• Головна
  • Про феномени виборів в Україні і нефеномінальні фальсифікації (ФОТО, ВІДЕО)
Тема для обговорення
10:06, 4 листопада 2012 р.

Про феномени виборів в Україні і нефеномінальні фальсифікації (ФОТО, ВІДЕО)

Тема для обговорення

Виборча кампанія 2012 року стала воістину криницею феноменів українського суспільно-політичного життя. Наш матеріал про феномени, курйози, фальсифікації та українське майбутнє.

Феномен 1: Українці перестали голосувати за білборди
 Це може здатися дивним, але політики, як і раніше, вірять у те, що наявність зовнішньої реклами може вплинути на результат виборів. Частково теза про ефективність білбордів підтверджувалася у попередніх виборчих кампаніях, але в цей раз із тріском провалилась. Яскравий тому приклад - результат партії Наталії Королевської 1.58%, притому, що бюджет передвиборного піару партії колосальний. За даними експертів журналу «Фокус», близько 60 мільйонів доларів.
Не можна сказати, що автор цих рядків зловтішається над невдачею Королевської, але на виборах в парламент 2012 «партія нових лідерів» нічого нового не показала. Замість того показала безліч рекламних площин з відверто популістськими слоганами. У підсумку, народ не «купився», що, безумовно, радує.

Феномен 2: КПУ виросла з 5.4% до 13.1%
Незаперечний прогрес комуністів викликає просте запитання: що нового зробили послідовники дідуся Леніна, щоб отримати додатково 8% голосів? А зробили вони найголовніше - почали вчасно критикувати Партію регіонів, з якою досі перебувають в політичному союзі. Розрахунок простий: ПР, на тлі численних «покращень» стрімко втрачає підтримку електорату навіть у східних областях, в той час, як комуністи, граючи на «світле минуле», всіляко викривають «тріклятих олігархів».

Феномен 3: «Ударний» результат
Досить несподіваним можна назвати результат партії «Удар». По суті, новачок у великій політиці отримав майже 14% голосів, обігнавши КПУ. Як і у випадку з комуністами, у УДАРу був донор - це Об'єднана опозиція. Люди, що зневірилися в «помаранчеву команду» голосували за нові обличчя. Тим більше що крім політичної популярності, у Віталія Кличка була і залишається популярність спортивна. А виборець, на жаль, не завжди може розрізняти ці речі.

Феномен 4: «Свобода» у парламенті
Вперше в історії України в парламент потрапила націоналістична партія, і не просто потрапила, а більш ніж в 2 рази подолала прохідний бар'єр. І це притому, що ще незадовго до 28-го жовтня, за даними соцдосліджень, факт попадання «Свободи» у парламент був під великим питанням.
Важко однозначно говорити про причини такого результату. Незважаючи на ряд провокаційних заяв і одіозних діячів, націоналісти перемогли не тільки в рідних західних регіонах, але і отримали непогану підтримку в Києві, в тому числі на мажоритарних округах. Можна припустити, що українці проголосували за незмінність і принциповість свободівської ідеології.

Феномен 5 (суб'єктивний): Партія регіонів у парламенті
Графік рейтингів ПР почав стрімко падати, фактично одразу після обрання Президентом Віктора Януковича. На те були вагомі причини: пенсійна реформа, податковий кодекс, припинення свободи слова та безліч інших «покращень». Звичайно, незважаючи на втрату великої кількості прихильників, Партія регіонів частково зберегла свій електорат, але від технологій різного ступеня брудності не відмовилася. Так чи інакше, але ПР теж потрапила в парламент. Причому з найбільшим відсотком підтримки виборців. Який реальний рівень цієї підтримки, без урахування фальсифікацій? З цього приводу висловлюють різні думки. Одні вважають, що ПР сфальсифікувала результат в основному на одномандатних округах. Інші переконані, що приблизно 1,5 -2% партія таки привласнила.

Фальсифікації: адмінресурс, «каруселі» та підкуп виборців
Перераховувати всі способи, як нечесно виграти вибори, немає сенсу, але найцікавіші порушення виборів-2012 все ж опишемо.
Одним з найбільш цинічних методів «накрутити» собі голоси є технологія голосування на спецдільницях (тюрми, лікарні, геріатричні пансіонати). З одного боку, контролювати прозорість процесу тут важко, а з іншого, адміністрація закладів має велику владу над підопічними.
Так в Запоріжжі, за інформацією спостерігачів кандидата-мажоритарника Богдана Василенко, в 3-й міській лікарні члени комісії примушували голосувати тяжкохворих старих після операції. Однак, в ПР парирували, що це було добровільне волевиявлення.




