• Головна
  • Шість років Зехтен був головою мирового з’їзду та предводителя дворянства: що відомо про волинського віце-губернатора?
КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
15:36, 9 лютого 2022 р.
Надійне джерело

Шість років Зехтен був головою мирового з’їзду та предводителя дворянства: що відомо про волинського віце-губернатора?

КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
Шість років Зехтен був головою мирового з’їзду та предводителя дворянства: що відомо про волинського віце-губернатора?

Надзвичайно цікавим для дослідження історії міста є Вільське кладовище, що знаходиться на вулиці Перемоги. На жаль, чим більше проходить часу, тим менше нам про щось говорять викарбувані на надгробках імена. Давайте згадаємо одне з них, а саме волинського віце-губернатора Миколу Андрійовича Зехтена (1827, за іншими джерелами 1829-1899).

Надгробок, що знаходиться неподалік від Свято-Яківської церкви, чудово зберігся. Поряд знаходиться могила його брата, мирового посередника Василя Андрійовича. Згідно з написом на надгробку пам’ятник був виготовлений за кошти селян, що свідчить про неабияку повагу, якою він користувався за життя.

Читайте також: На Житомирщині майстер створює із скляних відходів вітражі, — ФОТО

Зехтени походили з нижньоновгородських дворян. Микола Андрійович навчався на юридичному факультеті Московського університету. Певний час він був членом Київського губернського присутствія з селянських справ і також виділявся небайдужістю до проблем простих людей. Про це свідчить запис у щоденнику сенатора-ревізора Олександра Половцова, який у 1880 році прибув до Київської губернії з метою розібратися у причинах конфліктів селян з поміщиками через межування земель: Зехтен «смотрит на дело гораздо бесстрастнее и бескорыстнее».

Також показовою є справа Лебединського цукрового заводу (нині Черкаська область), яким володів Ізраїль Бродський, і на якому у зв’язку з жахливими санітарними умовами лише у 1861 році померло 40 робітників. Комісія, яка обстежувала завод і до складу якої входив Зехтен, постановила закрити підприємство і негайно вжити заходів щодо поліпшення умов праці, зокрема відкрити лікарню. Підприємець не лише не виконав умови, але й вимагав негайного відкриття заводу у зв’язку з отриманими збитками. Зехтен, розлючений поведінкою Бродського, вимагав усунити його з посади. Конфлікт завершився компромісом на користь робітників: за заводом було встановлено особливий санітарно-гігієнічний нагляд.

Цікаво, що шість років Зехтен перебував у Бердичеві у якості голови мирового з’їзду та предводителя дворянства. Йому доручали багато єврейських справ. Він виступав проти існуючих упереджень, адже вважав, що кожен може бути вірним своїй релігії, але при цьому поважати вірування інших. Проте, на його думку, попри культурні відмінності всі мали виконувати громадянські обов’язки. Зокрема, Зехтен виступав за проходження військової служби хасидами.

Також слід відмітити його спробу об’єднати християн і євреїв на базі бердичівського клубу, в якому останні становили переважну більшість. За його вказівкою у клубі була відкрита некошерна кухня, але це нічого не викликало, окрім обурення і швидкого занепаду буфету у зв’язку з малою кількістю відвідувачів. Попри все, Зехтен мав славу людини розумної та освіченої. У 1869 році він складає документ «Записка о городе Бердычеве», де помістив дані про власників міста, починаючи від Матвія Радзивілла*. У 1885 році Микола Андрійович був назначений на посаду віце-губернатора. Саме його як людину чесну і благонадійну рекомендував Київський, Подільський і Волинський генерал-губернатор Олександр Дрентельн*.

У 1876 році Микола Зехтен на пільгових умовах отримав землю та конфіскований польський маєток у Чорнобильській волості Радомисльському повіту, де у с. Гримово влаштував пивоварний завод. Зехтен бажав підтримати освітню справу на своїй батьківщини. Відповідно до заповіту маєток мав перейти у пожиттєве користування до вдови його брата, Наталії Олександрівни, а потім - до Нижньогородського дворянського інституту з метою створення стипендії імені Миколи та Василя Зехтенів. Але благородну справу затьмарила страшна трагедія, яка свого часу сколихнула увесь Чорнобиль, де проживала Наталія Олександрівна.

У зв’язку з тяжкою хворобою за нею доглядали селянин Микита Манчук та міщанка Олена Абазова. За їх віддану працю Наталія Олександрівна заповіла їм маєток у Луцькому повіті. Микита Манчук помер, відтак Олена Абазова стала єдиною спадкоємицею маєтку, а отже вигідною нареченою. Цю ситуацію використав колишній волосний писар Максим Ємець, який хутко прибув до Чорнобиля, де познайомився з Абазовою і справив на неї таке сильне враження, що через тиждень вона погодилася вийти за нього заміж. Спочатку він всіляко проявляв свою прихильність до Зехтен, намагаючись вмовити її надати в оренду маєток, при цьому видурюючи у людей гроші від її імені.

Читайте також: На Житомирщині ще два колективи підтвердили звання «народних»

Звичайно, в оренді йому було відмовлено, стосунки між Ємцем та вдовою ставали все більш напруженими. Розлючений чоловік вирішив будь-яким шляхом позбутися «докучливої старої» та отримати жаданий маєток, відтак почав умовляти дружину реалізувати жахливий план. Наталії Олександрівні підсипали у їжу миш’як, нещасна жінка померла у страшних муках. Поліція розкрила справу, подружжя засудили до 12 років каторжних робіт. Нижньогородський інститут, що у 1905 році отримав маєток Гримово, одразу виставив його на продаж, але з різних причин це не вдавалося аж до 1911 року. Нині від маєтку залишився лише топонім «урочище Гримово» в зоні відчуження поблизу відселеного села Лелів Іванківського району.

"*Дякуємо краєзнавцю Анатолію Горобчуку та дослідниці Маргариті Радченко за надану інформацію", - говорять в краєзнавчому музеї.

Дар’я Шміло, мол. наук. співробітник відділу фондів

Житомирського обласного краєзнавчого музею

Микола Зехтен (1827 або 1829 - 1899) - волинський віце-губернатор. Фото з колекції Житомирського обласного краєзнавчого музею.

Надгробок Миколи Зехтена на Вільському кладовищі Житомира.

Надгробок Василя Зехтена на Вільському кладовищі Житомира.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#краєзнавчий #житомирщина #житомирська #область #музей #історія #новини #інформація #володимир короленко #маніфести #історія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...