Житомирська обласна Спілка поляків України відзначила 25-річчя

20 березня у прес-центрі облдержадміністрації відбувся круглий стіл, приурочений до знаменної дати в історії полонійного руху на Житомирщині. Адже саме у ці дні поляки Житомирщини відзначають 25-річчя створення першої полонійної громадської організації на теренах нашої області.

Участь у засіданні взяли голова облдержадміністрації Сидір Кізін, перший заступник голови обласної ради Володимир Арешонков, заступник голови облдержадміністрації Ярослав Долгих, голова Житомирської обласної Спілки поляків України Вікторія Лясковська-Щур, капелан поляків Житомирщини Ярослав Гіжицький, кандидат мистецтвознавства, член правління Спілки Ірина Копоть, член правління Спілки професор Володимир Єршов, засновник Житомирської обласної Спілки поляків, в’язень концтабору Майданек Франц Бржезицький, голови польських організацій та полонійні діячі, ЗМІ.

1(2)2(1)3(1)

Довідково:

Перша польська громадська організація в області – Житомирське обласне відділення культурно-освітнього Товариства ім. Ярослава Домбровського – була заснована 18 березня 1989 року. Першим головою Товариства було обрано відомого на Житомирщині поета, громадського діяча та журналіста Валентина Грабовського.

19 жовтня 1991 року в м. Києві відбувся ІІ Конгрес поляків України, на якому було прийнято рішення про створення Спілки поляків України. До Правління Спілки поляків України були обрані житомиряни: Валентин Грабовський, Його Святість Єпископ Ординарій Києво-Житомирської дієцезії Ян Пурвінський. Основою Житомирського обласного відділення Спілки поляків України стало Житомирське обласне відділення Польського культурно-освітнього Товариства ім. Ярослава Домбровського.

Було організовано польські танцювальні та хорові колективи, які і сьогодні активно працюють та розвиваються. Це - заслужені колективи польської культури «Поліські соколи», «Короліски», «Дзвонечки» (Житомир); а також «Білі голубки» (Сусли), «Мрія» (Кам’яний Брід), «Ярославка» (Любар), «Шкєлко» (Мар’янівка, Биківка), ансамбль давнього обряду з Лісової Слобідки.

У 2006 році Житомирська обласна Спілка поляків України отримала новий юридичний статус згідно із законодавством України. Насьогодні в області Спілка об’єднує 26 регіональних організації та має 4500 членів у Житомирі, а загалом в області є близько 11000 членів Спілки.

На Житомирщині проживає найчисельніша польська громада в Україні. За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, в області проживає понад 49 тисяч поляків. Це найбільша кількість поляків серед інших областей України.

Спілка поляків робить значний внесок у розвиток культурно-освітнього життя краю. За ініциативи Спілки налагоджені контакти між Сілезьким воєводством і Житомирською областю та польськими містами – Плоцьком, Битомом та Житомиром.

Житомирською обласною Спілкою поляків України підписані Угоди про співпрацю з Регіональним Польсько-Німецьким Товариством у Зеленій Гурі (Польща), Німецько-Польським Товариством у Коттбусі (Німеччина), Товариством Сільзьких Лідерів у Клобуцьку (Польща), МГО «Міська громада «Житомир», Економічним Університетом у Кракові, Любельською політехнікою.

Постійним партнером у реалізації культурно-освітніх проектів Спілки поляків стало Товариство «Wspólnota Polska» відділ у Ломжі та Сєдльцах, Фонд Pomoc Polakom na Wschodzie, культурно-освітнє товариство «Jestem» (Польща), фундація ім. Стефана Баторія та фундація Роберта Боша (Німеччина).

У галузі освіти Спілка поляків ініціювала вивчення польської мови у школах № 17, 18, 27, 28 та 36, гімназіях №1, 23, на курсах в самому Житомирі та в області. Започаткована перша ланка вивчення польської мови у дошкільному закладі № 49 «Дивосвіт». Це надає дітям можливість з дошкільного віку долучатись до польської культури, пізнати традиції та свій родовід. Діє суботньо-недільна школа та Польський клуб.

Саме ЖОСПУ організовувала перші олімпіади польської мови, декламаторські конкурси, проводила перші іспити на навчання у Польщі, започаткувала орфографічний конкурс «Майстер польської орфографії» та літературний конкурс ім. В. Грабовського; проводить відбір у Житомирі до Міжнародного декламаторського конкурсу ім. Бронєвськєго в Тарнові.

Також Спілкою щорічно проводяться Фестивалі та конкурси, зокрема, Дні польської культури на Житомирщині, Міжнародні фестивалі польської культури «Веселка Полісся» та «Житомирська музична весна», фестиваль «Польська колядка на Житомирщині» та багато інших.

З 2013 року у Житомирі за сприяння Спілки функціонує Польський дитячий театр ляльок „ModernPol” під керівництвом Вікторії Зубарєвої, в театрі задіяна молодь від 3 до 17 років.

Житомир поляки 25-річчя Житомирська обласна спілка поляків України
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі