легенди
10:00, 2 серпня 2014 р.
Сьогодні житомиряни святкують День Іллі. Легенди і звичаї цього свята
легенди
2 серпня — день пророка Іллі. Цей святий — один із найбільш великих пророків Старого Заповіту. Він народився в Палестині за дев'ять століть до народження Ісуса Христа. Ще змолоду присвятив себе служінню Богові, навіть оселився серед пустелі та вів аскетичне життя в пості та молитвах. За церковними переказами, пророк Ілля за свою завзяту службу во славу Господа був живим узятий на небо — відправився туди у вогненній колісниці.
Святий Ілля — наступник Перуна. Цей образ у народній уяві пов'язується з багатьма легендами й міфами.
А ось одна з народних легенд. Колись дуже давно чорти перестали Богові коритися. Бог розгнівався й наказав святому Іллі прогнати нечисть із неба. Ілля сумлінно поставився до виконання наказу — він і досі ганяється за чортами по небу, а підтвердження тому — блискавки та грім, що він у нечисту силу пускає.
Від цього дня в Україні бувають так звані горобині ночі — нічні грози з блискавками та громом. Коли йде гроза, люди намагаються не підпускати до себе собак і котів, бо в цих тваринах, за народними забобонами, нечиста сила може від Іллі сховатися.
Перед образами під час грози старі люди рекомендують запалити свячену свічку. Вважалося, що це вбереже оселю від грому. А якщо вже блискавка запалить дім» то за старих часів люди навіть не намагалися цю пожежу гасити, оскільки вона начебто самим Богом запалена, а значить, простій людині й годі її загасити.
Після 2 серпня перестають купатися, бо кажуть «Ілля воду остудив», або «До Іллі мужик купається, а з Іллі — з водою прощається». Однією з причин раптового охолодження води вважалося те, що Ілля їздить на конях по небу, і від швидкого бігу один з коней втрачає підкову, яка падає у воду, і відповідно вода холоднішає.
У цей день випікали урочистий хліб із першого врожаю, який розрізали і роздавали строго у порядку від старшого до наймолодшого члена сім'ї. А пасічники цього дня підчищали вулики, а мисливці робили перший виїзд на вовків. День Іллі — початок полювання, оскільки з цього дня в лісах відкривалися звірині, зокрема, вовчі нори.
За два тижні до Спаса починається спасівка — піст, який дехто вважає продовженням Великого посту. За легендою, святі попросили Бога розділити Великий піст на дві частини, оскільки людям важко витримати дев'ять тижнів посту поспіль.
Народні прикмети на Іллю:
Якщо зранку хмарно, то сівба повинна бути рання і можна чекати доброго врожаю; якщо хмарно опівдні — середня сівба, а якщо ввечері — сівба пізня і врожай поганий. Цілий день сонячно — на недорід. До Іллі дощ ходить за і проти вітру — як накаже пророк, а після нього — лише за вітром. Минув Ілля — чекай гнилля. На Іллю до обіду літо, а після обіду — осінь. З Ільїна дня ніч довга, а вода холодна. До Іллі мужик купається, а з Іллі з рікою прощається. Після Іллі — громи не страшні.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:55
11 січня
12:47
11 січня
09:00
10 січня
17:08
9 січня
Оголошення
09:25, 7 січня
6
12:33, 30 грудня 2024 р.
05:57, 10 січня
live comments feed...