Злочин без покарання, або чого вартий піар на крові

Злочин, який стався в Миколаєві,  надломив суспільство. Свавілля і кримінальний «беспредел», а найголовніше - абсолютна безкарність тих, хто це допускає, дуже довго випалювали людей зсередини. Роками ті, хто стикався з корупцією і вседозволеністю в правоохоронних органах та судовій системі, мовчки боліли кожен своїм болем, не сподіваючись на правосуддя у цій країні. Бузувірства над юною Оксаною Макар стали останньою краплею терпіння, і море народного гніву виплеснулося на вулиці.
Акції протесту з вимогою покарати по всій строгості закону миколаївських мажорів пройшли в Одесі та Києві, Луганську та Сімферополі, Харкові і, звичайно, в самому Миколаєві. У Криму молоді люди, переважно хлопці, розтягнули під вікнами кримського парламенту плакат з написом "Справедливість не для всіх?!" і скандували "Вимагаємо справедливості!", "Поки ми єдині - ми непереможні!" Учасники акції запропонували навіть повернути смертну кару до Кримінального кодексу Україні. А в столиці країни голі дівчата грудьми намагалися захистити дівчину з Миколаєва.

Що ж так обурило людей, що змусило їх, подолавши власну інертність, вийти на вулиці?
Вчинено страшний злочин, до темряви в очах обпікає болем усвідомлення того, що ніщо - вже ніщо - не виправить наслідків страшного злодіяння. Дівчина залишиться інвалідом на все життя. А чи зможуть колись загоїтись її душевні рани?

Але суспільство розбурхав не стільки сам факт вчиненого злочину, скільки те, що вже на наступний день двоє з трьох ґвалтівників були відпущені на свободу.

Напевно, у всій Україні зараз не знайдеться людини, хто був би не обізнаний про цю страшну трагедію. В ніч з 9 на 10 березня троє чоловіків, двоє з яких - родичі впливових у Миколаєві людей, заманили 19-річну Оксану Макар в приватну квартиру, де всі втрьох ґвалтували її, після чого спробували вбити. Спочатку вони душили дівчину, після чого в несвідомому стані винесли з будинку і спробували спалити її. Але Оксана дивом вижила, і зараз медики борються за її життя.

А як складеться життя виродків, які вчинили таке? Сьогодні відповідь на це питання вже не викликає сумнівів. Вони - всі троє - будуть сидіти у в'язниці. Зам'яти справу після того, як вона отримала широкий громадський резонанс, тепер не вийде. Це очевидно.

Як очевидно й інше. Політики всіх мастей вхопилися за трагедію миколаївців як за гарний привід попіарити себе коханих на всю країну. Звучні прізвища - від рядових депутатів до самого Президента - навперебій виступають із заявами про «взяти під особистий контроль», «познімати голови», «не допустити беззаконня», «забезпечити об'єктивне розслідування». І ні у кого не виникає питання: а чому, власне, виникла необхідність у всіх цих заявах? У правовій державі, коли скоюється злочин - не важливо який, і не важливо ким - затримують зловмисників, порушується кримінальна справа, проводиться розслідування і справа передається до суду. В Україні ж навіть «особистий контроль Президента і генпрокурора» не гарантують швидкого та об'єктивного розслідування. Цю думку підтверджує той факт, що до сих пір і слідчий, який дав подання до суду про звільнення ґвалтівників з-під варти, і суддя, який прийняв таке рішення, не звільнені. Всупереч вимогам громадськості, всупереч гучним заявам політиків.

Так що ж залишається рядовим українцям у ситуації, коли гроші і влада підміняють Кримінальний кодекс? Братися за вила і силою домагатися справедливості по десяткам, сотням аналогічних випадків по всій країні?

Судіть самі. Поки політики піаряться на крові та рятують Оксану Макар, в Миколаєві лежить у комі побита негідником у ту ж саму ніч, що й Оксана, ще одна жертва жорстокості, Олександра Попова. Але чомусь в її підтримку не проходять акції по всій країні. І її не лікують за державний рахунок. І нещасна мати Олександри не знає, де їй взяти грошей на порятунок доньки, адже щоденне її перебування в реанімації обходиться в 1,5-2 тисячі грн.

