• Головна
  • Польова ставка «Хегевальд» під Житомиром нікому не належить
12:10, 29 березня 2013 р.

Польова ставка «Хегевальд» під Житомиром нікому не належить

Унікальний туристичний об’єкт Житомирщини – польова ставка "Хегевальд", яка складається з бункера та підземних залів, – як виявилося, нікому не належить, пише в блогах на ТВі депутат ВР Олександр Бигинець.

Про це повідомила Житомирська обласна державна адміністрація на мій запит щодо звернення  мешканців смт Гуйва з проханням зберегти гордість їхнього селища – об’єкт історичної спадщини часів Великої вітчизняної війни, резиденцію "Хегевальд".

Як повідомила Житомирська обласна державна адміністрація, бункер польової ставки "Хегевальд" включений до туристичних маршрутів, які розробив відділ культури і туризму Житомирської райдержадміністрації. Але у Житомирської райдержадміністрації відсутні відомості про те, щоб історичний об’єкт комусь належав.

Здивований, що туристичний об’єкт нікому не належить. Адже якщо є об’єкт – вочевидь, туристично привабливий об’єкт, більше того, об’єкт, який має історичну цінність, – то як він може нікому не належати?  Думаю, він має бути переданий на баланс громади cмт Гуйва, доки його не розпродали по шматках.

Якщо ставка "Хегевальд" викликає інтерес у туристів, то вона може приносити прибутки громаді. Якщо ставку "Хегевальд" привести до ладу, створити навколо неї культурний простір, включити у туристичний маршрут музей, присвячений подіям Другої світової війни, який нині функціонує у Новогуйвинській гімназії, то смт Гуйва стане одним з успішних туристичних селищ України, куди будуть з’їжджатися туристи.

Тому я звернувся до Житомирської обласної ради з проханням взяти польову ставка "Хегевальд" на баланс громади смт Гуйва.

На сьогодні об’єкт у вкрай незадовільному стані, він потребує суттєвих ремонтних робіт і благоустрою.

Довідка: Ставка Гіммлера під Житомиром – ставка рейхсфюрера СС Генріха Гіммлера "Хегевальд" ("Заповідний ліс") розташована недалеко від "Вервольфа" у Житомирській області, біля сучасного селища Гуйва.

Командний пункт з усіма вигодами будували з жовтня 1941-го по липень 1942 року. Територія ставки загальною площею 1,2 тис. кв. м була ретельно замаскована зеленими насадженнями. А штаб військового керівництва розташовувався у двоповерховій будівлі, в якій до війни був Будинок офіцерів. На випадок бомбардувань в ставці облаштували два наземні бункери, які з’єднував один підземний хід, котрий після війни замурували. У них були дві маленькі кімнати, товщина стін яких сягала трьох метрів, а ще їх прикривав півметровий шар гуми, який мав надійно захищати від прямого попадання бомб.

Тут є два входи у підземні зали райхсфюрера СС: один розташований на території військової частини, тому доступ до нього неможливий, інший – біля двоповерхового житлового будинку. Це квадратна бетонна конструкція заввишки у два з половиною метри, майже зусебіч обліплена господарськими прибудовами місцевих мешканців.

СПРАВКА: Ставка Гиммлера под Житомиром - ставка рейхсфюрера СС Генриха Гиммлера «Хегевальд» («Заповедный лес») расположена недалеко от «Вервольфа» - в Житомирской области, на территории современного поселка Гуйва.

Командный пункт со всеми удобствами строили с октября 1941-го по июль 1942 года. Территория ставки общей площадью 1,2 тыс. кв. г. была тщательно замаскирована зелеными насаждениями. А штаб военного руководства располагался в двухэтажном здании, в котором до войны был Дом офицеров.

На случай бомбардировок в ставке обустроили два наземных бункера, которые соединял один подземный ход, и который после войны замуровали. У них были две маленькие комнаты, толщина стен которых достигала трех метров, к тому же их прикрывал полуметровый слой резины, который должен надежно защищать от прямого попадания бомб.

Здесь есть два входа в подземные залы рейхсфюрера СС: один расположен на территории воинской части, поэтому доступ к нему невозможен, другой возле двухэтажного жилого дома. Это квадратная бетонная конструкция высотой в два с половиной метра почти со всех сторон облеплена хозяйственными пристройками местных жителей.

0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

ТОП новини
НЕДОБУДОВА Без сліз не глянеш: закинута недобудова на Житомирщині, що могла б стати потужним спортивним комплексом, — ФОТО
ПРЕЗИДЕНТ Президент України Володимир Зеленський відвідав з робочою поїздкою Житомирщину,— ФОТО
ВОДОНАПІРНА ВЕЖА Які таємниці «приховує» водонапірна вежа у Житомирі?, — ФОТО
ЦЕНТР ЗАХИСТУ ТВАРИН У Житомирі в серпні діятимуть акційні ціни для власників домашніх улюбленців у КП «Центр захисту тварин»
Оголошення
live comments feed...