10:07, 17 листопада 2016 р.
Газові мережі Житомирської області до холодів готові
Щорічно «Житомиргаз» проводить комплекс заходів, спрямованих на підвищення надійності газопостачання споживачам та зменшення виробничо-технічних втрат. Цього року, відповідно до інвестпрограми, на ці та інші заходи було заплановано скерувати 10,2 млн грн.
«Гаряча пора» для газовиків – це осінь-зима, коли запускається опалення. Саме на цей період припадає найбільша кількість як аварійних ситуацій, так і звернень житомирян. Протягом весни-літа «Житомиргаз» працює на упередження таких ситуацій і на підвищення надійності газопостачання споживачам.
Для проходження опалювального сезону без «збоїв», газовики виконують технічне обслуговування газопроводів та споруд на них, діагностику та приладове обстеження системи газопостачання, усувають пошкодження ізоляції, здійснюють капітальний ремонт та замінюють застаріле обладнання.
Служба 104 перша відчуває прихід опалювального сезону. Працівники аварійно-диспетчерської служби працюють у цілодобовому режимі.
За добу на телефон служби 104 у Житомирі надходить до 500 повідомлень різного змісту, а аварійна бригада виїздить і опрацьовує від 20 до 30 заявок.
«Завдання оператора – аналізувати повідомлення і в разі необхідності скеровувати аварійну бригаду на виклик. Тому що дзвінки бувають різні – від «передати показання лічильника» до вимоги «приїхати й перенести газопровід, який заважає будувати басейн», – коментує начальник аварійно-диспетчерської служби Олег Мирончук.
Щоб житомиряни почувалися у своїх домівках комфортно та безпечно, в області цілодобово чергують 22 аварійно-диспетчерські служби.
Технічне переоснащення системи газопостачання. За графіком група ГРП/ШРП служби експлуатації систем газопостачання проводить контрольний обхід газорегуляторних пунктів (ГРП), щоб відрегулювати обладнання і перевірити параметри спрацьовування запобіжних пристроїв. Нинішнього року «Житомиргазу» вдалося замінити запірно-регулююче обладнання на 14 об’єктах ГРП і ШРП (шафовий регуляторний пункт).
«В основному на ГРП працює обладнання виробництва 1970-80-х, в кращому випадку – 1990-х років. Звісно, заміна устаткування на газорегуляторних пунктах дозволяє зменшити витрати на його обслуговування. Застаріле обладнання потребує частих перевірок, постійної заміни комплектуючих», – розповідає старший майстер групи ГРП/ШГРП Сергій Козюченко.
Технічний директор підприємства також наголошує на необхідності якнайшвидшої заміни старого, економічно невигідного обладнання:
«В першому півріччі ми ремонтували технологічну частину газорозподільних пунктів. Замість застарілих – встановили сучасне обладнання італійської компанії «Tartarini», яке не вимагає щорічних поточних ремонтів. На 19 газорозподільних пунктах встановили телеметрію. Вона дає можливість дистанційно контролювати тиск газу, температуру, спрацювання автоматики, фіксує несанкціоноване проникнення в приміщення газорегуляторного пункту», – наголошує Сергій Колесник.
Окрім того, компанія створює електронну геоінформаційну систему, до якої вносяться всі складові газотранспортної системи регіону. З її допомогою можна одночасно керувати виробничими процесами та даними обліку, контролювати стан системи газопостачання та споруд на них. А у випадку пошкодження газопроводу швидко з’ясувати його технічні характеристики та ліквідувати у мінімально короткий термін аварійну ситуацію.
Половину коштів – на облік газу Газ потребує обліку – сказав держрегулятор. «Житомиргаз» справно виконує це розпорядження, тому що зобов’язаний вже з 2018 року обліковувати газ виключно по лічильниках. Тому левова частка інвестиційних коштів нинішнього року – 31,2 млн грн – витрачається на придбання і встановлення приладів обліку – як індивідуальних, так і будинкових.
«Житомиргаз» планує до кінця року встановити 384 будинкових лічильників у багатоквартирних будинках, що дозволить охопити майже 40 тис споживачів газу. Вузлами обліку обладнані 205 будинків Житомира, Бердичева, Коростеня та Новограду-Волинського. З них 137 – уже введені в експлуатацію та працюють, а решта – в процесі підготовки.
Встановлення будинкових лічильників газу ініційоване НКРЕКП ще наприкінці минулого року.
Мета такої ініціативи держрегулятора – не підвищуючи діючого тарифу, вчасно та повністю виконати Закон України «Про комерційний облік природного газу».
В ході підготовки до зими фахівці служби контролю за виробництвом обстежили 2,6 тисяч км газопроводів на щільність, тобто відсутність витоків газу. Особливу увагу приділяють металевим газопроводам, більшість яких перебувають в експлуатації уже кілька десятків років і потребують заміни. Газовики пояснюють, що під землею газопроводи зберігаються краще, а ті, що над землею, більше потерпають від впливу зовнішнього середовища. Проте вартість обслуговування і ремонту проблемних ділянок на підземних та наземних газопроводів суттєво переважає у бік перших.
Раз у 5 років на кожному газопроводі має виконуватися шурфове обстеження: підземний газопровід відкривається, щоб перевірити якість ізоляційного покриття, корозійний стан металу, товщину стінки газопроводу, якість зварних з’єднань, захисний потенціал.
Газопровід, якому більше 25 років, потрібно шурфувати кожні 3 роки, а яким вже за 40 – щороку. Таких в обласному центрі – 248 км.
«Від ретельності обстеження підземних труб залежить безпека газопостачання. Адже кожне місце пошкодження ізоляції – це потенційний витік в майбутньому. Для цього кожну ділянку обходимо пішки із спецобладнанням. По-іншому знайти пошкодження або витік газу майже неможливо. Виявивши дефект, розкопуємо і усуваємо його», – пояснює старший майстер групи КПО Володимир Гельвейчук.
Проблемні ділянки на газопроводах виявляють за допомогою спеціального обладнання європейського зразка. Це трасошукач СПРУТ і АППК 2000 МП та прилади для контролю стану покриття, які дозволяють виявити вісь газопроводу, глибину його залягання та місця пошкодження ізоляції з максимальною похибкою до 5 см. Це значно полегшує і пришвидшує процес діагностики газопроводів.
Невід’ємною складовою захисту газопроводів від активної корозії є станції катодного захисту. Їх застосування продовжує термін експлуатації газопроводів, значно скорочує втрати природного газу та попереджує виникнення аварійної ситуації. Загалом на Житомирщині налічується 1,2 тис установок катодного захисту. Серед них є станції нового зразка, які дозволяють автоматично підтримувати задані параметри захисту газопроводів від корозії.
До слова, до кінця року планується заміна ще 8 установок катодного захисту та анодного заземлення на 31 об’єкті.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:50
Вчора
15:49
7 жовтня
12:00
7 жовтня
Оголошення
09:12, 29 вересня
09:12, 29 вересня
09:12, 29 вересня
09:12, 29 вересня
live comments feed...