• Головна
  • Борщівський: Реформи медицини в Житомирі вимагає життя
12:30, 28 грудня 2012 р.

Борщівський: Реформи медицини в Житомирі вимагає життя

Начальник управління охорони здоров'я міської ради  Віктор Борщівський розповів про причини реформи медицини в Житомирі. 

- Вікторе Михайловичу, повторю запитання, що прозвучало із зали під час Вашого виступу: "На чию вимогу відбувається реформування охорони здоров'я?"

- На вимогу самого життя. Теперішня вітчизняна система охорони здоров'я людей не влаштовує ні самих людей, ні лікарів, ні державу. Поясню чому. Лише кілька цифр. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) у 2011 році на 1000 людей смертність у Європі становила 9,72 особи, в Україні - 14,5 особи; природний приріст населення у Європі - плюс 0,98 особи, в Україні - мінус 3,5 особи; середня зарплата медичних працівників у доларах у Росії - 800, Білорусі - 700, Україні - 250.

Та ж ВООЗ констатує, що в Україні 25% передчасної смертності можна запобігти через належні профілактичні і лікувальні заходи. Водночас в Україні має місце відносно найбільша кількість лікарняних закладів з найбільшою кількістю лікарняних ліжок. Наші люди порівняно частіше звертаються за допомогою до лікарів і довше перебувають у стаціонарних закладах. Спостерігається перекос: лікарень відносно більше, а поліклінік - менше. У Європі все навпаки. Там зроблено наголос на профілактичне медичне обслуговування, що попереджає захворювання людини.

Ще одна суттєва різниця. Якщо у нас близько 70% бюджетних видатків для галузі охорони здоров'я йде на оплату праці медперсоналу, то у Нідерландах 78% - на медикаменти. Усіх нас не може влаштовувати той факт,  що лікарні фінансуються залежно від кількості населення, яке вони обслуговують, кількості лікарів, лікарняних ліжок тощо. Скільки б у відділенні не було пацієнтів, фінансування його однакове. Скажімо, один терапевт чи педіатр обслуговує 10 пацієнтів, інший - 50, а заробітна плата у них однакова.

Чи може сьогодні людина обрати собі кращого лікаря? Ні, звичайно. Наш вибір обмежений медичними спеціалістами, які працюють у закладі за місцем нашого проживання. Або хіба нормально, коли в одному кабінеті працюють одразу чотири терапевти, що має місце в т.ч. і в Житомирі?

Реформування охорони здоров'я ставить за мету усунути ці та ряд інших вад у функціонуванні цієї життєво важливої галузі та максимально наблизити її ефективність до рівня кращих у цьому сенсі країн Європи.

- Реформування - це скорочення? Серед житомирян ходять чутки про спрощення посад педіатрів, інших так званих вузьких спеціалістів, зменшення кіль­кості поліклінік і т.п. Яким чином зміщуватиметься акцент галузі на користь профілактики захворювань?

- Джерелом чуток завжди є відсутність належної поінформованості. Аби заповнити цю прогалину, власне, й було проведено громадське обговорення реформування охорони здоров'я. Одразу зауважу: жодного скорочення медперсоналу не буде. Тим паче - посад педіатрів. Понад це скажу, що педіатрів побільшає, оскільки на сьогодні у міській дитячій лікарні їх не вистачає до штату майже 30%.

Ніхто не зменшуватиме і кількості поліклінік. Реформування передбачає юридичне розмежування поліклінік і лікарень, а за тим - порівняно більше державне фінансування потреб поліклінік. На їх базі у Житомирі будуть організовані два центри первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД), що матимуть по кілька філій. У кожній філії працюватимуть по 3-4 лікарі.

Загалом, кількість медпрацівників на первинному рівні збільшиться. Скажімо, замість однієї медичної сестри при лікареві, як це є сьогодні, буде дві. Навантаження городян на дільничного лікаря планується зменшити удвічі. В одному кабінеті працюватиме не більше двох лікарів. Тому потреба у збільшенні кількості лікарів і медичних сестер є очевидною. Ясна річ, що ніхто не спрощуватиме вузьких спеціалістів. Адже, якщо, скажімо, педіатр прийме рішення направити дитину до кардіолога, то в цьому немає жодного порушення чи недоліку. Принципово іншим буде підхід щодо оплати праці лікарів. Хто працюватиме краще і матиме більше пацієнтів, той одержуватиме й відповідно більшу платню, що є цілком правильним у ринкових умовах. Одним із головних фігурантів реформування стане сімейний лікар...

- Вікторе Михайловичу, звідки візьмуться сімейні лікарі?

- Чому візьмуться? Адже частині житомирян вже знайома практика сімейних лікарів, які не так давно працювали у медичному центрі на вул.Котовського.  Досвід того центру є корисним. Там сімейний лікар спершу обслуговував виключно дорослих, потім поступово опікувався дедалі молодшими пацієнтами, аж до віку з 3-х років. Тобто такий лікар фактично обслуговував усю сім'ю.

Реформування передбачає широку мережу сімейних лікарів і у нашому місті. Ними ставатимуть переважно терапевти і педіатри після проходження відповідної спеціалізації протягом не менше двох років. У чотирьох областях України тривають пілотні проекти з реформування охорони здоров'я, і вони підтверджують високу ефективність інституту сімейних лікарів, перспективність якого переконливо засвідчує світова медицина. Водночас, підкреслю ще раз, продовжуватимуть працювати і вузькопрофільні лікарі.

- Вікторе Михайловичу, коли реформа медичної галузі  стартуватиме у нашому місті?

- Наразі при управлінні охорони здоров'я міської ради працює спеціально утворена робоча група, куди увійшли головні лікарі, завідуючі поліклініками, економісти, бухгалтери. Вони все ретельно зважують, обраховують, готують конкретні пропозиції. Зрозуміло, що поспішати у цій важливій справі - нашкодити не лише собі, але й усій громаді. Тому будемо й далі досконало вивчати досвід роботи пілотних медичних установ щодо реформування областей, прогнозувати можливості наших місцевих матеріальних ресурсів, зокрема, щодо додаткових приміщень, вивчати усі інші аспекти, що сприятимуть покращенню медичного обслуговування мешканців міста.

Пропозиції робочої групи будуть розміщені на офіційному сайті міської ради, їх обговорюватимуть громадськість, депутати у по­стійних комісіях міської ради, а остаточне рішення з питання реформування охорони здоров'я у Житомирі прийматиме сесія міської ради.

Антон БЕЗДІТКО, газета Місто

0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...