• Головна
  • Віктор Бугира: На Житомирщині найбільш поширеними залишаються крадіжки, грабежі та шахрайства
14:26, 21 грудня 2012 р.

Віктор Бугира: На Житомирщині найбільш поширеними залишаються крадіжки, грабежі та шахрайства

- Вікторе Петровичу, на Вашу думку, як людини, яка щодень на вістрі боротьби з криміналітетом, які його прояви найбільш дошкуляють жителям області?
Найбільш актуальними на Житомирщині нині залишаються, як це не банально, крадіжки, грабежі та шахрайства. Це ті протиправні діяння, які традиційно є найбільш поширеними у структурі злочинності і направлені на заволодіння чужим майном, коштами чи іншими цінностями. Хоча тут необхідно відзначити удосконалення методів скоєння таких злочинів. Сьогодні ми маємо справу з уже достатньо кваліфікованими, якщо можна так сказати, заздалегідь підготовленими особами. Вони не соромляться використовувати і сучасну техніку, й інформаційні технології, і новітні методики.

- Якщо говорити про крадіжки, яким чином вони вчиняються і чи ефективна робота розшуківців у розкритті цих злочинів?
Сьогодні можна з впевненістю сказати, що ми домоглися реєстрації усіх, без винятку, заяв громадян, у тому числі і про крадіжки. Навіть у тих випадках, коли йдеться про дрібне хатнє майно. І прийняття нового кримінально-процесуального кодексу у цьому контексті дуже вагомий чинник. Для простої людини один кріль, курка або металева бочка – цінність. Це її добро і ніхто не має на нього зазіхати. Однак кожен може вчасно подбати про його належне збереження та, у разі необхідності, захист.

Наприклад, до квартир найчастіше проникають, зламавши серцевину замка або підібравши ключа, зазвичай, замки на вхідних дверях дешевого китайського виробництва. Тож встановлення принаймі двох вартісних замків різного типу на якісних металевих дверях – перший крок до безпеки.

Навчилися нинішні злодії і з легкістю віджимати механізми сучасних пластикових вікон. На нижніх поверхах вкрай необхідні грати, особливо якщо поряд розташовані пожежні драбини, труби газифікації тощо.

Як свідчить аналіз, квартирні крадіжки вчиняються, переважно, у будні з 08.30 до 19.00, тобто, коли господарі працюють. Встановлення камер відеоспостереження перед входом до під’їзду, квартири та збереження деякий час записів з них значно ускладнюють проникнення та водночас спрощують встановлення та пошук злодіїв.

Перед обкраданням квартири, як правило, домушники попередньо проводять «розвідку» за допомогою домофона чи дзвінка в квартиру. Тож слід обов’язково звертати увагу на перебування в під’їздах сторонніх осіб, при виникненні найменшої підозри телефонувати до міліції.
Нещодавно у Бердичеві пильний житель схопив практично за руку злодія, проявивши небайдужість та активну громадянську позицію. Чоловік помітив підозрілого незнайомця, який по-чергово обдзвонював квартири на сходинковому майданчику. Тож, викликавши наряд міліції, разом з сином утримував невідомого. Згодом з’ясувалось, що під верхнім одягом, який чоловік тримав перед собою, він прикривав іншу руку, одягнуту у гумову рукавичку з відмичкою напоготові. Загалом, як встановили працівники міліції, затриманий причетних до близько трьох десятків квартирних крадіжок з осель бердичівлян.

- Окрім, крадіжок, Ви назвали ще грабежі. Часто жителі області звертаються до міліції через подібні випадки?
Вирішальним чинником у даному випадку є своєчасність повідомлення до міліції про вчинення злочину, у першу чергу це стосується саме пограбувань. На днях до Богунського райвідділу міліції звернулась житомирянка, яка розповіла, що її пограбували, щоправда це була 4 дні тому вечірньої пори на одній з вулиць обласного центру. Зрозуміло, що відтворити події, які відбувалися щойно і декілька днів тому – це абсолютно різні речі.

