• Головна
  • У Новоград-Волинському видали топонімічний довідник міста
відкриття
16:57, 27 серпня 2013 р.

У Новоград-Волинському видали топонімічний довідник міста

відкриття

23 серпня 2013 року у малій залі  міського палацу культури відбулася презентація топонімічного довідника „Новоград - Волинський. Вулиці міста.“ Керівник редакційної групи видання місцевий краєзнавець, член Всеукраїнської Спілки краєзнавців Ліна Наумець розповіла як тривала робота над книжкою.,яка є другою після „Історії Звягеля-Новограда-Волинського“ і в планах – ще одне третє подібне видання. За її словами особливість довідника полягає в тому, що автори   дослідили історію кожного з мікрорайонів міста, зібрали відомості про топонімічні об’єкти сучасного міста   станом на 15 лютого 2012 р. Довідник ілюстрований фотознімками, картами і схемами. Суттєвим доповненням є додатки, в яких подано покажчик персоналій та топонімічний покажчик із вказівкою попередніх назв вулиць («дзеркальний» покажчик).

Повідомляється на офіційному сайті Новоград-Волинського.

У вступному слові книги, звертаючись до земляків Народний депутат України Володимир Литвин пише: „Переконаний, живе й неповторне пульсування міста зворушить кожного читача цього видання, огортаючи його своєю особливою аурою поліської шляхетності.“

 Перед присутніми у залі виступив ініціатор створення видання міський голова Володимир Загривий, який наголосив, що стратегічним завданням влади є збереження історичної пам’яті про місто, його мешканців, славні традиції і досягнення, розвиток самоврядування. А дорожньою картою у реалізації цього завдання є створення музеїв галузей, підприємств, установ нашого міста. Нам є чим пишатися. Місто, кожна його вулиця, кожний провулок – це історія, літопис зародження, розвитку нашого спочатку Звягеля, а згодом — Нового града на Волині. Міський голова привітав всіх присутніх із святом Державного Прапора та Днем незалежності України, висловив слова щирої вдячності авторам топонімічного довідника за любов до рідного міста, бажання прислужитися його громаді та долучитися до збереження їх історичної спадщини.
 
Кожен із 5 авторів довідника коротко познайомив присутніх із особливостями топоніміки мікрорайонів міста, які за 2 роки роботи вже по-справжньому стали „своїми“. Про історію Центральної частини міста розповів Віктор Ваховський – голова міської Асоціації краєзнавців, за словами якого працювавнад цим розділом пів життя, адже район – найстаріший, вулиці міняли не тільки свої назви, а й напрямки.

За словами Євгенії Вашук північно-західну частину Новограда-Волинського, яку вона досліджувала, можна умовно поділити на декілька мікрорайонів: мікрорайон залізничного вокзалу, «Морське», мікрорайон загальноосвітньої школи № 6, мікрорайон м’ясокомбінату, Олександрівський масив. Забудова цих районів за рідким винятком здійснювалася протягом ХХ ст. А 36 з 68 вулиць і провулків названі іменами людей, які так чи інакше залишили свій слід в історії людства.

Про особливості утворення і розбудови південного району Новограда-Волинського розповіла наймолодший автор книги - Оксана Романчук. Мікрорайон Смолка – житловий масив, який складається з колишнього села Смолка і частини передмістя Плетянка. Бере початок від автомобільного мосту через р. Смолка. (старий металевий міст, що стоїть паралельно, був побудований у 1913 р.) продовжується на південь і закінчується залізничними коліями станції «Смолка».
 
Директор музею родини Косачів, член спілки краєзнавців України Сергій Куценко досліджував південно-західну частину міста – від ринку „Урожай“ – до Житомирського мосту.
   
Керівник редакційної групи книги Ліна Наумець поділилася основними відомостями про історію   правобережної   частини Новограда, де розташовані  мікрорайони «Дружба», «Болгарбуд», «Зелені», «Лубчиці», «Червоні» та «Олімпійські».
   
Презентація топонімічного довідника перемежовувалася піснями та віршами місцевих авторів Юрія Ковальського, Андрія Лазарева, Ігоря Завгороднього про місто у виконанні учнів гімназії та журналіста Данила Завгороднього, фото-слайдами про місто. Заступник міського голови Валентин Костюк вручив подяки міського голови всім авторам довідника.

Довідник прислужиться як найширшому колу користувачів від учнів шкіл до викладачів та тих, хто цікавиться історією і сьогоденням Новограда-Волинського. Бажаючі зможуть придбати книгу, коли буде надруковано весь її тираж. Електронний варіант видання розміщено на офіційному сайті міста у рубриці „Історія міста“.

Редакційна група висловлює вдячність: В.Іконнікову, М.Наумцю, А.Марчук, В.Дідковському, А.Верхоланцеву – за допомогу у збиранні краєзнавчих матеріалів; В.Гольшейдеру, В.Тонкоштану – за надані фотосвітлини; І.Боремському – за зроблені фото міста протягом 2012-2013 років, В.Карасюку, І.Саулевичу – водіям міської ради.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...