• Головна
  • Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня
ВІДЕНСЬКИЙ СУВЕНІР
15:50, 19 січня
Надійне джерело

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня

ВІДЕНСЬКИЙ СУВЕНІР
Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня

Відень – місто на живописних берегах Дунаю, федеральна столиця Австрії, культурний і політичний центр, туристична мекка Центральної Європи. Стара частина Відня, до речі, внесена до переліку культурної спадщини Юнеско (Рис. 1).

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-1

А до чого тут Відень, спитаєте Ви, коли ми проживаємо у Житомирі? Адже воно розташоване досить далеко. Відстань до нього становить майже 1200 кілометрів і нині туди можна дістатися на комфортабельному автобусі за 12 – 13 годин. А колись, ще у ХІХ ст., поїздка до Відня займала доволі багато часу.

 Читайте також: На Житомирщині чоловік випадково натрапив у полі на каску, під якою виявилися останки солдата Червоної армії, — ФОТО

Чому в цьому матеріалі акцентується увага саме на цьому історичному європейському місті? А річ в тім, що предмет, який було виявлено в історичній частині м. Житомира, за своїм походженням має до нього безпосереднє відношення.

Отже, влітку 1984 р. під час археологічного нагляду за земляними роботами, які проводилися на садибі Хрестовоздвиженської церкви та прилеглій до неї території (Рис. 2), були зафіксовані історичні культурні нашарування, рештки різних об’єктів, а також зібрано багато різночасових знахідок. Один предмет привернув особливу увагу. Його було знайдено у відвалах ґрунту біля східної стінки храму (Рис. 2, 1, позначка 7 у вигляді червоного квадрату).

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-2

Що ж він собою представляє? Це металевий предмет, в плані круглої форми, діаметром – 2,7 см, завтовшки 0,1 – 0,2 см. Виготовлений шляхом лиття і штампування. Складався із двох пластинок. Нижня плоска, є основою, виготовлена із бронзи. По середині помітний невеличкий виступ, судячи із прямих аналогій, конструкція у виглядізатискача, можливо, із фіксатором для кріплення. Верхня пластинка, тонша, виготовлена із міді, край по периметру має виступ зігнутий вертикально до низу, в який вставлялася нижня пластинка і кріпилася шляхом затискання країв верхньої пластини всередину. Стан предмету, на жаль, не досить задовільний, поверхня місцями пошкоджена, має тріщинки, покрита нашаруваннями окислів (Рис. 3, 1).

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-3

На лицевій стороні можна побачити рельєфне зображення якоїсь будівлі і написи по краю верхньої частини пластини зліва – направо, які ледь-ледь проглядалися (Рис. 3, 2). В процесі тривалої і дуже обережної очистки, поступово, літеру за літерою, врешті вдалося відкрити, хоча і неповний, але дуже цікавий напис: “WIENER WELT AUSSTEL...”, а у нижній частині, під зображенням будівлі, ряд частково пошкоджених корозією цифр – 1873 (Рис. 4).

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-4

Попередньо знахідку було ідентифіковано як ґудзик відодягу якогось закордонного чиновника або військовика. Тривалий час подібних знахідок мені не попадалося, тому він зберігався і чекав свого часу. Пошуки в літературі, відповідних каталогах, матеріалах розкопок теж не увінчалися успіхом. А от нещодавно нам випадково вдалося натрапити на інформаціюі зображення предметів, які було викладено на інтернет-аукціоні Віоліті, які за всіма параметрами (розміри, форма, зображення і написи) тотожні нашому зразку і збереглися набагато краще (Рис. 5, 1-2).

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-5

Внаслідок порівняльного аналізу вдалося з’ясувати наступне. По-перше, напис зроблений німецькою мовою, повний текст виглядав так: “WIENER WELT AUSSTELLUNG”, який перекладається як “Венская Всемирная Выставка”. По-друге, чотири цифри розміщені у ніжній частині предмету, фактично означають рік. По-третє, будівля зображена на лицевій стороні предмету, очевидно, була головною спорудою або виступала символом цієї всесвітньої виставки. По-четверте, сам предмет, цілком ймовірно, міг слугувати своєрідним пам’ятним знаком, який було випущено на честь згаданого заходу.

Таким чином, представлений вище предмет можна ідентифікувати як значок або нагрудний знак. Його, очевидно, вручали персонально кожному учаснику всесвітньої виставки.

А що ж то за виставка? Судячи із напису, відбулася у м. Відні 1873 року і мала міжнародний статус. Розміщалася у межах міста (Рис. 6), на території парку Пратер, у колишній мисливській резиденції імператора Йосифа ІІ (Рис. 7).

