• Головна
  • Побував столицею контрабандистів, тут жила льотчиця, єдина єврейка, удостоєна звання Героя Радянського Союзу, — цікаве про Бердичів
ІСТОРІЯ
19:30, 1 листопада 2021 р.
Надійне джерело

Побував столицею контрабандистів, тут жила льотчиця, єдина єврейка, удостоєна звання Героя Радянського Союзу, — цікаве про Бердичів

ІСТОРІЯ
Побував столицею контрабандистів, тут жила льотчиця, єдина єврейка, удостоєна звання Героя Радянського Союзу, — цікаве про Бердичів

В Україні є багато маленьких музеїв з невеликою експозицією. Дуже часто їх відвідування зводиться до простого прочитання інформаційних стендів або прослуховування реферативного викладу інформації нудьгуючими працівниками музею. Зовсім інша справа - музей єврейства в Бердичеві. Працівниця цього закладу настільки цікаво розповідає історію бердичівського єврейства, що починаєш відчувати ефект дежавю, ніби ти сам був частинкою цієї історії.

Читайте також: У Житомирі дев’ятикласник придумав для бабусі «сонячну кухню» та пропонує енергоощадливе освітлення фонтану на Польовій

Із почутого і побаченого:

У ХІХ столітті Бердичів знаходився на перехресті торгових шляхів - тут відбувалося до 10 ярмарків щороку і за рівнем обороту товарів вони прирівнювалися до лейпзицьких і дрезденських великих ярмарків.

Наприкінці ХІХ ст. у Бердичеві проживало 77 тисяч чоловік, з них євреїв - 66 тисяч (80%). Євреї заснували 140 цехів, у яких працювали 4000 ремісників різних спеціальностей.

Бердичів встиг побувати і столицею контрабандистів. Контрабанду переправляли підземними шляхами - свого часу в місті було виявлено понад 200 будинків, які мали 3-4 поверхи вниз.

У Бердичеві наприкінці ХІХ ст. діяла конка. Щоб мати більші прибутки, винахідливі євреї, у власності яких був "маршрут" від вокзалу до фортеці, обтягнули окремі сидіння червоною тканиною, назвали їх "елітними" і брали плату за сидіння на них у 1,5 рази більшу, ніж за сидіння на "не червоних" місцях.

Цікавою (про бердичівських євреїв) є й історія про уродженку цього міста Поліну Гельман - льотчицю, єдину жінку-єврейку, удостоєну звання Героя Радянського Союзу. За Другу Світову війну жінка здійснила 860 бойових вильотів, скинула на німців 113 тонн бомби. Після війни здобула докторську ступінь і займалася викладацькою діяльністю.

Окрема кімната в музеї присвячена найбільш трагічній сторінці історії бердичівських євреїв - їх розстрілу. Бердичів став першим містом, у якому розстріляли одразу 10 000 євреїв. Лише за 2 дні, 15-16 вересня, німці знищили 19 000 євреїв, за весь період окупації - 38 000. Дітей добивали лопатами. Німці називали цю операцією "генеральною репетицією" ще масштабнішої кривавої події - розстрілу євреїв у Бабиному Яру. Після закінчення каральної операції комендант у своєму рапорті написав: "Все пройшло добре" і звернув увагу на те, як можна було її "оптимізувати". Ці "поради" взяли до уваги при підготовці до знищення євреїв у Бабиному Яру - тоді за день знищили 30 000 людей. Після кривавих подій у Бердичеві залишилося в живих близько 10 дітей - тих, яких українці видали за своїх.

Читайте також: Аварія на залізниці: На Житомирщині 10 вагонів вантажного потяга зійшли з колій, — ФОТО

Зараз у Бердичеві єврейська громада нараховує близько 300-400 чоловіків. Коли у равина запитуєш про кількість євреїв у місті, він жартує: "Каждый, кто прожил в Бердичеве больше 5 лет, считается евреем".

Джерело: Фейсбук-сторінка Сніжани Герасимчук

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#єврейська громада #житомирщина #житомирська #область #історія #бердичів #новини #інформація #історія євреїв #бердичівські євреї #історична житомирщина #новини житомира #новини житомирщини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...