10:30, 25 січня 2011 р.

Сьогодні Тетянин день

25 січня – Тетянин день, неофіційний день студента, що відзначається ще з дев’ятнадцятого століття.
Святу Тетяну і справді вважають покровителькою студентів, але тільки в Росії. Традиція відзначати день студента виникла там у XVIII сторіччі і пов’язана із заснуванням Московського університету. Наказ про його заснування граф І.І.Шувалов подав на підпис імператриці Єлизаветі Петрівні саме 12 (25) січня 1755 року. Він хотів зробити такий подарунок матері – Тетяні Петрівні Шуваловій – у день її іменин. «Дарую тобі університет», – саме цю фразу, що стала потім крилатою, сказав граф, вітаючи найріднішу людину з днем ангела. Так свята мучениця Тетяна стала патронесою Московського університету. А з часом народний поголос зробив її покровителькою студентства. У 60-70 рр.. 19 століття Тетянин день перетворюється в неофіційний студентський свято. До того ж, з нього починалися студентські канікули, і саме ця подія студентська братія завжди весело відзначала. Святкування «професійного» дня студентів мало традиції і ритуал - влаштовувалися урочисті акти з роздачею нагород і промовами.

В Україні ж студентство святкувало 1 травня. Цього дня у Києві вчителі й учні Київської академії виїжджали за місто на гору Скавику в урочищі Глибочиця. Спеціально до цього дня кожен викладач поезії мав написати комедію або трагедію. Інші вчителі писали діалоги. Студенти збирали «складчину». Щоб потрапити на свято, чимало поважних осіб, колишніх студентів, також обдаровували товариство, наприклад, бочкою пива, тож забави тривали до ранку. Стверджують, що аж на Хрещатику можна було почути спів хорів і дружний сміх молоді.

В XIX – на поч. XX століть студенти, викладачі і випускники університету щорічно відзначали Тетянин день (вдень – урочистий акт в університеті, ввечері – традиційна вечеря в ресторані «Эрмитаж»). Святкування Татяниного дня описане багатьма мемуаристами. Традиція святкування перейшла до студентів колишнього Радянського Союзу і від них – до українських студентів.

А 17 листопада святкується Міжнародний день студентів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...