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-6
Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-7

Займала місцевість між р. Дунаєм та Дунайським каналом, займала площу 16 га і була поділена на 4 зони(Рис. 8). Сам захід відбувся з 1 травня по 2 листопада і мав на меті надати нового імпульсу та мотивації для модернізації країни, відновити потенціал та впевненість у собі, особливо після поразок у війнах з Пруссією та Італією. У міжнародному заході взяли участь представники 35 країн світу.

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-8

Центральним місцем і головним символом міжнародної виставки була будівля Ротонди – архітектурний витвір із металуі скла (Рис. 9). Її було зведено дуже швидко, за рекордні 18 місяців. Основу конструкції ротонди становив металевий каркас, покритий ззовні деревом і декорований гіпсом. Висота будівлі становила –84 м, а діаметр – 108 м. Її покривав конічний дах, що опирався на 32 металевих стовпах з двома ліхтарями. Нижня частина виконувала роль оглядового майданчика, верхня була позолочена і увінчана 4-х метровою кам’яною копією імператорської корони. Ротонда мала чотири входи.

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-9

Інтер’єр займав площу близько 8 тис. кв. м, який використовувався для проведення офіційних заходів та зустрічі відвідувачів. Головний портал – центральний вхід до ротонди мав форму тріумфальної арки (Рис. 10), на фронтоні якого було розміщено девіз Франца Йосифа “VIRIBUS UNITIS” (Спільними зусиллями). Під час виставки тут розміщався палац Промисловості.

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-10

Виставки розміщалися у різних павільйонах і на відкритих просторах. Загалом на виставці було виставлено 53 тисячі експонатів, які демонстрували найновіші досягнення економіки, техніки, культури тощо. Їх було розділено на 26 груп: гірничо-видобувна, сільського і лісового господарства, виноробства і садівництва, хімічна, харчова, текстильна, швацька, металургійна, деревообробна галантерейна, паперова, кустарна промисловість, шкіра і каучук, вироби із каміння, глини і скла, машино-будівництво і транспорт,військова справа, флот, наукові прибори, музикальні інструменти, громадське будівництво, меблі і техніка, прикладне мистецтво, графічне і художнє мистецтво, церковне мистецтво, історичне прикладне мистецтво, виховання, навчання і освіта та інше (Рис. 11).

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-11

А щодо власника цієї знахідки, то, очевидно, він міг мати відношення до Віденської всесвітньої виставки, можливо, брав безпосередньо участь у цьому важливому в його житті заході.А от хто він? Що представляв на виставці?

Завдяки каталогам і покажчикам, які спеціально готувалисяі друкувалися до цієї виставки, маємо докладні переліки її учасників та плани виставок (Рис. 12). Серед них шестеро представляли Волинську губернію [Указатель, 1873, с. 23, 44, 113-114, 134]. І, що цікаво, в їх числі житомирянин – Кипріан Аврамович Ляшков.

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-12

У 4-й групі виставки (поживні продукти фабрично-заводського виробництва) він представляв пшеничне борошно, виготовлене на власному крупчастому борошномельному заводі. У покажчику щодо цього підприємства наводяться наступні відомості (Рис. 13, 1).

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-13

Зокрема, завод було засновано у 1859 р. Він працював на27 поставах, які приводилися у рух за допомогою сили води.Щороку тут перемелювалося до 150 тон борошна, на суму1 млн. карбованців. На підприємстві в той час працювало100 чоловік [Указатель, 1873, с. 39].

Млин Ляшкова розташовувався в старій частині Житомира, на лівому березі р. Тетерів, південніше сучасного центрального парку культури і відпочинку ім. Ю. Гагаріна, наприкінці східної частини сучасного 3-го Чуднівського провулку (Рис. 13, 2). Цей млин ми можемо побачити й на планах Житомира 1 пол. ХІХ століття (Рис. 14).

Сторінками історії Житомира, або ж сувенір з Відня, фото-14

Читайте також: Житомирщина вражає: в мережі з’явилися світлини неймовірного "озера-кита", — ФОТО

Джерела:

Всесвітня виставка 1873 р. у Відні // Режим доступу https://uk.wikipedia.org/wiki/Всесвітня_виставка_(1873). 

Указатель Русского отдела Венской всемирной выставки 1873 г. – СПб., 1873. – ХХ, 206 с.

Старший науковий співробітник відділу досліджень Житомирського

обласного краєзнавчого музею Олександр Тарабукін

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#краєзнавчий #житомирщина #житомирська #область #музей #історія #новини #інформація #розкопки #археологія #історія #знахідки #відень #австрія #новини житомира #новини житомирщини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...