• Головна
  • Історії трьох незвичайних українських монастирів
14:20, 26 січня 2012 р.

Історії трьох незвичайних українських монастирів

Українці, починаючи з хрещення Русі 988 року, вирізнялися щирістю у вірі християнства. Не диво, що з часом з’явилася традиція зводити церкви та монастирі, де можна було знайти порозуміння з Богом.

Чимало храмів на території України мають дуже давню та унікальну історію.

Наприклад, Монастир Босих Кармелітів. Сам орден Кармелітів був заснований аж у Палестині у другій половині ХІІ століття. Перші вірники усамітнювалися на горі Кармель, звідки і пішла назва. До Європи кармеліти перебралися у ХІІІ столітті – після поразки в одному з хрестових походів.

Босі Кармеліти відділилися в окремий орден у ХVI столітті. Їх ще називають «жебракуючим католицьким орденом», оскільки його представники живуть виключно на пожертви вірників. Монастир у Бердичеві заснував у середині ХVІІ століття польський магнат ЯнушТишкевич. У грамоті про спорудження монастиря Бердичів уперше згадується як місто. За часів царської Росії монастир закрили, а за часів СРСР – навпаки, відновили. З 1992 року святиню повернули католицькій громаді, а ще за 6 років її освятив та коронував Папа Римський Іоанн Павло ІІ.

Монастир капуцинів та Олеський замок збудовані фактично – стіна в стіну, інакше б вони були серйозними конкурентами за симпатії туристів. Сьогодні обидві пам’ятки – єдиний архітектурний комплекс.

Як і Монастир Босих Кармелітів, цей був заснований за часів Речі Посполитої польським магнатом на прізвище Жевуський, який у XVIII столітті придбав замок. Капуцинам від віддав його через звичайну симпатію. Можливо навіть і до виразного одягу представників цього католицького ордену, зокрема до загострених каптур, тобто капюшонів. До речі, від них (з італ. cappucio) й походить назва ордену римо-католиків.

Особливістю монастиря є його архітектура у стилі бароко – нетипово розкішна та комфортна, порівняно з іншими монастирями. Тому історики часто звертають увагу на окремі елементи замкової традиції будівництва у монастирі капуцинів. У різні часи тут був військовий шпиталь, майстерня, сільськогосподарське училище. Лише з 80-их років минулого століття про монастир згадали як про архітектурну пам’ятку та розпочали реставрацію. Окрім будівлі відновлюють симетричний сад бароко при ньому.

Щодо Густинського монастиря історики наполягають, що на Чернігівщині, в селі Густиня, його звели на самісінькому початку ХVII століття. Серед його засновників було чимало старих козаків, які ставали ченцями у передчутті смерті. Але подейкують, цілюще повітря та «жива вода» вселяла у них сили ще на довгі роки.

Легенди про вічне життя в монастирі швидко поширилися на інші землі й люди звідусіль змінювали своє звичне життя на чернече.З часу заснування монастир кілька разів потерпав від пожеж та руйнацій. Одного разу він згорів повністю та був відбудований на новому місці. Протягом ХVII століття ним почергово опікувалися козацькі гетьмани – Хмельницький, Самойлович та Мазепа.У середині XIX століття тут побував Тарас Шевченко, який увіковічив монастир у трьох акварельних малюнках.У радянські часи його закрили, ікони порубали на дрова і, зрештою, мало не знесли. Та вірники змогли відстояти святиню. Літургії відновились тут лише з проголошенням незалежності України. Тоді ж монастир став офіційно жіночим.

Дізнатися більше про монастирі й невідомі місця України можна за посиланням, де також можна розповісти про найбільш мальовничі куточки країни. На сайті можна стати учасником проекту IloveUkraine, поділившись враженнями від найулюбленіших українських місць та краєвидів, відправивши фото навіть з мобільного на короткий номер 380 у MMS повідомленні. Проект IloveUkraine створений, щоб розповісти всьому світу про Україну, про її тисячолітні фортеці та палаци, про таємничі замки і дивовижні краєвиди, тому на сайті можна знайти інформацію та фотографії з різних куточків України, від Карпат до Донецького кряжу, від Чернігова до Кримських гір. Участь у проекті безкоштовна.

 

Історії трьох незвичайних українських монастирів, фото-1
Історії трьох незвичайних українських монастирів, фото-2
Історії трьох незвичайних українських монастирів, фото-3
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...