Фото: novo.tomsk.ru
2012 рік країні вдалося прожити без кредиту Міжнародного валютного фонду. Однак залучати кошти шляхом випуску єврооблігацій, як у 2012 році, буде складніше з огляду на негативні тенденції світової економіки. Внутрішні позики надто виснажили економіку і неможливо буде добиватися її росту, вилучаючи знову кошти з країни.
Тому в наступному році потрібно буде відновити співпрацю з МВФ. Однією з умов фонду є підвищення цін на газ для населення. Кабмін всіляко уникав цього кроку в 2012 році, але в цьому році доведеться таки шукати компроміс з МВФ. Співпраця потрібна і самому фонду, щоб довести, що він не помилявся, видаючи Україні попередні кредити.
МВФ дещо послабив свої вимоги: ціни можна підняти не на 30%, а на 20% і дозволив розтягнути подорожчання у часі довше, ніж на один рік.
"Якщо ту ціну, яка є сьогодні, зберігати, то це просто буде поглиблення кризи в газовій сфері. Рано чи пізно це питання необхідно вирішувати. Можливо, в наступному році під тиском МВФ задля того, щоб досягнути домовленості, а гроші МВФ потрібні, ми побачимо незначне підняття цін", - сказав iPress.ua експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
Зараз ціна на газ для населення становить 800 грн за 1 тис куб м (хто споживає до 2,5 тис куб м). За словами Юрія Корольчука, у НАК "Нафтогаз" порахували, що для того, щоб галузь була рентабельною, мінімальну ціну потрібно вдвічі піднімати – до 1600 грн.
Він пояснив, що газ може подорожчати і для підприємств, що постачають тепло до будинків. На допомогу теплокомуненерго прийде закон про природні монополії, який дозволятиме закладати інвестиційні витрати в тарифи.
"Цей момент буде стимулювати ріст тарифів. Це сигнал до того, що очікується ріст тарифів", - розповів Юрій Корольчук.
"Ми можливо, будемо бачити поступове підняття цін на 5-10%, щоб не шокувати. Відповідно зростатимуть комунальні тарифи. Вважаю, що 10% - це буде максимум. Не думаю, що вони на 20% зважаться. МВФ вже так жорстко не наполягає. Там також бачать економічну ситуацію в країні", - додав експерт.
Ціни на бензин: стрибків не буде

Фото: autonews.autoua.net
Вартість бензину в 2013 році очікується на рівні попереднього року. Влада поки що відмовилася від кроків, які могли б спричинити значний стрибок цін: мито на імпортні нафтопродукти та індексація акцизів на 10%. Ці два фактори могли б підвищити ціни на 1,2 грн.
"Подразники з порядку денного зникли. Про мита зараз ніхто не говорить. Я це пов’язую з формуванням Кабінету міністрів. Але в мене є надія, що всім зрозуміла деструктивність митних ініціатив і до цього питання більше не повернуться", - сказав у коментарі iPress.ua аналітик консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.
"Що стосується акцизів, то це питання також відклали і індексації не відбулося. Ці основні фактори вже зникли", - додав він.
За словами експерта, на початку року, у січні, очікується навіть здешевлення палива на 20-30 копійок. Причиною цього є стабільність на зовнішньому ринку, а також початок "мертвого" сезону, коли попит на паливо знижується.
Середня вартість бензину марки А-95 становить сьогодні близько 11 грн. Спрогнозувати ціни неможливо через непередбачуваність зовнішніх ринків та цін на нафту. Очікується, що в 2013 році вартість нафти коливатиметься у тому ж діапазоні, що у 2012 році – $90-125 за барель.
Середня ціна нафти у 2012 році була близько $109. Аналітики Saxo Bank прогнозують вартість бареля чорного золота на рівні $111 в цьому році.