РІЗДВО
14:15, 22 грудня 2022 р.
Надійне джерело

Різдво: 25 грудня чи 7 січня?

РІЗДВО
Різдво: 25 грудня чи 7 січня?

Останні декілька років серед українців дедалі частіше постає питання, коли святкувати Різдво Христове.

Варіантів два: 25 грудня чи 7 січня.

Разом з тим варто зазначити, що 25 грудня вказується у церковних книгах, як дата відзначення Різдва як у католиків, так і у православних. Щоправда, одні святкують за новим стилем Григоріанським календарем, а інші за старим, Юліанським. І саме до старого Юліанського стилю нині й належить наша Православна Церква України.

Для багатьох українців цьогоріч стимулом до переходу на новий календар стала війна росії проти України й бажання відмежуватись від москви. Яка так само живе за старим церковним календарем і Синод Православної Церкви України вперше офіційно дозволив проводити Різдвяні Богослужіння 25 грудня, якщо громада і настоятель храму виявлять таке бажання.

Зокрема, громада Свято-Михайлівського кафедрального собору таке бажання виявила, тож цьогоріч у нашому соборі святкова служба відбудеться і 25 грудня, і 7 січня. Своєю чергою настоятель храму протоієрей Богдан Бойко у перенесенні дати святкування Різдва Христового бачить дещо більше, ніж просто бажання не святкувати одне з найвеличніших свят року разом з країною-терористом.

Різдво: 25 грудня чи 7 січня?, фото-1

Синод Православної церкви України вперше офіційно дозволив проводити різдвяні богослужіння 25 грудня, що це означає?

Синод ПЦУ прийняв рішення про те, що всі, хто бажає цього можуть відзначати Різдво Христове 25 грудня. І тут немає мови про два Різдва, адже мова йде або про 25 (грудня), або про 7 січня. І у нашому Свято-Михайлівському кафедральному соборі ми поставили громаді питання: “що вони думають про святкування Різдва Христового 25 грудня?”. І дуже багато прихожан зголосилося святкувати саме 25 числа. Саме тому 25 грудня у нас і буде святкове Богослужіння. Якщо бути більш точним, то розпочнеться святкове Богослужіння 24 ввечері, адже у Православній Церкві Богослужіння починаються з вечора, тож буде святкова вечірня, тобто вже ввечері напередодні будемо Прославляти народження Христа, а 25 буде два святкових Богослужіння о 6:45 і о 9:00 ранку. Чому так? Тому що ті прихожати, які хочуть сьогодні святкувати разом з практично всім світом народження Спасителя - будуть святкувати 25 грудня. Але ми ще, обов’язково будемо проходити весь піст, тільки 25 він скасовується для тих, хто буде святкувати. І відповідно 6 січня у нас вже буде Свята вечеря, як зазвичай.

Тож маємо обрати для себе чітку дату? Разом з тим на початку минулого сторіччя в Україні такого вибору не стояло, адже всі святкували Різдво саме 25 грудня.

Так, це правда. Україна святкувала Різдво 25 грудня, більше того ми сьогодні також святкуємо Різдво 25 грудня. Але тут різниця в чому? Ми з вами живемо за Григоріанським календарем, а святкуємо за Юліанським і тому є ось ця відступна у 13 днів. Вселенська Церква і багато інших християнських Церков прийняли Новоюліанський календар, в якому всі свята відзначають за Григоріанським календарем і лише Великдень за Юліанським. І сьогодні стоїть питання, що увесь світ святкує 25 грудня, а ми святкуємо 7 січня. І це не зовсім правильно, чому?

Я маю на увазі, що все має бути впорядковано. Ми вже стали частиною Вселенської Церкви, а більшість Православних церков святкує 25 грудня і тому я вважаю, що ми маємо перейти на Новоюліанський календар і святкувати так, як і весь світ - 25 грудня.

Свято народження Ісуса Христа є надзвичайно великим, прекрасним святом для нас, адже народився Спаситель світу. А що у нас?

А ми сьогодні найперше святкуємо Новий Рік, вибачте скажу грубо, але так і є, ми “гуляємо від пуза”, а тоді вже як додаток святкуємо Різдво Христове. Це не правильно.

Доїдаємо те, що залишилося після нового року.

