• Головна
  • Арт-інтервенція по-житомирські: Частина дороги біля екологічного ліцею стала справжнім витвором мистецтва. ФОТО
АРТ-ІНТЕРВЕНЦІЯ
10:40, 25 травня 2021 р.
Надійне джерело

Арт-інтервенція по-житомирські: Частина дороги біля екологічного ліцею стала справжнім витвором мистецтва. ФОТО

АРТ-ІНТЕРВЕНЦІЯ
Арт-інтервенція по-житомирські: Частина дороги біля екологічного ліцею стала справжнім витвором мистецтва. ФОТО

У мережі Фейсбук з'явились ці фото з арт-інтервенції біля Житомирського екологічного ліцею і розділили всіх на тих, хто вважає, що це "супер акція, дуже красиво і побільше такого треба" і тих, хто вважає, що "це автомобільна дорога і треба робити нормальну інфраструктуру, а не оце ваше все".

Олена Чернишова вирішила написати, як ініціатори «дійшли до такого життя» і чому насправді і ті, і інші праві.

Так сталося, що біля ліцею №24 в Житомирі немає нормального підходу до школи. Точніше перед самим ліцеєм все є — і газон, і доріжки, але от підійти до нього з одного боку можна тільки по автомобільному проїзду, де щоранку діти мають лавірувати між автомобілями, що виїжджають з двору, або на яких приїхали батьки, які висадили свою дитину в школу.

«Особисто я про це дізналась від дітей, які робили пішохідний аудит в межах проекту TUMI: шлях до школи і навіть записали відео, на якому дуже добре видно, який там треш. Цей треш настільки вразив, що журі навіть дало їм перше місце і виділило додаткове фінансування в межах проекту», — розповідає Олена Чернишова.

Далі жінка додає, що разом з професійними проектувальниками місцевого і міжнародного рівня спільно почали придумувати, чим допомогти мобільності ліцеїстів.

Стало очевидно, що проїзд, який з'єднує школу і садочок і пролягає повз житлові будинки, має бути пішохідним. Ці 150 м мають повноцінно належати місцевій громаді і надавати комфортний простір для пересування.

«Тільки уявіть, молода жінка, що нещодавно народила, заводить старшу дитину в садочок і присідає відпочити, поколихати своє немовля в тіні верб, чи під пахучими липами. Або дідусь, що зарано прийшов за онуком, може почекати його на лавочці за школою. Або дітвора, яка може набивати м'яча по дорозі додому без загрози їхньому життю. Це настільки ж природньо, наскільки і неочевидно тим, хто звик, що між школою і садочком автомобільна дорога, навіть без тротуару.

В рамках проекту, ми побудували тротуар на ділянці, де авто виїжджають з прибудинкової території і де відбувається найбільший автомобільний рух і є гострий конфлікт пішоходів з автомобілями. Проте ми облаштували його таким чином, аби в майбутньому його можна було з легкістю інтегрувати в пішохідне продовження, що виникне, якщо закрити частину проїзду для руху авто. Ми розуміли - місто до цього поки що не готове.

Ще пізніше, коли ми говорили з дітьми про те, що вони можуть зробити, аби місто навколо них стало більш комфортним і безпечним, ми розказали їм про тактичний урбанізм», — говорить Олена Чернишова.

Довідка. Тактичний урбанізм — це коли дуже простими і дешевими засобами простір перетворюється і наповнюється новим тимчасовим змістом і функціоналом.

Наприклад, з автомобільного проїзду біля 24 ліцею можна зробити ігрову вулицю - яскравий простір, накшталт тих, що роблять в Нью Йорку і Сан Франциско", — сказала Aліна Кундіч на одній з онлайн зустрічей.

Повертаючись до своєї розповіді Олена Чернишова відмітила:

Дітям дуже сподобалась ця ідея, а ми пожалкували, що не заклали під це кошти.

Час йшов, проект добігав кінця, а в проекті залишався бюджет на акцію з популяризації активної мобільності. Ми згадали той приклад, що сподобався дітям і спитали, чи вони хочуть його реалізувати. Діти хотіли. Дуже хотіли. Тож ми запросили чарівну Анастасію Сладковську і видали їм багато красивих фарб.

Що вийшло (насправді, ще виходить), ви можете бачити на фото.

"Арт-інтервенція простору ще не закінчена, як і ця історія, я сподіваюсь.

А тепер чому праві і ті хто вважає, що такі заходи/акції треба робити, і ті, хто виступає за довгострокові зміни «в камені».

Публічний простір має бути комфортним, красивим, дружнім до маломобільних і вразливих учасників руху. Для його створення мають використовуватися актуальний дизайн та сучасні матеріали. Проїзд, що поєднує житлові будинки, садочок і школу має бути пішохідним, з лавочками, нормальним озелененням і нормальним покриттям. І це має бути постійна і якісно зроблена інфраструктура.

Публічний простір має бути, але зараз його там нема. І ще рік тому ніхто не говорив про те, що він там має, або навіть може бути. Гроші на лавочки і нормальне покриття не закладені ані в бюджет міста, ані в будь- який інший бюджет.

Весь цей процес від аналізу проблем до яскравої тижневої акції показав, що діти потребують цього простору. Це не ми їм про це сказали! Це вони сказали нам!

Безумовно хтось скаже, що максимум за рік фарба потускніє і зітреться. Ну, і чудово. Бо саме стільки часу потрібно аби нарешті помітити проблему біля ліцею, з якою діти стикаються щодня, закласти гроші в бюджет, розробити проект і почати будівництво наступного сезону. Аби вже в вересні 2022 року діти пішли до школи нормальною безпечною і красивою алеєю. А молода жінка з немовлям ,наприклад, або ж втомлений дідусь, або школяр з футбольним м'ячем могли присісти під липами відпочити", — резюмує Олена Чернишова.

Фото: Фейсбук-сторінка Івана Фурлета

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#перфоманс #житомирщина #житомирська #область #стріт-атр #арт-інтервенція #новини #інформ #гімназія #школа #учні #творчість #простір #житомир #місто #школярі
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...