• Головна
  • Замість швидкого заробітку можна легко потрапити на гачок шахраїв
11:30, 19 лютого 2013 р.

Замість швидкого заробітку можна легко потрапити на гачок шахраїв

Потрапити на гачок до шахраїв може будь-яка людина. Однак найчастіше це стається у тих випадках, коли людина прагне швидко і без особливих зусиль підзаробити або на чомусь зекономити. Насправді, таке прагнення є спільною рисою і шахраїв, і потерпілих від їх оборудок. Приказка про безкоштовний сир у мишоловці не втратила своєї актуальності та якнайкраще ілюструє типові випадки шахрайств.

Віртуальні приманки
52-річний житомирянин вирішив придбати собі презентабельний мобільний телефон. Однак у місцевих магазинах вартість такої «іграшки» виявилася занадто високою, тож чоловік вирішив знайти аналог через мережу Інтернет. На одному з сайтів оголошень якраз трапилася вигідна пропозиція – новий телефон коштував майже вдвічі дешевше.

Домовившись із продавцем, чоловік перерахував на його банківську картку майже 4 тисячі гривень і став очікувати прибуття омріяного мобільника. За кілька днів, не зумівши додзвонитися до продавця та не отримавши товар, ошуканий житомирянин звернувся до міліції, маючи, як доказ, тільки банківський чек про перерахування коштів. Наразі особу міфічного продавця встановлюють слідчі.

Як прокоментував начальник Управління карного розшуку УМВС України в Житомирській області Віктор Бугира, цей випадок уже встиг стати сучасною «класикою жанру». На жаль, пересічні інтернет-користувачі, переконавшись у перевагах доступу до всесвітньої павутини, забувають про звичайну обережність і готові довіряти всім віртуальним дописувачам, відкидаючи навіть думку про їх нечесні наміри.

Тим часом, щоб запобігти таким прикрощам, слід дотримуватися простих правил: купівлю-продаж товарів здійснювати через перевірені інтернет-ресурси, які мають відповідний дозвіл на здійснення своєї діяльності. Вимагати гарантій надання послуги, користуватися так званою післяплатою (послугою «накладеного платежу»), яку надають більшість служб доставки. І ні в якому разі не сповіщати у віртуальному просторі номери власних банківських рахунків, секретні коди та паролі доступу, іншу конфіденційну інформацію.

Товаришу довіряй, але й перевіряй

Шахраї не завжди бувають такими собі таємничими особами. Інколи добрі знайомі та близькі люди, користуючись гарними відносинами та зловживаючи довірою, теж здатні на ошуканство. Так, у Радомишльському районі на Житомирщині 74-річна пенсіонерка продала теля знайомій, 37-річній жительці сусіднього села. Бабуся віддала худобу, повіривши, що через деякий час отримає за неї 4,8 тисяч гривень. Та пройшов місяць, другий, – а старенькій все обіцяли «колись розрахуватися». Ошукана пенсіонерка змушена була звернутися до свого дільничного інспектора міліції. За її заявою розпочато перевірку.

Гарними відносинами зі знайомим скористалась і 46-річна жителька м. Бердичева, позичивши у нього 5 тисяч гривень та 800 доларів США. Чоловік, впевнений у добропорядності позичальниці, не відмовив тій у проханні, повіривши, що вона через кілька тижнів поверне борг. Терпець 57-річного кредитора увірвався за два місяці, тоді він і звернувся до міліції. Наразі встановлюються всі обставини події, однак роботу правоохоронців ускладнює той факт, що чоловік не може документально підтвердити укладену угоду.

З цих історій висновок один – продаж необхідно здійснювати за принципом «розрахунок на місці», тобто покупець та продавець одразу здійснюють обмін грошей і товару. Якщо ж покупець просить про відстрочку виплати, і цей варіант прийнятний для продавця, варто такі відносини документально зафіксувати. Наприклад, зробити це у присутності селищного голови або інших свідків угоди. У разі надання позички значної суми грошей варто, все ж таки, скористатися послугами нотаріуса.

Кредити - чужі, борги - ваші

Шахраї знаходять реалізацію своїх задумів у всіх сферах нашого життя, пов’язаних з обігом грошових коштів. Так, нині особливо популярними стали кредитні шахрайства. У більшості таких випадків, як згодом з’ясовує міліція, договори були укладені за документами однієї людини, а підписані зовсім іншою, без відома справжнього власника посвідчення особи. Зазвичай, це відбувається за обставин, коли паспорт громадянина України було втрачено, викрадено або… надано в заставу. Власник документу з різних причин вчасно не проінформував про це відповідну установу, а у результаті став позичальником без позички.

Звідси і декілька порад: особисті документи зберігайте у недоступних для сторонніх місцях, у жодному разі не залишайте їх як заставу. У разі втрати паспорта чи іншого посвідчення особи – негайно зверніться до установи, що його видала, для анулювання дії старого та отримання нового документу. Відповідально ставтеся до підписання документів на фінансові зобов’язання: уважно читайте умови надання послуги, особливо придивляйтеся до тексту, написаного дрібним шрифтом. У разі сумнівів краще відмовитись навіть від вигідної, на перший погляд, угоди, аніж потім втратити власні кошти та відчути себе ошуканим.

«Фахівці»-ошуканці

Віра у добропорядність усіх людей зіграла недобрий жарт із двома житомирянками, які, прагнучи набути нових знань та навичок, вирішили пройти курс навчання в одному з місцевих салонів краси. Дівчата внесли плату, близько 4 тисяч гривень, та майже рік старанно ходили на заняття. Проте лише, завершивши навчання, зрозуміли, що їх очікування насправді далекі від реально отриманих знань та вмінь. Однак, вибір дівчата робили самостійно і, очевидно, забули детальніше поцікавитись про кінцевий результат.

А от 22-річна жителька Бердичева повірила 30-річній працівниці ріелторської контори, яка запропонувала дівчині підшукати гарний варіант житла. Дівчина ще рік тому віддала «фахівцеві» 1400 доларів США та дотепер чекає на виконання обіцянки.

Варто запам’ятати: у разі, якщо ви потребуєте певної послуги (освітньої, оздоровчої, косметологічної тощо), поцікавтеся, чи має обрана вами установа відповідний дозвіл на здійснення своєї діяльності. Варто дізнатися і про фаховий рівень працівників, що будуть займатись з вами (наявність освіти, досвіду роботи). Спробуйте поцікавитися відгуками у колишніх клієнтів закладу, знайдіть максимум інформації про його діяльність. Знову ж таки, документально засвідчена угода про надання послуг стане захистом для обох сторін від нечесних намірів.

Отож, фантазія та знання пройдисвітів дозволяє їм збагачуватися за рахунок нових жертв. Щоб не потрапити на їх гачок, потрібно пам’ятати головне правило: завжди керуватися здоровим глуздом та не поспішати укладати фінансові угоди, якщо хоч якийсь їх пункт видається підозрілим. У разі купівлі дорогих товарів або нерухомості бажано проконсультуватися з фахівцем у відповідній фінансовій галузі або юристом.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...