На Поліссі у День Петра і Павла збирають чорницю і малину

— Цього року 12 липня святкуємо не тільки Петра і Павла, а й Десяту п'ятницю від Великодня. Кажуть, цього дня не треба працювати, щоб грім і блискавка біди не наробили. Бо багато є оповідок, що в того, хто цього дня працював, або хату грім запалив, або ниву, або сіно, або вбив худобу чи когось у сім'ї, — розповідає 53-річна Ольга Бакота із села Фитьків Надвірнянського району Івано-Франківщини. — На це свято плетуть громові віночки з таких дрібненьких, жовтеньких квіточок, що ростуть на каміннях, біля річок, — безсмертників. Ті віночки в церкві на Десяту п'ятницю висвячуємо і кладемо під образи, щоб від грому вберегтися. 

На Поліссі Десяту п'ятницю вшановують інакше. Про це пише "Газети по-українськи".

— У нас свято називають Десятуха. Кажуть, що на Десятуху вже дозріє кожна десята ягода в лісі. Починають масово збирати чорницю й малину, — розповідає 79-річна Уляна Кот із села Крупове Дубровицького району Рівненської обл.

До лісу по ягоди йшли всією родиною або великим гуртом — сусіди, подруги. Як уперше в році йшли по ягоди, умивалися джерельною водою, одягали чисту сорочку й зав'язували нові хустки. На порозі хати читали "Отче наш", а вийшовши із двору — замовляння: "Господи, приступи, помоч принеси і спор покажи".

— Шоб зміїв минути, шоб вони не вкусили, то як входиш до лісу, одна одну товаришка питала: "Коли в нас було Благовіщення?" — "У неділю цього года, збирай ягоди, молода", — згадує Уляна Кот. — Або сама собі прокажеш, як сама йдеш, а сказати треба обов'язково.

У народному календарі Благовіщення — 7 квітня — святкують як зміїний день, коли вони вперше виходять на поверхню землі. Згадати Благовіщення — вшанувати змій та оберіг від них водночас.

Щоб під час збору ягід не побачити змій, вужів, "усього нечистого", перевертали на зворотній бік фартух або хустку. Радили також брати з собою в ліс посвячений на Великдень і висушений хрін. Його вважали оберегом від "усього поганого". Якщо зустрінеш у лісі змію або вужа, слід підняти спідницю і повернутися до них голим задом. Бо ще з дохристиянських часів голе тіло наділялося магічною здатністю відлякувати ворожі людині сили.

Якщо ж ненароком під час збирання ягід рукою зачепив змію чи наступив на неї і вона вкусила, то рану треба швидко промити, туго перев'язати й промовити замовляння:

— На морі, на Лукомор'ї стоїть дуб розложистий. На тому дубі цариця Яриця. Будь же ти милосердна, посилай ти три сестри — Марію-Полумарію, Анну-Полуанну, Лукер'ю-Полулукер'ю — нехай виймуть зуб від гадини рябої, від польової, від трав'яної, від жовтобрюхої, від хатньої.

До збору ягід приступали зі словами:

— Господня Божа Мати, поможи мені ягодок набрати. Од ягодиночки до ягодиночки, да буде жменьочка, од жмєньочки до жменьочки, да буде набірушечка чи ведеречко.

— Набірушечка, або набірок, — це така корзинка маленька, плетена з соснового шпону, — пояснює Уляна Кот. — Її до пояса прив'язували. Як повненький набірок назбираєш, висипаєш у відро.

Збирали ягоди й у глиняні глечики "гладушки". Пізніше почали збирати в літрові та трилітрові банки, сьогодні — у різноманітну пластикову тару.

Першу знайдену ягоду годилося з'їсти, примовляючи:

— Нова-новинка, щоб не болів ні живот, ні голова, ні спинка.

Посвячений на Великдень і висушений хрін вважали оберегом від "усього поганого"

Першу жменю зібраних у сезоні ягід клали на пень, щоб вони "велися", "плодилися", "щоб Бог родів далєй і болєй було ягодок". Це — пожертва природі й плата за те, що люди користуються її милістю й дарами.

Єдиним пристосуванням для збирання ягід є гребінка або гребашка — великий совок із зубцями. Нею збирають тільки чорниці. Усі інші ягоди беруть руками.

Уляна Кот згадує, що "за Польщі" — тобто в міжвоєнні роки — лісники строго слідкували, щоб у лісі жінки-ягідниці ними не користувалися. Адже гребінкою вигрібаються і спілі, і недостиглі ягоди, знищується ягідник.