Інший випадок. У минулий четвер, 15 березня, страшна трагедія потрясла Сімферополь. На околиці кримської столиці місцеві жителі знайшли оголену 25-річну дівчину, тіло якої було повністю погризане собаками. Дівчину побили, роздягли і залишили на узбіччі проїжджої частини. Як розповідають місцеві жителі, близько другої години ночі на вулиці лунали гучні чоловічі голоси і крик дівчини, яка просила про допомогу, однак ніхто не надав цьому ніякої уваги. Ніхто не викликав міліцію і вже, звичайно, не кинувся на заклик про допомогу. Жіночі крики вже в супроводі собачого гавкоту лунали до четвертої години ранку. Мати загиблої розповіла, що дівчину вночі викликали на вулицю знайомі, після чого вона не повернулася додому, а вранці мати покликали на впізнання трупа.

Поки що затримано двоє молодих людей, які розповіли, що разом з дівчиною випивали, а потім залишили її на зупинці автобуса. Проте, за висновком судмедекспертів, дівчину сильно побили. У той же час міліція порушує кримінальну справу не за вбивство, а за фактом ненадання допомоги людині. Провину за загибель дівчини правоохоронці хочуть повісити ... на собак. І лише після втручання Генпрокуратури експертиза дає нові підтвердження: дівчина перед смертю була зґвалтована. Справу перекваліфікують вже за цією статтею. Про вбивство - ні навмисне, ні ненавмисне - мова навіть не йде.

Кривий Ріг. Близько двох років тому в кафе "Джеронімо" п'яний відвідувач звіряче побив спочатку двох чоловіків, а потім взявся і за дівчину. Як з'ясувалося, пані він запропонував вступити з ним в інтимні стосунки прямо в закладі. Дівчина відповіла, що знайома з його дружиною і краще б йому не приставати. Наступним "словом" в цій розмові став удар. Чоловік перехилився через стіл і сильно вдарив дівчину спочатку по обличчю, а потім удари посипалися один за іншим так, що на ній живого місця не залишилося.

До речі, зловмисника аніскільки не збентежило, що цей заклад знаходиться в двох кроках від міського УВС. Він мовчки вийшов на вулицю і поїхав на своєму БМВ х5.

Чоловік, який побив дівчину, «відпочивав» у закладі з товаришем. Саме цей його товариш і «повирішував» питання з дільничним, що обійшлося йому всього в 700 американських грошей. Крім того, він повідомив в міліції, що дівчина була п'яна і весь вечір кидалася на них з пляшкою в руці. Мовляв, врятувало їх від агресії тільки те, що потерпіла оступилася і впала зі сходів, де і отримала тілесні ушкодження. Чи було можливо правосуддя? А ось це навряд чи. Справа в тому, що начальник Центрально-Міського УВС не зміг взяти свідчення у хулігана, тому що останній був у стані «білої гарячки» і найсильнішого алкогольного сп'яніння. А вранці ... він зібрався і полетів на Балі.

У Запоріжжі глухим-преглухім глухарем загрожує стати вбивство «Колі Рєбьонка». Гучний злочин стався на початку минулого тижня. Кілька хлопців напали на широко відомого у вузьких колах бізнесмена Миколи Бінько, він же - Коля Рєбьонок - і жорстоко побили його бітами. Через добу потерпілий помер.

І знову, як і у випадку з Оксаною Макар, - справа на особистому контролі Президента. Але чи буде результат, це викликає сильні сумніви. Багато хто вважає, що справу повісять на якихось хлопчиків для биття. Як це сталося з ще одною гучним справою в Запоріжжі - вибухом Свято-Покровського храму. Тоді Янукович не тільки взяв під «опіку» розслідування цієї справи, але і наказав знайти зловмисників протягом тижня. Запорізька міліція з поставленим завданням впоралася і через кілька днів оголосила про викриття «банди паламарів». Трьох молодих хлопців уволокли в СІЗО, де вони знаходяться до цього дня, а новопризначений глава запорізької міліції Володимир Серба отримав генеральські погони і подяку від глави держави за проявлений високий професіоналізм. Про те, що «справа паламарів» буквально сиплеться в суді, а вину обвинувачених ніяк не можуть довести, сьогодні в міліції вважають за краще не говорити.

