письменника і воїна УПА, славного сина Волині, члена Уряду УНР в екзилі Уласа Самчука, який неодноразово бував у Житомирі, залишивши спогади про наше місто.

73

провулок

2-й Чкалова

провулок

Василя Стуса

Новий антропонім, пов’язаний з іменем видатного українського дисидента, борця за Незалежну Україну, поета, в’язня сумління в совєцьких таборах  Василя Стуса, перепохованого в наш час в Україні за участі житомирського дисидента Василя Овсієнка.***

74

провулок

3-й Чкалова

провулок

Андрія Шептицького

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного українського релігійного діяча УКГКЦ, «українського мойсея» ХХ ст. графа Андрія Шептицького, який по материнській лінії має житомирські коріння.*****

75

провулок

4-й Чкалова

провулок

Василя Кука

Новий антропонім, пов’язаний з іменем легендарного українського діяча національно-визвольного руху, генерала УПА Василя Кука, який на початку окупації був запроторений нацистами до в’язниці в Житомирі.

76

вулиця

Шелушкова

вулиця

Князів Острозьких

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного князівського роду Острозьких, життя і діяльність якого була тісно пов’язана з Житомирщиною і безпосередньо Житомиром.

77

провулок

2-й Щорса

провулок

Ветеринарний

Новий соціально-виробничий топонім пов’язаний з розташованим поруч комплексом будівель ветеринарної лікарні.

78

провулок

3-й Щорса

провулок

Капітульний

Історичний соціально-виробничий топонім, пов’язаний з тим, що землі, на яких виник провулок, належали капітулу (господарському управлінню) Житомирської дієцезії римо-католицької церкви, тобто, землі були капітульні, звідси й назва [314,315,420].

79

провулок

4-й Щорса

провулок

Аршенєвських

Історичний антропонім, пов’язаний з прізвищем землевласників, поміщиків, власників кар’єру і великої садиби з віллою в приміському с. Крошня – братів Андрія і Миколи Аршенєвських [278,429,497], які залишили по собі добрий слід в Житомирі: Соколовський кар’єр, прекрасний особняк на вул. Грушевського (юнацька бібліотека, пам’ятка архітектури), розкішна садиба з віллою (тепер садиба агроекологічного коледжу); десятки замощених в місті вулиць.

80

провулок

5-й Щорса

вулиця

Празька

Новий компасний топонім із зміною статусу (типу) топоніма на порядок вище, що відповідає параметрам вулиці, а тематично пов’язаний з чехами і їхньою столицею Прагою, оскільки вулиця Празька розташовується в центрі колишнього села Крошня Чеська. Вулиця веде до комплексу висотних будинків, що споруджуються в її створі.

81

провулок

6-й Щорса

провулок

Священика Жилюка

Новий антропонім, пов’язаний з іменем славнозвісного в Житомирі православного священика, доктора теології, ревносного патріота України, настоятеля Крошнянської Покровської церкви Івана Жилюка.

82

вулиця

Якубовського

вулиця

Євгена Коновальця

Новий антропонім, пов’язаний з іменем визначного борця за Незалежну Україну,  одного з лідерів ОУН, героїчної особистості Євгена Коновальця, який у період українських Визвольних змагань (1917-20 рр.) брав участь у боях проти більшовиків в Житомирі.***

83

вулиця

8 Березня

вулиця

Августа Ілінського

Новий антропонім, пов’язаний з родиною відомих українсько-польських волинських магнатів Іллінських, які мали маєтності на Житомирщині і безпосередньо в Житомирі [219,324,325,401]. Зокрема, розкішний палац з унікальною бібліотекою і картинною галереєю в Романові, єдиний в імперії Інститут для навчання глухонімих, домашній театр, хор і оркестр, балетну трупу. Частина художніх полотен із зібрання Іллінських являють собою безцінну частину скарбів Житомирської картинної галереї.

84

провулок

8 Березня

провулок

Успенський

Історичний соціально-історичний топонім, пов’язаний з будівлею старої кладовищенської церкви, осв’яченої на честь Покрови Пресвятої Богородиці, що розташовується неподалік, звідки й назва, надана йому ще в ХІХ ст. В церкві у 1919 р. відспівували масові жертви серед мирного населення, замучені чекістами в підвалі ЧК, і перепоховані після відновлення української влади на кладовищі поблизу церкви.***

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#житомир #вулиці #перейменування #мокрицький
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...