• Головна
  • В житомирських аптеках проблем з імпортними ліками поки немає
11:59, 20 березня 2013 р.

В житомирських аптеках проблем з імпортними ліками поки немає

В житомирських аптеках значна кількість ліків імпортні і саме їх, за словами фармацевтів, купують здебільшого навіть не зважаючи на те, що вони коштують більше, ніж вітчизняні.

Проте  з початку березня місто, як і вся країна, живе за новими нормами закону «Про ліцензування імпорту лікарських засобів», який забороняє імпорт і продаж не ліцензованих лікарських препаратів із-за кодону.

 - У нас асортимент імпортних ліків поки не скоротився, -  розповідає журналістам «20 хвилин» працівниця аптеки Надія Оверчук. – Закони приймаються, але серйозні імпортери поки ймовірно погоджуються з українським законодавством, або ж в країні був запас імпортних ліків. Люди приходять і розпитують нас чи не станеться так, що завтра препарату, який вони купують вже не буде. Ми нічого не обіцяємо, але й не радимо скуповувати ліки пачками, тим більше їх ціна не така й вже мала, щоб дозволити собі купувати про запас. Найбільше імпортних ліків надходить з кардіогрупи та деякі сезонні. При потребі ми розповідаємо, що є і вітчизняні аналоги, але все ж купують все одно імпортні, бо там якість краща, а отже й ефект. Треба розуміти, що є дорогі імпортні, а є індійські – вони дешевші, бо там інша сировина, технологія виробництва. Ті, кому приписали імпортні ліки і вони бачать, що є результат від їх вживання, про вітчизняні навіть чути не хочуть і краще ще шукатимуть по інших аптеках міста чи почекають нової доставки. Буває, що спеціально складають гроші, аби придбати імпортні ліки.

Ліки не зникли і не подорожчали, бо в країні  ще є запас імпортних препаратів

Надія також запевнила нас, що поки прогнозованого підвищення вартості ліків теж нема, але їй, як звичайному аптекарю, мало відомо як про це домовляються між собою чиновники та імпортери, а от покупці в першу чергу розпитують про все у неї.

При цьому на державному рівні й досі продовжують звучати заяви, що нібито новий закон в першу чергу має захистити від підробок, а ліцензування імпортних ліків – це формальність, яка зрівняє вартість ліків в Україні та за кордоном, оскільки з формування ціни прибирається корупційна складова. По суті тепер ціна препарату на українському ринку має дорівнювати ціні виробника і ціні цього препарату в сусідніх державах. Таким чином, ціну можна буде ще й проконтролювати.

За ліцензію виробники сплачують більше тисячі гривень

На отримання ліцензії заяви подали 80 іноземних компаній, при цьому з 8 тисяч найменувань  імпортних ліків лікарських засобів, зареєстрованих в Україні, тільки 1 тисяча  має тут своїх представників виробників.  Передбачено, що ліцензування усуне й недобросовісних посередників з ринку і налагодить співпрацю безпосередньо з виробником. Після отримання ліцензії навряд чи іноземний виробник  довірить свій лікарський продукт посереднику, який не забезпечить належні умови зберігання та постачання цих ліків. Відзначимо, що за ліцензію виробники сплачують державний внесок у  розмірі 1147 гривень.

Імпортерам просто невигідно везти ліки в Україну через великі витрати

Втім, не все так добре, як про це кажуть чиновники з медичної сфери. Більшість впевнена, що новий закон не вплине на якість ліків і підробок від того теж не стане менше, а от в ціні піднятися імпортні ліки можуть запросто. Українці й так стоять за ними в чергах і складають копійка до копійки, щоб купити необхідні препарати, а по можливості їх просто везуть контрабандою рідні чи друзі із-за кордону, де придбати їх легше й дешевше.

 Якщо розібратися, в Україні вже і так існує досить складна і витратна для виробника система контролю за ліками. Перш ніж іноземні ліки потрапляють в аптеку, вони повинні пройти контроль якості, принаймні, на трьох стадіях: сам виробник, навіть іноземний (навіть іноземний), імпортер і оптовий постачальник. Процедура ліцензування  – це папірець, який  дублюватиме ліцензію, яку всі імпортери ліків  вже отримують як оптові постачальники. Водночас, вартість введення одного лікарського препарату на вітчизняний ринок обходиться у 200 тисяч доларів та ще й ліцензію треба поновлювати щоразу , коли змінюється  перелік препаратів, що імпортуються.

Житомиряни возять недоступні ліки контрабандою

Житомирянин Анатолій Євдощук тривалий час працює у благодійній сфері і знає як часто в місцевих лікарнях та аптеках просто нема ліків, які потребують хворі. Лікарі або виписують їх аналоги, які не дають відповідного результату, або ж відкрито кажуть, що таких ліків не можна купити країні. В тому, що цей закон не збільшить  список недоступних ліків, Анатолій до кінця не впевнений.

 - Працюючи с людьми та пацієнтами ми побачила певну закономірність, що  певних препаратів та ліків в Україні просто не існує, - констатує засновник «Фонду громади Житомира» Анатолій Євдощук. -  Вивчаючи цю проблему побачили, що ряд виробників  елементарно не хочуть працювати з Україною  через систему хабарів та відкатів за ліцензію того чи іншого препарату, що для європейців просто не припустимо.   Українці страждають, приймаючи не якісні ліки чи просто змушені перевозити ліки контрабандою у «батонах» з Росії, Білорусії та  Європи. Там питання з ліцензією простіше і ліки втричі дешевші.  

На думку Анатолія, запровадження ліцензії – чергова спроба наповнити бюджет, але сама схема надання ліцензії до кінця не продумана. Врешті-решт за іграми в прийняття нового закону, чиновники просто залишать хворих українців без ліків, як свого часу позбавили права на якісні медичні послуги. Нині всі дорогі операції українцям готові і роблять за кордоном, але навіть при наявності необхідної суми, бюрократична система заважає виїхати на лікування вчасно. Без імпортних ліків не зможе бути реалізована жодна з державних програм протидії епідеміям – СНІД, туберкульоз, гепатит; від них залежить життя онкохворих дітей, вагітних мам з цукровим діабетом та багатьох інших.

0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...