09:01, 23 січня 2013 р.

23 січня. Цей день в історії

23 січня 1922 року в госпіталі Торонто 14-річний канадець Леонард Томпсон став першою людиною, котрій була зроблена вдала ін'єкція інсуліну для боротьби з діабетом. 

Діабет, як медична недуга, був відомий понад три тисячі років, але лише в 20-у столітті були виявлені причини її виникнення. На початку 1920-х років більшість вчених вважало, що причина діабету криється в розладах роботи системи травлення, викликаних порушенням функціонування підшлункової залози. Єдиним способом лікування діабету в той час була харчова дієта - виключення з раціону цукру і вживання багатих на жир та протеїн продуктів могло зберегти життя хворому протягом року.

Влітку 1921 року канадці Фредерік Бантінг і Чарльз Бест з університету Торонто виділили з тканин собаки, хворої на діабет, інсулін, гормон, що регулює швидкість засвоєння організмом глюкози, про що 14 листопада було повідомлено світову наукову громадськість. Через два місяці при підтримці Джона Маклеода вони почали підготовку до застосування інсуліну для лікування хворих на діабет людей. При допомозі біохіміка Дж. Колліпа їм вдалось виділити чистий інсулін з підшлункової залози великої рогатої худоби.

11 січня 1922 року, після безлічі успішних випробувань з собаками, страждаючому діабетом 14-річному Леонарду Томпсону була зроблена перша в історії ін'єкція інсуліну. Проте перший досвід застосування інсуліну виявився невдалим. Екстракт опинився недостатньо очищеним, і це привело до розвитку алергії, тому ін'єкції інсуліну були припинені. Наступні 12 днів Колліп напружено працював в лабораторії над поліпшенням екстракту, і 23 січня 1922 року він повторно був застосований для лікування Леонарда Томпсона.

Ефект застосування інсуліну був настільки вражаючий, що університет Торонто негайно і безоплатно надав фармацевтичним компаніям ліцензію на його виготовлення. З 1923 року інсулін став широко застосовуватись для лікування діабету по всьому світу, а Бантінг і Маклеод цього ж року отримали Нобелівську премію в галузі медицини.

Інші події


    1482 — Вперше надрукована священна єврейська книга «Тора».
    1755 — Єлизавета Петрівна підписала указ "Про заснування Московського університету". Оскільки це відбулося в день святої Тетяни, то російські студети й святкують "Тетянин день" як День студента
    1881 — на сцені московського Большого театру відбулася прем'єра опери П. Чайковського «Євгеній Онегін»
    1912 — в Гаазі підписана Міжнародна опіумна конвенція, перша міжнародна угода про контроль наркотичних речовин
    1934 — Пущений в хід Харківський турбінний завод.
    1960 — Жак Пікар і Дон Волш на батискафі Трієст опустилися на дно найглибшої в Світовому океані Маріанської западини, досягнувши рекордної глибини 10916 м
    1992 — США встановили дипломатичні стосунки з Україною.
    2005 — Інавгурація третього Президента України Віктора Ющенка.

Народилися

    1832 — Едуар Мане, французький художник-імпресіоніст (†1883).
    1862 — Давид Гільберт, німецький математик
    1883 — Михайло Іванович Донець, український співак (бас; народний артист УРСР з 1930)
    1907 — Юкава Хідекі, японський фізик.
    1929 — Філарет, Святійшій Патріарх Київський і всієї Руси—України
    1938 — Анатолій Марченко, російський письменник («Мої свідчення», «Живи як всі») українського походження; дисидент; загинув у радянській тюрмі.
    1953 — Павло Іванович Лазаренко, прем'єр-міністр України у 1996—97, засуджений в США за фінансові зловживання

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...