• Головна
  • Як українцям приписують «ліві» кредити на десятки тисяч гривень
17:49, 5 березня 2013 р.

Як українцям приписують «ліві» кредити на десятки тисяч гривень

Цього та минулого року українські банки оформили тисячі кредитів на людей, що навіть і гадки про це не мали.

Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів юрист громадської організації Захисту прав споживачів фінансових послуг Анатолій Соболевський.

За його словами, представники банків брали кредити, маючи копії ідентифікаційних кодів і паспортів своїх клієнтів.

Соболевський розповідає, як банківські працівники оформлюють кредити та потім вимагають їхнього повернення.

- Які дані потрібні, щоб оформити кредит?

- На кредит готівкою чи безготівковий до 60-70 тисяч гривень достатньо паспорта й ідентифікаційного коду. Інколи потрібна довідка про доходи, але це найлегше, що можна дістати потенційному крадію даних. Такі довідки можна купити через інтернет за 300-500 гривень, якщо потрібна мінімальна зарплата. Взяти кредит без людини на автомобіль чи квартиру нереально, бо там потрібне нотаріальне засвідчення предмету застави, реєстрація автомобіля в ДАІ тощо. А ось кредит на мобільний телефон чи ноутбук може взяти мало не кожен, хто працює на точках банків у магазині електроніки.

- В яких установах найімовірніше те, що використають особисті дані?

- Найімовірніше, що в своїх цілях скористаються копією вашого паспорту працівники банків. Переважно такі працюють на роздрібних точках у супермаркетах та магазинах побутової техніки. Особливо цим грішить один з найбільших банків. За видачу кредитних карток працівникам цього банку доплачують 100-300 гривень за кредитку. Тому вони нерідко збирали у своїх родичів копії паспортів й ідентифікаційних кодів. Кредитку їм не видавали. Коли в працівників назбиралося багато таких кредиток, вони знімали з них гроші. А потім до родичів дзвонили колектори й вимагали повернути борг.

- У яких ще організаціях можуть скористатися паспортними даними?

- Раніше копії робили в пунктах обміну валют. Зараз там просто записують номер паспорту. Просять зробити копію паспорта при поштових переказах, при влаштуванні на роботу. Щоб придбати абонемент у деякі спортивні клуби, треба пред'явити паспорт, з якого роблять копію. Мобільні оператори часто роблять копії паспорта й кода, коли оформлюють свій новий тарифний план. Навіть у соціальних мережах при вступі у групу просять переслати електронною поштою копію паспорта й коду. Одна наша клієнтка зареєструвалася в "Однокласниках" у групі фотомоделей. Для участі в неї попросили копію паспорта й ідентифікаційного коду. Вона відправила. Через кілька місяців їй почали телефонувати колектори, казати, що вона взяла кредит у банку, про який я розповідав раніше, на 25 тисяч гривень.

- Від кого ваші клієнти дізнаються, що на них оформлено кредит?

- Це може бути повістка в суд, яка приходить поштою, можуть бути дзвінки колекторів додому. Найчастіше телефонують і приходять додому. Колектори зазвичай дуже тиснуть психологічно. Якщо бачать, що людина починає боятися чи дуже виправдовується, то починають активніше з нею працювати - присилають своїх людей до неї додому, щодня телефонують, навіть через соціальні мережі тиснуть, брутально ображають людей. Одній одинокій жінці, в якої є маленька дитина, зателефонували колектори й сказали, що викрадуть у неї дитину й продадуть, щоб погасити кредит.

- Як потрібно діяти у такій ситуації?

- Треба казати колекторам, що кредиту не брали, попрощатися й покласти слухавку. Людина, що не брала кредиту, не зобов'язана йти в якісь установи й брати якісь довідки, що доводять її непричетність до позики банку. Якщо дзвінків від банку чи колекторів буде багато, слід звернутися спочатку в службу захисту персональних даних, написати там заяву, що паспортні дані використала невідома стороння особа, а потім піти до прокуратури. Але, як недивно, половина з постраждалих несе колекторам свої гроші. Наприклад, ось та дівчина, якій приписали борг 25 тисяч, віддала їм цю суму. Колектори їй сказали, щоб за неї поручилися її керівники. Й почали дзвонити власнику мережі аптек, де вона працює. Керівник їй сказав: "Або розбираєшся з кредитом, або звільняєшся".

- Якщо справа дійде до суду, які докази потрібні?

- Перед судом треба в банку написати заяву про те, що кредиту не брали. На самому суді слід вимагати експертизи почерку. Під час оформлення будь-якого кредиту кредитний договір одним почерком не обмежується. Їх щонайменше два. Крім того, має бути власноруч заповнена заява. Якщо звинувачують в оформленні кредитки, треба просити підтвердження - фото із банкомату, де знімалися гроші із цієї кредитки. Потрібно подивитися на число й місяць оформлення кредити, в суді довести, що в цей час вас не було в місті.
Джерело: <a href="http://gazeta.ua/articles/ls-gamanec/_yak-ukrajincyam-pripisuyut-livi-krediti-na-desyatki-tisyach-griven/485754">Gazeta.ua</a>

0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...