Якщо ж людина, яка стала на вулиці жертвою злочину, відразу телефонує до міліції, то уже за декілька хвилин на місці події працюють найближчі наряди, які несуть службу по охороні громадського порядку. А, наприклад, в обласному центрі це і наряди патрульно-постової служби, роти міліції особливого призначення «Беркут», військовослужбовці внутрішніх військ частини 3047, це і громадські помічники з числа громадських формувань. У разі вчинення злочину інформуються і наряди державтоінспекції, державної служби охорони та інші. Тобто задіюється максимальна кількість працівників, аби грабіжника затримати відразу. І, як показує практика, саме така система дає максимальний результат. Тому шановні громадяни, по перше не забувайте дотримуватись напростіших загальновідомих правил безпеки. А по друге, у разі потерпання від дій правопорушників, негайно телефонуйте за номером «102». Наряди міліції працюють цілодобово.

У середині грудня до Корольовського райвідділу м. Житомира звернувся 52-річний житель обласного центру. Чоловік розповів, що 20 хвилин тому по вул. Кибальчича невідомий відкрито відібрав у нього 60 гривень. На місце події відразу зорієнтували найближчі наряди. Уже через півгодини, за описом грабіжника, який зробив потерпілий, правоохоронці затримали 29-річного житомирянина. Молодик навіть не встиг потратити відібрані у чоловіка гроші.

- Вікторе Петровичу, Ви відзначили використання новітніх технологій у вчиненні злочинів, про що йдеться?
Без сумніву, що інформаційні технології, окрім позитиву, принесли у наше життя й інші аспекти, інколи, на жаль, негативного характеру. Все більшого поширення сьогодні набувають інтернет-шахрайства, при чому схеми їх вчинення досить різні.

Розпочну з конкретного прикладу. Декілька днів тому 30-річна жителька м. Коростеня звернулась до міліції із заявою про те, що упродовж місяця вона через мережу інтернет спілкувалась з іноземцем, жителем держави колишнього Радянського Союзу. Їх стосунки набули досить романтичного характеру, тож жінка, піддавшись умовлянням чоловіка, поступово перерахувала на вказані ним рахунки величезну суму – 40 тисяч доларів США. Певно, зайве говорити, що любов далекого закоханного, як і він сам, зникла разом з грошима потерпілої.

І цей випадок романтичного шахрайства, на жаль, не перший, зафіксований в області. Тому хочу застерегти жителів області: не довіряйте людям, яких ви знаєте лише через соціальні контакти в мережі інтернету. Ні за яких обставин, під жодними приводом не перерахувайте власні кошти, якими б благородними не були б ваші наміри. У всіх фінансових справах будьте уважними й керуйтеся здоровим глуздом.

Такі ж поради і щодо уже банальних телефонних шахрайств – не вірте людині, яка телефонує й вимагає перерахувати кошти на номер мобільного нібито за вирішення якихось виниклих проблем у ваших рідних. Ця схема уже давно відома, однак чомусь люди знову і знову потрапляють у подібні пастки.

А для шукачів пригод зазначу, що інтернетівська чи мобільна анонімність далеко не завжди насправді є такою. Сьогодні ми маємо технічні можливості для встановлення авторства особи, яка вчинила певні шахрайські дії, використовуючи мережу Інтернет чи телекомунікаційні мережі. І маємо, звичайно, практику притягнення таких осіб до відповідальності за ошукання людей.

- Тож нинішні оперативники готові протидіяти злочинам у сфері інформаційних технологій, адже, ні для кого не секрет, що тут необхідні і специфічні знання, і певні навички?

Я скажу, навіть більше. У структурі Управління органів внутрішніх справ створений спеціальний відділ боротьби з кіберзлочинністю, працівники якого і займаються попередженням та протидією злочинів у сфері інформаційних технологій та телекомунікаційних мереж. Зокрема, це і несанкціоновані втручання в роботу комп'ютеризованих систем та мереж, або втручанням в системи електронних платежів чи незаконні дії з платіжними картками. Це і економічні злочини з використанням комп’ютерних технологій, це і створенням та використанням шкідливого програмного забезпечення, несанкціоноване розповсюдженням інформації з обмеженим доступом. Це і шахрайства в мережі Інтернет, як наведенний вище приклад. І, звичайно, встановлення шляхів легалізації коштів, одержаних від зазначених злочинів. Лише з початку дії нового кримінально-процесуального кодексу, тобто фактично упродовж місяця його роботи працівниками підрозділу розпочато два десятки кримінальних проваджень. Водночас задокументовано низку фактів втручання в систему «Клієнт-Банк». Збитки за вказаними злочинами склали близько двох мільйонів гривень.

Оголошення
live comments feed...