Були свої правила поведінки в лісі, яких строго трималися: заборонялося бігати, піднімати шум, сваритися, курити й випивати — "тоді ягоди тобі не підуть".

— А співати співали. Дорогою, як ішли, то всяких різних співали пісень. А в лісі, то вже тільки таких спеціальних, як казали, ягідних пісень, — згадує Уляна Кот.

Таку старовинну пісню 2002-го заспівала тоді 76-річна Зінаїда Козак із села Черче Камінь-Каширського району на Волині:

Оставайтеся, всі ягодки з листом.

Ой бо ми йдемо додому з користю.

А тобі, бору, зіллячко, коріннячко,

А нам, молодим, дай Біг на здоров'ячко.

А тобі, бору, ягодки родити,

А нам, молодим, по ягодки ходити.

Ой ховайтеся, ягодки,

попід листю,

Бо ідемо додомоньку з користю.

Наприкінці дня жінки-ягідниці дякували лісу та просили, щоб Господь дав сили донести ягоди додому:

Спасибі цьому лісу, спасибі Богу,

що нам вислав таку допомогу.

Коротай, Боже, доріжку

Да на комарову ніжку.

В кінці сезону збору чорниць "заламували осику": деревце загинали до землі й більше по "чорні ягоди" до лісу не ходили.

Дружинам забороняли працювати в п'ятницю

Свято Десятої п'ятниці корінням сягає язичницького пошанування цього дня. Це був день жіночий, святий, вільний від будь-якої роботи. Такої традиції дотримувалися навіть священнослужителі — забороняли дружинам працювати в п'ятницю. Церковні авторитети упродовж XVI-XVII ст. кілька разів виступали із гнівними заборонами цього святкування. Під час відвідин України 1589 року Константинопольський патріарх Єремія відлучав від церкви тих, хто святкував п'ятницю, а працював у неділю. Наступного року собор ієрархів Київської митрополії рекомендував своїм вірним "пяток постити і ділати весь день, а неделю празднуючи святити".

Через 30 років, 1620-го, Єрусалимський патріарх Теофан під час перебування в Києві наказував: "Обычай в праздновании некоего праздника десятой патницы — изметаем и праздновати его не повеліваєм". Тоді на Десяту п'ятницю від Великодня призначали запозичене в Західній церкві свято Страсті Марії — Сострадання Пресвятої Богородиці. На початку XVIII ст. російський синод заборонив старе українське церковне святкування Десятої п'ятниці.

Греко-католики сьогодні в десяту п'ятницю від Великодня святкують Празник Найсвятішого Серця Христового, а наступного дня — Сострадання Пресвятої Богородиці.

