Партнерський матеріал
09:00, 7 листопада
Від музейних колекцій до архітектурних памʼяток: як ЄС допомагає рятувати культурну спадщину України
Партнерський матеріал
Авторка: Смуток Богдана
Поки ворожі снаряди руйнують наші памʼятки, партнери із ЄС допомагають їх зберегти та відновити. Реставрація історичних дверей та брам в Одесі, порятунок фондів художнього музею Галагана у Чернігові та допомога в збереженні експонатів Національного заповідника «Хортиця». Все це проєкти із захисту культурної спадщини, які реалізували в Україні за підтримки ЄС після початку повномасштабного вторгнення Росії.
Сьогодні розповімо, як підтримка з-за кордону рятує українську культурну спадщину, та якими можливостями можуть скористатися українці для прискорення цього процесу.
Порятунок обʼєктів культурної спадщини під обстрілами
Станом на 4 вересня 2024 року ЮНЕСКО підтвердила пошкодження 438 об'єктів культури в Україні. Серед них — 215 будівель, що мають історичну або мистецьку цінність.
Відновлення цих споруд потребує багато ресурсів. ЄС через культурні програми надає архітектурним памʼяткам точкову фінансову підтримку. З початку повномасштабного вторгнення допомогу в збереженні колекцій та реставрації будівель надали Художньому музею Галагана й Історичному музею імені Василя Тарновського в Чернігові, а також музею Івана Гончара в Києві.
Художній музей Галагана. Фото із сайту EU for Ukraine
У 2024 році одним з отримувачів допомоги став Харківський художній музей. Росіяни обстріляли його у перші дні повномасштабної війни, а в грудні 2023-го ракета влучила у двір житлового будинку неподалік. Зараз відновлення будівлі проводять, зокрема, за кошти Європейського Союзу. Музей отримав грант розміром 91 тис. євро.
Харківський художній музей у березні 2022 року. Фото із Facebook-сторінки музею
В Одесі реставрувати памʼятки допомагає Італія. Через ЮНЕСКО країна виділила 500 тис. євро на проведення першочергових відновлювальних робіт Спасо-Преображенського кафедрального собору. А в межах підписаного між Україною та Італією меморандуму на відбудову пошкоджених пам’яток архітектури в Одесі країна виділить 45 млн євро.
Це лише кілька прикладів прямого фінансування окремих памʼяток архітектури. Точкове виділення коштів може видатися несистемним, однак є необхідністю, адже памʼятки часто потребують консервації та першочергових робіт, аби зберегтися до подальшої ретельної реставрації.
Створення екосистеми відновлення культурної спадщини: проєкт UREHERIT
Збереження та відновлення обʼєктів культурної спадщини в Україні не можливе без створення екосистеми відбудови. Мова про підготовку спеціалістів, складання методик, рекомендацій, навчальних програм, організацію заходів для обміну досвідом з іноземними колегами тощо.
Міжнародний європейський культурний проєкт з охорони спадщини UREHERIT є одним з інструментів для створення таких умов. У його межах із 2023 року розвивають програми професійного розвитку, проводять дослідження, семінари та публічні дискусії для фахівців зі збереження спадщини. Проєкт UREHERIT утілює консорціум з 11 організацій із країн ЄС та України. Триватиме він до 2026 року.
«Це вперше, коли такий широкий міжнародний консорціум архітектурних організацій об’єднує зусилля для досягнення спільних результатів, спрямованих на збереження української спадщини та культури», — розповідає Ольга Терефеєва, кураторка проєкту UREHERIT в Україні.
CPD program Ukraine. MODULE 2, Івано-Франківськ. Дискусійна панель. Зліва направо: архітекторки Тіна Вік, Дарія Корба, Оксана Хорошавіна, Анна Сербін. Фото з архіву Ольги Терефеєвої
За рік проєкту вдалося провести кілька важливих заходів та ініціатив. Першою стала велика Публічна конференція у Львові. Вона засвідчила великий запит від архітекторів і реставраторів на міжгалузеві події та обмін досвідом між експертами з України та ЄС. Метою заходу було звернути увагу іноземних партнерів на українські проєкти та ініціативи зі збереження спадщини. Також учасники переосмислювали концепти реставрації замку Свірж на Львівщині та створювали архітектурні проєкти в межах воркшопу. Там команди змогли попрацювати разом і презентувати напрацювання кураторам програми.
