• Головна
  • Реформування системи внутрішніх справ
12:40, 7 травня 2012 р.

Реформування системи внутрішніх справ

Нещодавно на Житомирщині побував голова профспілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України Анатолій Онищук, розмову з яким ми пропонуємо вашій увазі.
- Анатолію Семеновичу, про необхідність реформування системи внутрішніх справ сьогодні говорять на всіх рівнях: від рядових працівників міліції до керівництва держави. Ваш погляд на цю проблему?

- Знаєте, серед працівників органів внутрішніх справ ще не відбувався, так званий, морально-психологічний злам. Тобто розуміння того, що коли ти хочеш бути щасливим, то будь! Коли ти хочеш бути здоровим, то будь. Коли ти хочеш бути успішним, то будь! Сподіватись, що хтось прийде і вирішить усі наші проблеми зі сторони, сьогодні уже така ілюзія відійшла. Тому якщо ми будемо жити, розуміти і творити з такою життєстверджуючою філософією, то однозначно, що значну частину проблем ми вирішимо.
Якщо говорити, що цих проблем багато, то це нічого не сказати. Вони на державному рівні пов’язані з діяльністю Верховної Ради, Кабінету Міністрів, самої системи внутрішніх справ – я б розділив ці проблеми на три напрямки. Але ми намагаємося їх вирішувати теж на всіх цих рівнях. У нашій роботі мають бути правила, а не виключення. Тому що коли працюють правила, то все чітко, а от коли працюють виключення, тоді абсолютно нічого не зрозуміло.
Саме так ми працюємо з 2007 року, коли постало питання, що ми маємо негайно щось робити. Особовий склад – це найдорожче, що є в системі. Але жодна інша система так погано не ставиться до своїх працівників як Міністерство внутрішніх справ. На жаль, це є державна політика. І це правда. І ми повинні це розуміти. Ця державна політика сьогодні прослідковується і в аспектах соціального захисту, і в багатьох інших питаннях.
Але завдячуючи тому, що ми об’єдналися і почали голосно заявляти про проблеми, над ними починають задумуватись та вирішувати на державному рівні. Хто не розуміє ідею профспілки, той рано чи пізно опиниться на узбіччі історії.
- Якщо говорити про якісь конкретні кроки профспілки, зокрема і щодо реформування системи, то які вони сьогодні?
- У мене був глибокий професійний конфлікт з попереднім очільником Міністерства внутрішніх справ з приводу підходу до скорочення особового складу, але, слава Богу, це все вдалося зупинити. І це все відбулося не так просто. Сьогодні ми маємо великий вплив. У нас напрацьований гарний досвід співпраці з депутатським корпусом. Невипадково нас підтримують по запропонованому нами проекту Закону «Про поліцію». І я навіть не сумніваюсь, що ми стоїмо на правильно шляху.
Дві країни з пострадянського простору залишили назву «міліція» і Україна третя в цьому переліку. Мені це не дуже приємно відчувати, усвідомлюючи те, що в Європі правоохоронна система уособлюється з іншою назвою, з іншою ментальністю, з іншою ідеологією – абсолютно з усім іншим.
Тому розуміючи це, ми невипадково стали членами Європейської поліцейської асоціації, яка нас дуже серйозно підтримує. Нещодавно з цього приводу у Міністерстві внутрішніх справ, за нашої ініціативи, вперше за 20 років була проведена серйозна міжнародна нарада. Тобто ми вийшли і на міжнародній рівень та маємо там гарні стосунки.
- Анатолію Семеновичу, все ж таки у чому проблема міліції, чому таке неоднозначне ставлення суспільства до органів внутрішніх справ?
- На моє переконання, ми маємо змінити ідеологію підходу до міліції. Коли ми говоримо, що міліція повинна відповідати європейським стандартам, я згоден. Але за одними лише закликами вона не може нічому відповідати. Ці стандарти формуються державною політикою - і як держава їх формує по відношенню до відомства, до працівника міліції, таким чином і ми змінюємося.
Нам не потрібно других людей, нам потрібно змінити відношення до цих працівників, і вони виконають усі завдання якнайкраще. Слід підняти стандарти по відношенню до них, щоб вони відчували себе захищеними.
Міліція не є репресивним органом, права працівників міліції також порушуються і їх треба також захищати. І на державному рівні нам вдається доводити, що ми є такими, яким є ставлення держави до нас і ми можемо стати кращими, якщо зміниться відношення.
Сьогодні є серйозна проблема захисту працівників міліції. Невипадково, ми посилюємо правову складову у діяльності ради профспілки атестованих працівників міліції відповідними фахівцями. Ми створили непростий, але фахово-серйозний документ - Методичні рекомендації щодо запобігання корупції серед особового складу. Ми будемо включаючись і в реальний захист працівників, у судові процеси. Якщо закон один для всіх, то всі мають його виконувати. І навіть народні депутати мають розуміти цей постулат і дотримуватись.
- Чи знаходять ініціативи профспілки підтримку на рівні керівництва Міністерства внутрішніх справ?
