• Головна
  • Щороку виявляють від 20 до 40 онкогематологічних захворювань у дітей Житомирщини
10:31, 15 лютого 2019 р.
Надійне джерело

Щороку виявляють від 20 до 40 онкогематологічних захворювань у дітей Житомирщини

Щороку виявляють від 20 до 40 онкогематологічних захворювань у дітей Житомирщини

До Міжнародного дня дітей з онкологічними хворобами прес-центром управління охорони здоров'я області підготовлено матеріал про єдине відділення Житомирщини, де лікують хворих дітей зі злоякісними утвореннями та хворобами крові.

Щороку в області вперше реєструється від 20 до 40 злоякісних новоутворень та хвороб крові у дітей.  Єдиним відділенням в області, де отримують лікування діти з зазначеною патологією є відділення онкогематології обласної дитячої клінічної лікарні. Відділення функціонує з дня відкриття лікарні, спочатку у сполученні з кардіологічними ліжками, а з 1992 року – як самостійне профільне відділення.

З першого дня тут працює, а з 1994 року очолює відділення лікар-гематолог дитячий вищої категорії, заслужений лікар України Людмила Олегівна Чмут. У відділенні також працюють досвідчені висококваліфіковані фахівці: лікар-гематолог дитячий вищої категорії Валентина Михайлівна Вишпінська та лікар-педіатр першої кваліфікаційної категорії з педіатрії та дитячої гематології Олексій Леонідович Кульбіда.

Наразі у відділенні розгорнуто 10 онкологічних та 15 гематологічних ліжок. За словами Людмили Олегівни,  протягом року тут лікуються більше 600 дітей віком від 0 до 18 років. Дехто із них проходить за цей час повторні курси лікування.

«Найбільше виявляється онкогематологічних захворювань у дітей віком 3-6 років, що особливо характерно для лейкозів, та після 14 років у підлітковому віці. У нашому відділенні лікується уся онкологія. Це  захворювання крові, пухлини нирок, печінки, головного мозку тощо. На першому місці  – лейкози, на другому – пухлини головного мозку, потім – пухлини нирки, пухлини кісток, печінки тощо. Термін лікування лейкозу -  два роки, ми спостерігаємо дитину, щоб пересвідчитися, що не розвинувся рецидив, проводимо реабілітаційні заходи. Лікування солідних пухлин, таких як нейробластома, нефробластома, триває до року. Звичайно, увесь цей час діти не перебувають у лікарні. Спочатку вони проходять перший курс лікування (перший протокол), через два тижні – другий, потім знову перерва. Курс підтримувальної терапії дітки проходять вдома, а потім знову приїздять до нас, аби здати аналізи та скорегувати дози препаратів.  У нас лікуються практично усі види пухлин, окрім окремих випадків, коли ми направляємо пацієнтів у медичні заклади вищого рівня до Києва.  Це ті випадки, коли йдеться про високодозовану  хіміотерапію, яку ми не маємо можливості проводити у себе, а також, коли діти потребують трансплантації кісткового мозку», - пояснює лікар.

Фахівці твердять, що онкозахворювання у дітей розвиваються не так, як у дорослих. У дорослих онкопатологія може  виявлятися, наприклад, на другій, третій стадіях, а у дітей вона розвивається більш агресивно і здебільшого виявляється на третій-четвертій стадії (наприклад, нейробластома з первинним ураженням кісткового мозку, з метастазами тощо).

«В основному виявляють захворювання лікарі на місцях, у районах. Бувають випадки, коли самі батьки першими помітили зміни у самопочутті, поведінці дитини та звернулися до лікаря.  Тож ми закликаємо батьків бути дуже уважними до дітей. Рідні повинні звертати увагу абсолютно на все. Занепокоєння дорослих повинно викликати вже навіть те, що дитина почала швидко втомлюватися, щоразу хоче полежати, стала менш рухливою, не може переносити будь-які фізичні навантаження, втрачає апетит. І звісно, коли у дитини стає блідою шкіра, проявляється збільшення лімфовузлів, спостерігається підвищення температури тощо. Одразу потрібно звернутися до педіатра та пройти обстеження. Насамперед потрібно здати аналіз крові. Потім звернутися до спеціалістів, аби вони обстежили у дитини легені, живіт тощо. Можливо це прояви вірусного захворювання, а можливо й більш серйозної патології», - зазначає Людмила Чмут.

