• Головна
  • Чому бути донором крові – корисно?
ДОНОРСТВО
15:15, 12 січня 2023 р.
Надійне джерело

Чому бути донором крові – корисно?

ДОНОРСТВО
Чому бути донором крові – корисно?

Чому бути донором крові – корисно?

Користь донорства крові для реципієнтів цілком очевидна, але не менш важливе й те, що донація позитивно впливає на самих донорів!

Зменшується ризик розвитку злоякісних пухлин

Залізо – важливий елемент організму людини, що входить до складу гему (міститься в гемоглобіні еритроцитів людини, основним завданням яких є транспорт кисню та вуглекислого газу). З донацією організм втрачає еритроцити, а, отже, і залізо. Проте чи погано це для організму? Справа в тому, що здатність заліза переходити між окисненою та відновленою формами сприяє утворенню вільних радикалів, що може бути шкідливим через ризик утворення пухлин.

Також, коли залізо присутнє в надлишку в клітинах і тканинах, воно порушує окисно-відновний гомеостаз і каталізує поширення активних форм кисню, що призводить до окисного стресу, асоційованого з пошкодженням тканин і, відповідно, виникненням захворювань. Здавалося б, усе просто: менше заліза – менший ризик розвитку онкологічних захворювань. Серед науковців навіть є ідеї лікувати пухлини шляхом зниження рівня заліза крові. Проте поки дані дослідження не дали остаточних результатів, варто пам'ятати, що залізо все ще потрібне нашому організму, і його вміст слід відновлювати після здачі крові.

Знижується ризик виникнення тромбозу

Тепер про деякі переваги донорства, що стосуються серцево-судинної системи. Перш за все, треба розуміти, що коли людина позбавляється 450 мл цільної крові, її організм відразу відновлює її об’єм в організмі за рахунок плазми, і лише через певний час виробляються власне клітини. Це означає, що до того, як відновляться усі формені елементи, кров залишається доволі рідкою. Це зовсім незначно впливає на забезпечення органів киснем, але чинить вплив на роботу серцево-судинної системи. Оскільки робота серця – це перекачування крові по всьому організму, а «рідку» кров перекачувати легше, то серцевий м’яз менше перенапружується, що знижує ризик розвитку серцевих захворювань.

Крім того, існує дослідження, в якому брали участь шведські та датські донори. Воно показує, що у великій когорті скандинавських донорів крові підвищена концентрація гемоглобіну була пов’язана з підвищеним ризиком судинних патологій, насамперед артеріальних. Іншими словами, висока концентрація гемоглобіну може служити маркером серцево-судинного ризику. Тому можна зробити висновок, що донація – хороший спосіб знизити підвищений рівень гемоглобіну і тим самим зменшити ризик виникнення тромбозу.

Донори менше хворіють

Існує дослідження, яке показує, що донори в середньому були госпіталізовані на менший період, ніж ті, хто не здавали кров, а також мали нижчі показники смертності та помирали пізніше за тих, хто не були донорами. Цілком можливо, це пов’язано з тим, що донори переважно ведуть здоровий спосіб життя, а тому мають міцніший імунітет та менше хронічних захворювань.

Безкоштовний аналіз крові

В рамках донації донори проходять безкоштовний тест на сифіліс, ВІЛ, гепатити та інші показники аналізів крові. Це чудова можливість постійно вести моніторинг стану свого здоров‘я, а також бути певним, що кров безпечна для реципієнтів.

Ефект «warm glow»

Це стан, коли люди відчувають радість і задоволення від того, що «роблять свою справу», щоб допомагати іншим. Це саме те почуття піднесення і сили, яке виникає після донації. Знати, що твоя кров рятує життя – неабиякий стимул здавати її знову і знову.

За матеріалами Житомирського обласного центру крові

Чому бути донором крові – корисно?, фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#донори #донорство #новини житомира #новини житомирщини #здача крові #донори крові #житомир #житомирщина #новини #інформація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...