Одеса. Позаминулої осені в місті був убитий 15-річний школяр. Його 17-річний вбивця спокійно вчиться в школі, не знаючи ні бід, ні турбот. Трагедія сталася 4 вересня 2010 року. Денис Красюк зі спини завдав смертельного удару ногою в скроню Владиславу Заболоцькому. «Наш син упав на землю, Красюк завдав ще один удар рукою, потім, піднявши кулак вгору, вигукнув:« Я його вбив », - розповів батько убитого Сергій Заболоцький.

Незважаючи на те, що кілька свідків бачили вбивство, Красюк не був засуджений. Дідусь убитого Славіка, Борис Гуменюк, стверджує, що хлопець відсидів у СІЗО лише 13 діб, але за сфальсифікованими документами суддя Малиновського районного суду Одеси А.В. Іщенко звільнив його з-під варти під підписку про невиїзд. Рідні вбитого подали апеляцію, і її задовольнила судова комісія.

«Новий суддя Корой призначив міру запобіжного заходу - арешт, але він так і не був приведений у виконання, тому що сторона звинуваченого придумала привід уникнути покарання - нібито психічну хворобу і показання до лікування в психдиспансері. Через півроку судова комісія в колишньому складі скасувала рішення Короя, тепер Красюк вийшов з психіатричної лікарні і вчиться як ні в чому не бувало в одеській вечірній школі № 13 », - зазначив Гуменюк.

Рідні вбитого впевнені  в наявності підтасування фактів з боку слідства.
У родичів загиблого Владислава Заболоцького є всі підстави вважати, що на рахунку Красюка не одна жертва. Також вони стверджують, що батько вбивці Олег Красюк полягає в організованому злочинному угрупованні «Міар». Родині убитого неодноразово погрожували.

Кілька днів тому в ефірі програми «Адреналін» керівник прес-служби МВС Руслан Поліщук заявив: «Є певні нарікання і в засобах масової інформації, і в інтернеті, що батько обвинуваченого купив людей, які робили експертизу. Тому зараз експертиза проводиться тут, в Києві, і я думаю, що вона відповість на всі питання, в тому числі, чи був причинно-наслідковий зв'язок між ударом і смертю. Хоча будь-яка розумна людина розуміє, що не може за секунду до цього удару виникнути деякий стан людини, який було б викликано хворобою. Ці всі питання ми будемо вивчати».

Експертизи тягнуться третій рік. А тим часом злочин залишається без відплати і породжує у злочинця відчуття повної безкарності.

Маріуполь. Гучна справа ґвалтівників-педофілів довго не сходила з перших шпальт десятків видань весь минулий рік. Повідомлення про те, що протягом кількох років двоє успішних бізнесменів тримали притон в одному з нічних клубів міста, заманювали туди неповнолітніх дівчаток, вихованок місцевих інтернатів, поїли їх і ґвалтували, стало справжнім скандалом в місті. Багато - дуже багато осіб, в тому числі і впливові люди, і навіть можновладці, були особисто знайомі з затриманими. Жах був ще й у тому, що один з педофілів був хворий на смертельний вірус гепатиту С, який передається статевим шляхом.

Педофілів заарештували в 2011-му. Спочатку маріупольська міліція заявляла про більш ніж 200 жертв негідників. Однак у матеріалах судової справи - не більше 60 епізодів. Скільки з них буде доведено, і чи буде доведено взагалі хоч щось, невідомо. Слідство тягнеться вже другий рік. Одного з педофілів «за станом здоров'я» відпустили під домашній арешт. У той же час його жовтий хаммер раз у раз бачать в місті.

На Луганщині, у місті Первомайську, вже чотири місяці батьки загиблої дівчини і скаліченого хлопця намагаються домогтися правди - покарати чергового мажора, який скоїв смертельне ДТП.

Його іномарка ударила "Жигулі" і полетіла прямо на тротуар. Божевільне авто зупинилося на тілі 11-класниці Олени Смолянюк. Ученицю розірвало навпіл, 18-річного хлопця важко травмувало. Він вижив, але залишився інвалідом і втратив пам'ять.