Взимку 2023-2024 року відібрали 12 пілотних проєктів на CPD Program Ukraine. Туди увійшли роботи команд із Харкова, Дрогобича, Львова, Івано-Франківська, Миколаєва, Запоріжжя, Катериничів, Чернівців, Дніпра, Кривого Рогу і Словʼянська. Програма зосереджена на підвищенні кваліфікації архітекторів та обміні знаннями між професіоналами з України та ЄС. Мета — разом підлаштувати концепти під європейські архітектурні стандарти. Станом на жовтень 2024 року для учасників провели навчальні модулі в Стокгольмі та Івано-Франківську, на черзі — модуль у Відні. 11 із 12 проєктів зосереджені на збереженні чи відновленні культурної спадщини.
CPD program Ukraine. MODULE 2, Івано-Франківськ. Презентація В.Гайдара в Палаці Потоцьких. Фото з архіву Ольги Терефеєвої
«Визначення стратегії розвитку держави через збереження спадщини — це різноплановий процес. До нього слід залучати різних експертів: реставраторів, антикварів, інженерів, архітекторів, істориків, архіваріусів, дослідників, юристів, вчених, представників місцевої влади та міжнародних організацій. Кожен із них працює на своєму місці та впливає на спільний результат. За таких умов є шанс провести якісне дослідження без втрати важливих деталей та інформації. А що якісніше та докладніше буде опрацьований той чи інших об'єкт, то більше спадщини вдасться зберегти», — переконана Ольга Терефеєва.
Актуальні можливості для збереження та відновлення культурної спадщини від ЄС
Підтримка збереження культурної спадщини в Україні з боку ЄС триває. Ось декілька програм, за якими нині можна отримати допомогу для збереження памʼяток.
1. Гранти на персональні проєкти від House of Europe.
Сума: до 4 тис. євро.
Кошти можна витратити на особистий професійний розвиток, зокрема у сфері збереження культурної спадщини. Грант покриває квитки на конференції та воркшопи, участь у платних конкурсах і стажуваннях та інші ініціативи, що допоможуть отримати нові знання та досвід.
2. Гранти міжнародної мобільності від House of Europe.
Сума: до 4 тис. євро.
Грантодавець дає можливість взяти участь у професійних заходах у межах країн ЄС. Можна відвідати конференцію, зустрітися з європейськими колегами, пройти стажування чи презентувати свій проєкт.
3. Гранти міжнародної співпраці від House of Europe.
Сума: до 50 тис. євро.
Гранти міжнародної співпраці підтримують спільні культурні проєкти українських та інших європейських організацій, зокрема розробки зі збереження культурної спадщини.
Також у 2024-2025 роках House of Europe планує видавати великі інфраструктурні гранти до 100 тис. євро, що буде актуально для музеїв та інших обʼєктів культурної спадщини, які потребують ремонту.
У травні 2025 року відбудеться щорічний онлайн-ідеатон та навчальна програма з диджиталізації культурної спадщини України «Хататон 6.0». На попередній такий конкурс надійшло понад 200 проєктів, повʼязаних із цифровізацією культурної спадщини.
Відновлення культурної спадщини потребує як швидких рішень, так і довготривалих проєктів, які закладуть фундамент цього процесу в Україні. Фінансова та консультаційна підтримка ЄС відіграє в цьому одну з головних ролей.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Особливості й важливість жіночих шкарпеток
Новини компаній
12:30
2 грудня
22:42
30 листопада
20:23
30 листопада
ТОП новини
Оголошення
14:09, 27 листопада
100
15:11, 20 листопада
08:59, 27 листопада
21:06, 1 грудня
8
09:28, 29 листопада
11
live comments feed...