- Мені дуже приємно, що Міністр внутрішніх справ Віталій Юрійович Захарченко нас розуміє і дослуховується. Найближчим часом ми плануємо підписання галузевої угоди між Міністерством і профспілкою щодо забезпечення діяльності працівників, дотримання належних умов праці, мінімальних гарантій і таке інше.
Сьогодні ми маємо певний стандарт роботи і в усіх працівників має бути до нього рівний доступ. Ми будемо відстоювати інтереси кожного, щоб ми всі відчули себе у великій міліцейській сім’ї. Змінити систему на краще маємо ми, а для цього слід разом робити все необхідне.
Жодна інша профспілка не підготувала свій відомчий проект закону, який регулює її діяльність. Тобто я говорю про сильний потенціал спілки. Наприклад, Методичні рекомендації і все інше, що ми запроваджуємо. Ми сьогодні поширюємо досвід дисконтних знижок для працівників міліції, членів профспілок. Ми готові розпочати діяльність недержавного пенсійного фонду – це третій рівень пенсійного забезпечення. Ми представленні серед членів правління Пенсійного фонду України відповідно до постанови Кабінету Міністрів. У раді профспілки ми створили спеціальний фонд для надання допомоги в екстрених ситуацій. Тобто разом ми можемо вирішити багато проблем і ця філософія повинна бути зрозуміла всім.
Ми рухаємось уперед. Важливо жити з вірою та надією і перемога буде.
- Анатолію Семеновичу, у нашій розмові Ви вже неодноразово згадували про проект Закону «Про поліцію». Давайте більше детально про це поговоримо.
- Ми сьогодні на порозі реформування системи внутрішніх справ, а це завжди пов’язано з проблемами і необхідністю захисту рядового працівника. Пройшло 20 років становлення і за цей час всі намагалися щось змінити, але на практиці все закінчувалося лише скороченням особового складу.
Ми чудово розуміємо, що необхідний комплексний підхід, але водночас ми не маємо право на помилку. Тобто не маємо часу, щоб роздумувати, діяти слід негайно.
Фактично керівництвом Міністерства внутрішніх справ підтриманий наш законопроект «Про поліцію», в якому вбачається реальна перспектива прийняття. Нині уже розглянутий проект Концепції реформування системи органів внутрішніх справ. У Верховній Раді прийнятий Кримінально-процесуальний кодекс, який дуже важливий для всієї правоохоронної системи, тому наша позиція сьогодні активна.
При реформуванні системи повинні бути закладені правильні гарантії і стандарти, щоб робота працівника міліції чи поліції було достатньо зрозуміла, вмотивована та щоб він відчував свою захищеність: і коли він заступає на службу, і коли, не дай Боже, з ним трапляється якась біда. На жаль, сьогодні у нас далеко не все збалансовано.
- Чи очікують нас якійсь кардинальні нововведення?
- Ми заклали багато новел у проекті закону «Про поліцію». Ми дуже ґрунтовно вивчили європейський досвід, нещодавно прийнятий у Російській Федерації відповідний закон, досвід Сполучених Штатів Америки в аналогічній правоохоронній системі. І відмітили, що однозначно ми повинні змінити не лише назву, а й сам зміст діяльності.
Ми повинні відійти від каральної функції правоохоронної системи до соціальної. Саме на це має бути зоорієнтована наша робота. Правопорушення має припинятись, але поліція повинна йти назустріч населенню, надавати практичну допомогу, вони мають стати партнерами.
У нас закладені дуже серйозні моменти забезпечення громадського контролю. Ми добре усвідомлюємо, що громадянське суспільство посилює свою функцію і в любій демократичній країні його вплив та контроль за діяльністю як держави, так і правоохоронних структур зокрема, має посилюватись. Тому ми тут заклали теж багато новел. Зокрема європейський кодекс честі поліцейського передбачає, щоб діяльність поліції була зрозуміла і прогнозована, тобто ми кодифікували на законодавчому рівні цей аспект, виписали такі норми, які мають бути зрозумілі для населення. Ми запропонували зібрати усі вимоги в одному документі, щоб він був максимально прозорим для нашого населення.
Ми детально виписали права працівників міліції і гарантії, відношення з громадянами, захищеність їх прав та свобод. Це вимога європейської спільноти, яка у них реалізовується, і ми повинні також привести діяльність нашої правоохоронної системи до європейських стандартів.
агато й інших цікавих моментів, наприклад соціальних стандартів. Ми заклали абсолютно нову філософію, яка стосується соціального захисту працівників, зокрема за основу посадового окладу працівника пропонуємо взяти мінімальну заробітну плату.
Я думаю, що коли проект буде зареєстровано у Верховній Раді, ми будемо ініціювати його серйозне суспільне, і професійне, і наукове обговорення - всі побачать те, що ми пропонуємо.
Сподіваюсь, що цей законопроект до кінця року буде прийнятий і, я думаю, це буде дуже непогано.

Оголошення
live comments feed...