Згодом з'ясувалося: машиною керував родич мера Первомайська, а в машині, начебто, був і його син. Причетність до справи чиновника, переконують постраждалі, гальмує розслідування. Мало того, винуватець ДТП, який вбив одну людину і покалічив іншу, гуляє на волі. А пройшло вже 4 місяці.

Родичі загиблої дівчини і постраждалого хлопця говорять: йтимуть до останнього. Вони хочуть одного: щоб мажора покарали. Якщо обласна прокуратура не реагує на їхні заяви, звернуться в Генеральну. Треба буде - дійдуть до Європейського суду з прав людини.

Львів. 25 серпня 2011-го 21-річного Андрія П., жителя с. Брюховичі, що біля Львова, побили за те, що він обігнав на своїх "Жигулях" кортеж нібито власника футбольного клубу «Карпати» Петра Димінського, який складався з "Мерседеса" і "Лексуса", і обдав машини пилом. За словами постраждалого, поки охорона тримала його за руки, хлопця побив сам почесний президент футбольного клубу «Карпати» Петро Димінський. Постраждалий зняв побої і поскаржився до Шевченківського райвідділу міліції Львова.
Однак міліція Львівщини, не провівши належної перевірки, відмовила в порушенні кримінальної справи. Правоохоронці стверджують, що, оскільки травми, які були нанесені Андрію П., були легкого ступеня, свої права потерпілий може відстоювати тільки в суді. Тоді захищати хлопця взявся захисник Юрія Луценка, екс-прокурор Львівщини Олексій Баганець.

 «Ми взялися за цю справу, як ви розумієте, не за матеріальну винагороду. Просто вважаємо, що правовими засобами зможемо захистити порушені права нашого клієнта і тим самим покажемо цим приклад, що сваволі «мажорів» на дорогах можна протистояти», - повідомила представник адвокатського об'єднання« Баганець і партнери» адвокат Олена Бондаренко.

«Днями нашому клієнтові прийшов лист від ГУ МВС у Львівській області, в якому повідомляється, що йому знову в черговий раз відмовили в порушенні кримінальної справи за його заявою. Хочу підкреслити, що це вже третя відмова правоохоронних органів », - заявила адвокат.

Однак  представники адвокатського об'єднання «Баганець і партнери» переконані, що їм вдасться домогтися правди. Адже сам Олексій Баганець добре знає, як працювати в умовах тиску: будучи прокурором Донецької області, він відзначився тим, що порушив кримінальну справу за фактом фальсифікації рішення суду про погашення судимостей Віктора Януковича, яку згодом закрили. А також саме під його керівництвом прокуратура Донецької області зайнялася викриттям діяльності однієї з найжорстокіших організованих злочинних груп на  Донеччині і розкопала кілька «могильників» з численними жертвами кримінальних розборок.

«Ми маємо всі шанси домогтися справедливості. Потрібно лише вести перевірку обставин побиття нашого клієнта максимально прозоро, постійно інформуючи через ЗМІ громадськість про її хід і результати, в тому числі і про можливі факти тиску на слідство і потерпілого. «Мажори» і їх покровителі бояться цього. Я переконана, що ця справа може стати показовою перемогою простої людини в боротьбі зі свавіллям «мажорів» на українських дорогах », - підкреслила представник адвокатського об'єднання« Баганець і партнери ».

Перемоги простої людини над мажорістим беззаконням хочуть домагатися не тільки адвокати, а й громадськість. У Миколаєві, після трагедії з Оксаною Макар, інтернет-спільнота об'єдналася і організувала координаційну раду з протидії корупції та беззаконня в правоохоронних органах. Організація запрошує до своїх лав жителів усіх регіонів України. Як заявили представники організації в ефірі програми «Шустер-лайф», мета ради - координувати зусилля і об'єднуватися в боротьбі з беззаконням з боку тих, хто покликаний стояти на сторожі закону.

Так що, схоже, все ж за вила ...

