• Головна
  • Як житомирянам йти на пенсію в цьому році?
запитання-відповідь
14:45, 22 липня 2013 р.

Як житомирянам йти на пенсію в цьому році?

запитання-відповідь

Жінки-однолітки: одна вийшла на пенсію ще торік, а інша вийде тільки у наступному...
Дедалі все частіще з'являються прохання ще раз роз'яснити правила виходу на пенсію, що змінилися у зв'язку з реформою 2011 року. І практично тільки від жінок. Це й зрозуміло: зміни, особливо що стосуються пенсійного віку, чоловіків майже не торкнулися (в основному вони відбулися лише щодо тих чоловіків, які претендують на деякі види спеціальних пенсій), - пише газета "Эхо".
Відразу обмовимося, що мова піде про страхові пенсії (у побуті ми їх як і раніше називаємо пенсіями по старості). І для чоловіків, повторимо, вік виходу на цю пенсію не змінився - 60 років (тобто в цьому, 2013 році на пенсію виходять чоловіки, яким виповнюється шістдесят). А от у жінок все складніше - у них після проведення реформи 1 жовтня 2011 вік виходу на пенсію став збільшуватися, причому поступово. І за десять років він виросте з 55 до 60 років: кожні півроку вихід на пенсію у них відтерміновується на шість місяців. Таким чином, лише в 2021-му році вже всі жінки будуть виходити на пенсію в один час з чоловіками - у 60 років.
А поки, природно, виникають питання у наших читачок, особливо у тих, хто очікує пенсію саме в нинішньому, 2013 році. Для цього ми і повідомляємо їм графік цього виходу: жінки, які народилися з 1 жовтня 1956 го по 31 березня 1957 року народження, зможуть стати пенсіонерками в 55 років і 6 місяців; народилися з 1 квітня
1957-го по 30 вересня 1957 року - у 56 років, а жінки, які народилися з
1 жовтня 1957 по 31 березня 1958 року народження, - в 56 років і 6 місяців.
Звичайно, тепер кожна наша читачка зможе сама вирахувати, коли їй пора, як кажуть, на заслужений відпочинок. Але раз вже З. І. Горай вимагає конкретної дати (а також і пояснень, чому у її сусідки-однолітки все по-іншому), то повідомимо наступне. Фактично саме цього року на пенсію вийдуть жінки, які народилися з 1 квітня по 30 вересня 1957! Адже тим, хто народився раніше, в тому числі і сусідці звернулася до нас читачки, яка народилася ще раніше - в березні 1957 року, пенсія вже призначена. Повторимо, березневі жінки того року мали право вийти на пенсію раніше і швидше за все зробили це ще в жовтні минулого, 2012 року. А ось З. І. Горай зможе зробити це тільки з 1 квітня 2014 року, але ...
Все це вірно лише в тому випадку, якщо жінка збирається виходити на пенсію в строк, позначений законом, щоб отримувати свою заслужену повновагу виплату. Однак прийняте законодавство дає можливість як би пом'якшити наслідки цього перехідного періоду: до 1 січня 2015 року українським жінкам дали можливість виходити на пенсію в 55 років. Але тільки у випадку, якщо у них вже є трудовий стаж не менше 30 років. І тільки з умовою, що вони звільняються з роботи. Причому розмір їх пенсії при цьому зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний (або неповний) місяць дострокового оформлення пенсійних виплат. До речі, ці виплати дострокової пенсії взагалі припиняться, якщо жінка, достроково стала пенсіонеркою, знову вийде на роботу ще до досягнення нею пенсійного віку. Правда, після звільнення сума покладеної їй пенсії буде перерахована - вона буде переглянута з урахуванням вже додатково придбаного стажу. (Те ж саме, якщо жінка, добровільно відмовившись від отримання пенсії, вже після настання пенсійного віку ще якийсь час попрацює).

ВИГІДНО ЙТИ НА ЗАСЛУЖЕНИЙ ВІДПОЧИНОК ПІЗНІШЕ?

Є і запитання від читачів про те, заохочується чи якось більш пізній вихід на пенсію і чоловіків, і жінок. Що стосується тільки жінок, то хочемо відразу ж нагадати: тим з них, кому випало «щастя» оформляти пенсію в цей складний перехідний період (тобто тим, хто народився до 31 грудня 1961 року), покладена добавка в розмірі 2,5 відсотка основного розміру пенсії за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію - з 55 до 60 років.
А взагалі підвищення за більш пізній вихід на пенсію (і для жінок, і для чоловіків, причому термін цей не обмежений - хоч на рік, хоч на двадцять років пізніше ...) встановлено наступне: за кожний повний місяць страхового стажу у разі, якщо вихід на пенсію відкладений менш ніж на 60 місяців, - 0,5 відсотка; те ж саме, але більш ніж на 60 місяців, - 0,75 відсотка.
До речі, це робиться як би автоматично, ніяких заяв до Пенсійного фонду в цьому випадку писати не потрібно - там самі все визначать з того моменту, як ви почнете клопотати про оформлення пенсії. Наприклад, прийшов за пенсією чоловік не в 60, а в 65 років - йому і додадуть до покладеної виплаті 30 відсотків. А от у жінок інакше: оскільки підвищення за перероблені роки покладається лише після 60 років, то жінкам, які вийшли на пенсію, скажімо, в 57 років і перероблене два роки, тобто до 59 років, така надбавка, на жаль, не покладена. Вкотре повторимо: тепер вік для законного виходу на пенсію і у жінок, і у чоловіків однаковий - 60 років. Значить, і надбавка за переробку і у жінок з'являється, тільки якщо ця переробка сталася після шістдесяти ...
Однак нагадаємо при цьому, що законодавством все ж передбачені випадки, коли достроковий вихід на пенсію і жінок, і чоловіків можливий. Якщо їх звільнили у зв'язку із скороченням штатів, ліквідацією або реорганізацією підприємства або ж унаслідок невідповідності займаній посаді через проблеми зі здоров'ям.
І ще. Тим, кому призначається пенсія нижче мінімальної (тобто встановленої на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб - з січня цього року 894 грн), все одно платити будуть не менше мінімальної, але ... Тільки за умови, що у людини є необхідний стаж. Нагадаємо, якщо раніше він для жінок становив 20 років, а для чоловіків 25 років, то зараз збільшився відповідно до 30 і 35 років. А якщо стажу, необхідного для призначення навіть «мінімалки», немає, то пенсію все ж дадуть, хоча розмір її буде, на жаль, відповідно маленьким.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...