Житомирський науковець долучився до всеукраїнського обговорення мовної ситуації в країні
18 лютого, до Міжнародного дня рідної мови, у Національній академії наук України відбувся круглий стіл «Мовна ситуація в Україні: оцінки стану та моделі змін», за участю віце-прем’єр-міністра – міністра культури України В’ячеслава Кириленка.
ЖДУ імені Івана Франка на заході представляв професор, завідувач кафедри української мови Віктор Мойсієнко.
За словами міністра культури України, питання безпеки і оборони держави залежать не лише від кількості набоїв, ракет і військової амуніції, а й від того, наскільки народ усвідомлює себе єдиною нацією.
«Для мене цілком очевидно, що Україна потребує нового мовного закону, який відобразить сучасний стан розвитку української мови, а також передбачить заходи для її постійної, системної і дієвої підтримки. І загалом має бути низка законодавчих ініціатив, які в найбільш критичних напрямках виправлять ситуацію», – сказав В’ячеслав Кириленко.
Під час круглого столу, який вів віце-президент НАН України Сергій Пирожков, виступали академіки, члени-кореспонденти НАН України, фахівці Інституту української мови НАН України, представники провідних вищих навчальних закладів і громадських організацій України.
У ході обговорення промовці акцентували увагу на непростій ситуації, яка склалася в мовно-культурному просторі країни, торкалися питань збереження української мови як державної в Україні та вироблення об’єктивних, неупереджених оцінок мовної ситуації в суспільстві задля координування зусиль учених і громадськості. Також фахівці окреслили можливі моделі впливу на функціонування й розвиток мов, розв’язання актуальних проблем і гармонізації та деполітизації мовного життя в Україні.
Окрему увагу зосередили на функціонуванні мов у ЗМІ та рекламі. Професор ЖДУ Віктор Мойсієнко у виступі звернув увагу на особливості мовної ситуації на Житомирщині. Схвально була прийнята учасниками форуму інформація науковця про діяльність комісії з питань утвердження української мови як державної в Житомирській області, яка досягла несподіваного результату: Житомирська ОДА та Житомирська міська рада адресували звернення до Президента України, Прем’єр-міністра України та Голови Верховної Ради України щодо функціонування та подальшого впровадження української мови як державної.
Як наслідок, три основні пункти звернення житомирян – прийняти Державну програму з відродження й упровадження української мови в усі сфери державного і суспільного життя або ж відновити дію Указу Президента України № 161/2010 «Про концепцію державної мовної політики»; припинити дію руйнівного для української держави Закону «Про засади державної мовної політики» Колесніченка-Ківалова; створити в Уряді спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань регулювання державної мовної політики – були внесені до загальної резолюції та вимог учасників круглого столу до Верховної Ради.