У своїй роботі відділення тісно співпрацює з Національним інститутом раку, провідними  дитячими гематологічними центрами (Національна лікарня “ОХМАТДИТ”, Центр радіаційної медицини). Впровадження в практику відділення сучасних інтенсивних протоколів хіміотерапії дозволило значно знизити смертність від злоякісних новоутворень, яка становила в 1994 році  1,13 на 10 000 дитячого населення, в 2005 році – 0,6, в 2015 році - 0,2, а в 2017 -  році 0,5 на 10 000 дітей.

В обласній дитячій клінічній лікарні є відділ телемедицини, тож обласні фахівці закликають свої колег з районів при потребі звертатися до них за консультаціями та порадами. Адже онкологічне захворювання у дітей може розпочинатися під будь-якою маскою вірусної інфекції, яка довго не проходить.  Окрім того можуть бути температурні реакції, лімфаденіт, болі у животі тощо. Словом, якщо лікар бачать, що перебіг захворювання не стандартний, то потрібно на місці провести обстеження дитини та вже  мати його результати  і  з відповідними висновками направляти до ОДКЛ. 

«Ми лікуємо дітей відповідно до міжнародних стандартів, за останніми сучасними протоколами. Наші фахівці виконали велику роботу, аби проводити лікування на такому високому рівні. Адже без цих протоколів 30 років тому багато хворих дітей помирали, а виживали лише одиниці. Це було дуже страшно і важко… Наразі, завдяки нашому досвіду та проведеній надзвичайно великій роботі колективу, показник одужання від такого найпоширенішого захворювання, як гостра лімфобластна лейкемія, у дітей становить 75 відсотків. Взагалі ми намагаємося застосовувати у нашій практиці всі новітні методики  лікування дітей з онкопатологією. Коли дитина виліковується від онкологічного захворювання, то вона стає практично здоровою людиною, з таким самим ризиком знову захворіти на онко, як і всі інші люди. Рідко, але трапляються такі випадки, коли дитина повторно хворіє та вже має іншу онкопатологію (іншого органа). На щастя, в нас таких випадків дуже мало. Багато пролікованих нами дітей виросли здоровими, у них вже є свої сім’ї, свої дітки. Ми усіх їх знаємо та підтримуємо з ними дружні стосунки», - коментує завідуюча  відділенням Л.О.Чмут.

Лікування та реабілітація онкохворих дітей потребує значних коштів. За даними лікарів, 70% відсотків потрібних коштів надходить від держави завдяки  програмі  щодо лікування дітей з онкозахворюваннями. Решту коштів спрямовують благодійні фонди. В нашій області  цими питаннями опікується благодійна організація «Допомога онкохворим дітям «Разом за життя». А також, безумовно, потрібні кошти вишукують і батьки, адже часто трапляються випадки, коли кошти на ліки потрібні терміново, а допомога від благодійників може надійти лише через декілька днів.

Прояви постійної турботи про маленьких пацієнтів та створення комфортних умов для їхнього лікування та реабілітації у відділенні доволі відчутні. Декілька років тому тут проведено реконструкцію, завдяки  чому  з великих палат було створено  декілька одно-двомісних палат для перебування дитини з мамою. Залишилось лише дві великі палати, але там діткам не проводять хіміотерапію.  Це цілком відповідає  сучасним вимогам щодо онкогематологічних відділень.  Минулого року колектив відділення отримав почесну відзнаку «Чиста лікарня, безпечна для пацієнта».

У планах - заміна лінолеуму та придбання денситометра  - апарата для визначення щільності кісткової тканини, оскільки у маленьких пацієнтів часто бувають остеопорози, патологічні переломи хребців тощо. Окрім того цей апарат дасть можливість лікарям прогнозувати перебіг хвороби. Серед проблемних питань – нестача кадрів. У відділенні бракує лікаря і медсестер, що обумовлено специфікою роботи з онкохворими дітьми та їхніми близькими.

Лікарі всього світу зазначають, що кожна дитина, хвора на рак, заслуговує найкращої медичної та психосоціальної допомоги незалежно від країни проживання, фінансового або соціального становища сім’ї. Своєчасна діагностика, доступність належного лікування і догляду є запорукою збереження дитячого життя, попередження страждань і болю. Обов’язок держави - не залишати сім’ї наодинці з хворобою, забезпечити всі необхідні умови для профілактики захворювань, одужання дитини, а в разі невиліковної хвороби – гідний паліативний догляд.

Прес-центр УОЗ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#рак #онкологія #хвороба #кров
8,0
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Останні новини
Оголошення
live comments feed...