10:30, 2 лютого 2013 р.

2 лютого. Цей день в історії

2 лютого в Канаді та США відзначають День бабака (Groundhog Day).  Вважається, що в цей день потрібно спостерігати за бабаком, що вилазить зі своєї нори, і по його поведінці можна судити про близькість настання весни.

Якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні і спокійно залишає нору - зима скоро закінчиться, і весна в цей рік очікується рання. Якщо ж день сонячний, бабак бачить свою тінь і ховається назад у нору - буде ще шість тижнів зими. У деяких містах і поселеннях США і Канади в цей день проводяться фестивалі, присвячені місцевим метеорологічним бабакам, що збирають численних туристів.

Історія виникнення свята йде корінням в дуже давні часи, коли 2 лютого за Григоріанським календарем християнами Європи стало відзначатися Стрітення Господнє. Вже тоді погоду саме в цей день вважали відповідальною за характер наближається початку довгоочікуваної весни. У Північній Америці досі популярна стара шотландська приказка: If Candlemas Day is bright and clear, there'll be two winters in the year (Якщо в день Стрітення ясно і безхмарно - бути двом зим у році).

Традиція людей перекладати відповідальність за довгострокові прогнози погоди на «братів наших менших» починалася ще в Стародавньому Римі, де 2 лютого щорічно відзначався День їжака. Метеорологічний прогноз в цей день будувався за поведінкою розбудженого їжака, який бачив або не бачив свою тінь. Жителі Західної Європи зберігали цю традицію і у пізніші періоди, а переселенці з їх числа в Північну Америку у свій час поряд з іншими традиціями захопили з собою і її. По той бік океану, де їжаки не водилися, роль відповідального метеоролога перейшла до бабака.

В наші дні налічується сім найбільш відомих у світі бабаків-метеорологів: Панкссатонейскій Філ (Punxsutawney Phil), Уайртонскій Віллі (Wiarton Willie), Чак з Стейтен-Айлендского зоопарку (Staten Island Chuck), Шубінакадскій Сем (Shubenacadie Sam), Бальзакскій Біллі (Balzac Billy), Бабак Джиммі (Jimmy the Groundhog) і Генерал Беарегард Лі (General Beauregard Lee).

Бабак, що живе на Індичій Гірці містечка Панксутоні, в горах Пенсильванії (США), - самий перший офіційний бабак-метеоролог. Ось вже більше ста двадцяти років, починаючи з 1886 року, люди стежать за прогнозами Пенсильванського бабака. На честь цієї події в штаті проводиться щорічний фестиваль, який став всесвітньо відомим після виходу фільму «День бабака», зіркою якого з'явився бабак на прізвисько Філ - найвідоміший «гризун-синоптик» в Америці.

Іменини - Овсій, Юхим, Євтихій, Інна, Римма, Захар, Мирослав


Події:
1823 — у Венеції відбулася прем'єра опери Россіні «Семираміда».
1863 — Семюел Клеменс вперше підписався як Марк Твен
1868 — У Києві відкрилась музична школа (нині — музучилище імені Глієра)
1870 — Reuters, підписавши угоди з двома іншими агенціями, вперше в історії створила всесвітню інформаційну мережу
1918 — У Росії церкву відділено від держави, а школу від церкви
1935 — Вперше в судовій практиці застосовано детектор брехні
1937 — Створено Держфільмофонд СРСР
1940 — дебютував американський естрадний співак Френк Сінатра
1986 — В Індії зустрілись Папа Римський і далай-лама

Народилися:
1463 — Джованні Піко делла Мірандола, італійський філософ
1812 — Євген Гребінка, український письменник
1829 — Альфред Едмунд Брем, німецький зоолог
1845 — Пулюй Іван Павлович, український фізик і електротехнік, організатор науки, громадський діяч
1849 — Павол Орсаг (Гвездослав), словацький поет
1863 — Тимофій Бордуляк, український письменник
1875 — Крайслер Фріц, австрійський і американський скрипаль і композитор
1882 — Джеймс Джойс, ірландський письменник
1901 — Підмогильний Валер'ян Петрович, український письменник, перекладач (загинув у сталінських таборах)
1934 — Іоселіані Отар, грузинський кінорежисер і сценарист

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...