За збір у лісі ягід і грибів селянин додатково відробляв чотири дні панщини
Якщо збирали ягоди для продажу на базарі, то для вдалого торгу треба було декілька стаканів ягід роздати стареньким сусідам, які вже не мали сил ходити по чорниці.
— Чорниць у нас багато є і сьогодні їх збирають повним ходом, бо людям ягоди — завжди допомога. І сушили, і варили, і продавали. От сьогодні здають по 11 гривень за кіло, а торік було й по 19, а як уже сезон закінчується, то й по 25 буде, — каже 79-річна Уляна Кот із села Крупове Дубровицького р-ну Рівненської обл. — А за Польщі, то мої батьки купували в лісництві спеціальні квитки на ягоди на сезон.
Обмеження на збирання лісових ягід, грибів, жолудів запровадили у середньовічні часи. За користування лісом селяни платили його власникові данину. Литовський статут 1529 року дозволяв затримувати селян у лісі й забирати все, що вони назбирали без дозволу. Наприкінці ХVIII cт. селяни відбували додатково чотири дні панщини на рік за збір у лісі ягід і грибів. На Поліссі платили натуральний оброк — віддавали чверть зібраних ягід. Після скасування кріпосного права селяни отримали у власність частину лісу і право збирати там ягоди, гриби, хмиз. Той, хто не мав власного лісу, мусив викупити собі дозвільний квиток на збір ягід на сезон.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
55 переглядів в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Підписна кампанія з обрання лікаря та підписання з ним декларації триває. У Житомирській області підписали декларацію з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром 806 тисяч 350 жителів. Дві третини жителів області вже обрали лікаря, повідомили в ОДА. Підписати декларацію з лікарем можна до 2020 року, проте варто це зробити раніше, аби отримувати медичні послуги вчасно, якісно та безоплатно. Якщо пацієнт не підпише декларацію з лікарем, то при зверненні до...
Новини компаній
Наближаються новорічні свята, а тому питання святкування корпоративів стає актуальним вже в листопаді. Ресторан «Вишневий сад» - це ідеальне місце, у якому створені всі умови для новорічного відпочинку. Уже зараз можна з колегами, родиною чи друзями бронювати зал ресторану «Вишневий сад» для проведення незабутніх новорічних корпоративів. На вас чекає вишукане меню, бездоганний сервіс, новорічне оформлення, жива музика та найкращі діджеї міста. А позитивним...
Новини компаній
Сучасний магнітний конструктор – це прекрасний варіант для розвитку дитини під час захоплюючої гри. З’явилися вони зовсім нещодавно. Перші магнітні конструктори були дуже дорогими, а їх деталі занадто великими. З часом стали доступні нові набори – зручніші і дешевші. Один з перших конструкторів, серед магнітних наборів, був Магниформс. Після цього стали з’являтися різні аналоги. Один з популярних і улюблених у дітей – MiniMagical Magnet. Головні переваги –...
Суспільство
На території Житомирської області 12-13 грудня очікується сильні опади снігу та дощу, хуртовина, пориви вітру 15-20 м/с. Про це повідомили в ОДА. З 12 грудня відбудеться ускладнення погодних умов у семи областях України, а в ніч на 13 — сильні опади, дощ — ще  в шести областях. 12 грудня у Чернігівській, Київській, Житомирській, Черкаській, Полтавській, Кіровоградській, Миколаївській областях — сильний сніг, хуртовини, пориви вітру 15-20 м/с. Вночі 12 груд...
Суспільство
Житомирян запрошують вшанувати учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Заходи проходитимуть 14 грудня, повідомили в ОДА. 10.00-10.10 – покладання квітів до меморіальної дошки пам’яті першого Міністра Мінчорнобиля України Г.О. Готовчиця. 10.20-10.30 – покладання квітів до меморіального пам’ятника працівникам органів внутрішніх справ-жертвам Чорнобиля. 10.50-11.00 – покладання квітів біля пам’ятного знаку «ЧОРНА БІЛЬ» (на розі вулиць Пок...
Суспільство
Усі кабінети щеплень у медзакладах області забезпечені вакцинами проти кору, паротиту і краснухи. Наявної кількості препаратів вистачає для планової та посиленої імунізації жителів у найближчі декілька місяців, інформує управління охорони здоров’я ОДА. Щепитися за календарем чи надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно діти до 18 років, а також дорослі із груп ризику — військові, учасники ОСС, студенти, освітяни та медики. Єдиний спосіб запобігти уск...
Суспільство
З вересня батькам новонароджених видають пакунки малюка. Пакунки малюка вже отримали 2846 батьків жителів Житомирщини. Наразі всі пологові відділення області забезпечені зазначеними комплектами, повідомили в ОДА.  При виписці з пологового можна отримати пакунок малюка для новонародженого сина чи доньки. З вересня по грудень загалом Житомирщина отримала від Міністерства соціальної політики України 3382 пакунки малюка. Поки що потреба області в бебі-боксах з...
Культура
Напередодні Дня святого Миколая артисти «Дизель Шоу» завітають до Житомира, аби подарувати чудовий настрій дітям. Участь у такому благодійному заході візьмуть понад 400 дітей, в тому числі із прийомних родин та будинків сімейного типу. Свято відбудеться 18 грудня у Житомирській обласній філармонії об 11.00, повідомили в мерії. Подарувати святковий настрій і підтримати віру в себе – це головні завдання, які ставить перед собою команда «Дизель Шоу». Артисти...
Суспільство
У Житомирі з наступного понеділка, 17 грудня, можна буде придбати ялинку або сосну. Про це повідомили в мерії. Купити ялинки можна за такими адресами: вулиця Велика Бердичівська, 71 (ріг вулиць Великої Бердичівської та Довженка); вулиця Вітрука, 13, 41; вулиця Покровська, 96, 131, 151; вулиця Чуднівська, 133; проспект Миру, 8-10, 45; вулиця Київська, 97-а – 99 (майданчик через проїзну частину), вулиця Небесної Сотні, 8-10, ріг вулиць Бориса Лятошинського т...