Аналогічну ситуацію відзначали в Дніпропетровській області - тут працівники інтернату «допомагали» голосувати психічнохворим підопічним. Харків - аналогічна ситуація: у лікарні «Укрзалiзницi» проголосували навіть пацієнти реанімації. У тому ж Харкові студенти ходили голосувати, заради «свого майбутнього» в буквальному сенсі. А майбутнє студіїв могло залишитись  без диплома, бо ті, хто не показував старості фотографію з галочкою за ПР, мав шанси достроково закінчити навчання у ВУЗі.
«Карусель». Як не розповісти про улюблений спосіб «примножити» голоси шляхом багаторазового підвезення електорату. У Запоріжжі спостерігачі різних політсил від КПУ до Об'єднаної опозиції фіксували громадян з посвідченням «Проект підвезення». Втім ПР не визнає факт «каруселі», стверджуючи, що просто підвозила своїх прихильників на виборчі дільниці.
подвоз

 
В Одесі карусель була, як і годиться, з гумором - тут були помічені 150 школярів, яких возили від виборчкому до виборчкому.
У «каруселях» в Донецькійобласті були задіяні автобуси заводів «Метінвесту», маріупольського порту, і навіть міського комунального транспорту.
Окремо хочеться відзначити боротьбу кандидатів на мажоритарних округах, де вибори були найбільш брудними. Показником фальсифікацій стало затягування підрахунку голосів на проблемних для влади округах. Як не згадати 132 виборчий округ (Первомайськ в Миколаївськійобласті), де неухильне бажання перемогти за будь-яку ціну призвело до кровопролиття і зіткнення народу з «Беркутом».
Все почалося з того, що 30-го жовтня після 100% підрахунку протоколів, на сайті ЦВК несподівано змінюється переможець - «регіонал» Травянко отримує необхідні 5.9% за рахунок відстаючих партій і обходить БЮТівця Карнацкого.


выборы в николаеве

 В окружкомі піднявся справжній бунт. Баталії не вщухають і зараз. На даний час, суд постановив вилучити протоколи з мокрими печатками з окружкому, що призвело до сутичок з міліцією - виборці не хотіли віддавати приставам документи комісії, вважаючи це незаконним (а в законі, дійсно, не обумовлено втручання силовиків у виборчий процес; охороняти - да , вилучати бюлетені - протизаконно). «Беркут» застосував газ.
Подібні «битви» відбуваються і на інших округах, зокрема, у Київської області.
А на Луганщині, в Перевальському районі, невідомі скоїли напад на виборчу дільницю. Міліціонеру довелося лягати на бюлетені, щоб захистити результати голосування.
Не менш віроломно вибори проходили і в Донецьку. Пізно вночі штаб «Батьківщини» повідомив: здійснено захоплення ділянки № 181686 (округ № 42, вул. Цусимська, 18). У Донецьку силовики змогли очистити ділянку від сторонніх. А ось аналогічна ситуація в Маріуполі, на ділянці 282, закінчилася нічим. Міліція приїхала, подивилася і поїхала, залишивши сторонніх на ділянці спокійно порушувати закон. До слова, такими сторонніми виявилися два депутати міської ради від ПР.

Сміх крізь сльози
Безумовним лідером курйозів на виборах 2012 стала, як і годиться, Одеса. Приміром, у столиці гумору зафіксований випадок поїдання бюлетеня виборцем. Одесит таким неординарним способом висловив своє ставлення до подій в країні. Аналогічним чином намагався протестувати і житель Сімферополя, який спалив бюлетень прямо на ділянці.
Не відставали від одеситів і у Львові. Багато городян, замість галочок, залишали в бюлетенях свої вірші. А один львівський журналіст навіть прийшов на вибори в костюмі панди.
До речі, одеські гумористи (ті, які займалися організацією виборів), мабуть, вирішили відчути себе фокусниками і залишили в кабінках ручки зі зникаючим чорнилом, що викликало здивування і невдоволення спостерігачів.
Кумедний факт стався в Запоріжжі - тут кандидат-мажоритарник Олександр Дяченко прийшов на дільницю, щоб поставити галочку, але не зміг ... виявилося, що він уже проголосував, а точніше сказати, за нього вже проголосували.
А в Харківській області виборцям наливали горілку і годували шашликом. Одна жінка, ймовірно, після розпиття «виборної горілки», потрапила на Ютуб.



Що далі? Замість епілогу ...
Вибори майже закінчилися. Затихають баталії на окремих мажоритарних округах, і вже скоро в країні буде новий парламент. З найбільшою часткою ймовірності, ПР і комуністи зможуть утворити більшість. Але ця перемога ПР досягнута виключно завдяки мажорітарникам, що може ускладнити життя Президенту.
Так, якщо пропорційна система передбачає, що у виборчі списки партії потрапляють лише віддані люди, то по мажоритарці можуть пройти і менш лояльні до партії кандидати. Що й сталося.
Якщо у виборчому списку ПР знаходяться люди, яких відносять до клану «Родина» (афільовані з Януковичем), то по мажоритарці пішли люди Льовочкіна, Клюєва, Коломойського та інших представників бізнес-кланів, які далеко не завжди поділяють позицію «Сім'ї». А в умовах постійної внутрішньопартійної війни можуть зіграти фатальну роль.
Імовірність того, що частина «біло-блакитних» депутатів вийде з-під контролю Президента, збільшиться до 2015-го року. Коли запах швидкого падіння режиму буде навивати в депутатів думки про зміну табору.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...