Так, і це жахливо не правильно. Ми посту не дотримуємо. І тому я особисто вважаю, що ми маємо святкувати 25 грудня. Але! Коли ми остаточно будемо святкувати 25 грудня? Це має прийняти Православна Церква України й відповідно має бути прийнятий календар, в якому буде зміщено наступне: 1 жовтня ми будемо святкувати Покрову Пресвятої Богородиці, 6 грудня - Святителя Миколая, 25 грудня - Різдво Христове, 6 січня у нас буде Водохреща так, як є у Вселенської Церкви. Російська Церква, звичайно, такому противиться, кажучи, що це католицьке. Але Ісус Христос народився для всіх, а не для половини світу. І народився Він для всього світу, і для православних, і для католиків, і для протестантів, для всіх. Тож чому ми сьогодні не повинні прославляти це велике, надзвичайне свято всі разом?

Для багатьох людей аргументом стає “а ось мої діди/прадіди” святкували 7 січня.

Так, для багатьох це дійсно аргумент. Але для багатьох аналогічним був аргумент на початку 20 століття та його швидко знищила комуністична влада, яка прийняла рішення тоді перейти на святкування 7 січня. А все для того аби не бути такими як католики, але Ісус Христос не прийшов до католиків чи православних, Він прийшов до всіх. Тож маємо сьогодні собі уяснити немає і не може бути католицького Різдва - Різдво для всіх!

І дуже важливо, ті люди, які посилаються на своїх дідів, мають зрозуміти - це лише звичка. Так ми звикли, звичайно, але ми звикли до багатьох речей. І я думаю, що ми потихеньку все ж будемо переходити, звикати, перелаштовуватися, бо ми живемо у такий час. Думаєте коли перевели календар з 25 грудня на 7 січня, що люди не звикали? Звикали, звичайно, але почали святкувати. Дивіться інший приклад: наші діди святкували 7 листопада комуністичне свято, вони звикли до цього або перше травня, і що хтось тепер святкує? Ні! Але ж всі до того були звиклі. Тож, повторююся Ісус Христос народився для всіх. Це має бути свято всіх свят. А ми доїдаємо за новим роком.

На жаль, в суспільстві дійсно так і виходить.

Так, але тоді не новий рік буде святом, а Різдво Христове буде святом. Це все робила комуністична влада спеціально. Так само як і ввела діда мороза, а до того ніхто не знав, хто це такий. В Україні завжди шанували Святителя Миколая, весь світ знає святого Миколая. А Святий Миколай - це хто? Це - реальна особа, яка була в християнській Церкві, він дуже багато допомагав і сьогодні саме він приносить нашим дітям подарунки.

Тобто дід мороз - це ще один елемент, який мав витіснити Різдво з осель християн?

Саме так. А якщо ми перейдемо на Новоюліанський календар, то ми будемо святкувати 6 грудня День Святого Миколая, а потім готуватимемося до свята всіх свят Народження Спасителя Світу. І я особисто, я це підкреслюю, я особисто вважаю, що це дуже важливо і що ми до цього маємо перейти і я думаю, що за рік-два у нашій державі буде Єдина Помісна Церква і вона прийме рішення про те, що календар буде трохи змінено.

Спілкуючись зі своєю громадою ви відчуваєте підтримку?

90 % підтримують святкування Різдва Христового 25 грудня.

Наскільки категоричні інші?

Так, є деякі категоричні люди, в основному це вже люди поважного віку, серед них більшість жінок, але це теж нормально. Прийде час і вони все зрозуміють. Насправді я не думаю, що зміна дати аж так негативно на них вплине, вони все одно будуть святкувати і радіти Різдву, адже не забуваймо, що насправді важливо і це не дата - важливо сьогодні прославити народження Спасителя Світу.

Як святкувати у війну?

Ми сьогодні повинні зрозуміти, що таке є свято. Свято - це молитва, це Богослужіння, це колядки, але у нас все це об’єднано із застіллям. Тому ми сьогодні повинні колядувати, ми повинні ставити вертепи й прославляти народження Христа, але найперше ми повинні прийти на святкове Богослужіння. Ми сьогодні повинні максимально духовно підіймати нашу молитву і віру до того рівня, щоб наша молитва і віра знищила те зло, яке котиться ордою в Україну і ми повинні це робити. А ось вже в застіллі, ось тут себе можна обмежити, а духовно ми маємо прославляти Христа. Сьогодні нас об’єднує віра, тож її і маємо укріплювати. Ми маємо робити все для перемоги й вірю народжений Спаситель нам її принесе!

Джерело: telegra.ph

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини житомира #новини житомирщини #святкові свічки #різдво #новий рік #новорічні свята #святкування
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...