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
308 переглядів у жовтні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Кримінал
У березні 2018 року у Житомирі було вчинено напад на приватного підприємця. Увечері, коли чоловік повертався додому, у під’їзді його будинку троє незнайомців, застосувавши силу та сльозогінний газ, відібрали сумку. У ній потерпілий, який займається обміном валют, ніс кошти у гривнях та валюті на загальну суму майже 8 мільйонів гривень, повідомили в ГУ НП у Житомирській області. - Робота над розкриттям цього розбою і стала стартом викриття злочинної групи,...
Новини компаній
Останні екземпляри книги "Маріуполь. Останній форпост". Перевидання не буде. Поспішайте купити чесну книгу про події 2014-2015 років в Маріуполі і Приазов'ї. "Маріуполь. Останній форпост" - читають в Празі та Відні, Берліні та Тбілісі, Луцьку і Тернополі, Києві та Львові, Донецьку та Краматорську. Книга говорить голосом тих, хто бачив, чув і сам був учасником страшних і трагічних подій 2014 - 2015 років в Маріуполі. У ній немає оціночних суджень - тільки ф...
Суспільство
Встановлення розподільного обліку теплової енергії дасть можливість кожному українцю заощаджувати споживання тепла і платити виключно за власним лічильником. Вибір споживачами оптимальної системи індивідуального обліку здійснюється за технічної можливості інженерних систем й економічної доцільності для кожного будинку. Так прокоментував прийняття на засіданні Уряду проекту постанови «Про затвердження Порядку визначення технічної можливості встановлення вуз...
Суспільство
Житомирська область цьогоріч отримала бюджетні кошти для виплати грошової компенсації на придбання житла учасникам антитерористичної операції в повному обсязі. У 2018 році вже для 26 родин учасників АТО придбали житло. Всього за рахунок бюджетних коштів в області протягом  2016 - 2018  років придбали житло для 136 родин учасників АТО, повідомили в ОДА. Наразі Житомирська область отримала бюджетні кошти в повному обсязі для придбання житла у 2018 році 42 ро...
Спорт
Перше місце на Чемпіонаті України з важкої атлетики серед юнаків та дівчат до 15 років виборола Вікторія Бронікова. «Вчора Вікторія отримала перемогу на Чемпіонаті України з важкої атлетики серед юнаків та дівчат до 15 років. Виступала у категорії 81кг та підняла в сумі 122кг. Зараз Вікторії 14 років, тому на наступний рік теж плануємо брати участь. І сподіваємося, що вона займатиметься важкою атлетикою і надалі у вищих вікових категоріях», – розповів трен...
Суспільство
На Житомирщині майже завершена масштабна реконструкція центру вертебрології під центр реабілітації військових та інвалідів. Після завершення усіх робіт у медзакладі надаватимуть новітні та унікальні послуги вертебрології та реабілітації. У центрі військові зможуть відновити рухи пошкоджених частин тіла та втрачені життєві навики. За рік центр прийматиме близько 5,5 тисяч пацієнтів, повідомили в ОДА. За словами заступника голови Житомирської ОДА Романа Щебе...
Суспільство
Опалювальний сезон у місті розпочнеться з 17 жовтня. "Почати надання послуг з теплопостачання в лікарнях, закладах освіти, інших об'єктах соціально-культурної сфери, а також в житлових будинках м. Житомира з 17 жовтня", йдеться у рішенні міськвиконкому. Подача тепла почнеться з об'єктів соцсфери (лікарень, шкіл, тощо), потім - у житлові будинки малої поверховості, а після цього в багатоповерхові будівлі. Всі житлові будинки й навчальні заклади готові до ув...
Суспільство
У Житомирській області функціонує 43 дитячі будинки сімейного типу. Все більше дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, знаходять свою другу сім’ю саме в таких будинках. Нещодавно в області створено ще два ДБСТ з Івано-Франківської та Кіровоградської областей, повідомили в ОДА. У дитячих будинках сімейного типу на Житомирщині виховується 286 дітей. Нещодавно до Пулинського району переїхала вся родина з власною дитиною та 7 вихованцями з...
Новини компаній
Недогледіли ... Які питання потрібно собі задати сьогодні і що потрібно зробити, щоб потім не було нестерпно боляче, від цієї простої і одночасно жорстокої думки «недогледів ....» Щодня в голові турботливого батька паморочиться рій питань потребують відповідей: Відвідує чи моя дитина школу? Чи не прогулює уроки? Як з ним спілкуються вчителя? Чи не ображають старші за віком? Де і з ким він проводить час після школи? Чому його вчить цей репетитор і вчить вза...