Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк – щодо підписання політичної частини Угоди про асоціацію з ЄС

Коли в Україні розпочалися масові акції і протести, люди вийшли за своє європейське майбутнє. І вийшли саме тому, що колишня влада відмовилася підписувати Угоду з ЄС. Нам було вкрай складно добитися цього підписання. І, в першу чергу, церемонія підписання – це шана тим сотням людей, які загинули на Майдані за наше європейське майбутнє. А я лише поїхав, підписав і виконав волю мільйонів українців - розповідає Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Отже, що було підписано сьогодні в Брюселі. Фактично був підписаний перший крок України до набуття повноправного членства в ЄС. Ми прийняли рішення з нашими європейськими партнерами поділити Угоду на 2 частини. Перша частина - політична, яка сьогодні була підписана. І друга частина - економічна, яка буде підписана після того, коли в Україні відбудуться президентські вибори.

Щодо політичної частини. Ми підписали те, що ЄС визнає європейську ідентичність України, що є фактично підставою для того, щоб Україна, відповідно до ст. 9 Угоди, мала можливість подати заявку на вступ України до ЄС. Друге – був підписаний весь блок, який стосується найболючішого зараз питання для України – це безпека і оборона. Таким чином, в цьому блоці передбачена наша спільна кооперація і співробітництво між Україною та всіма членами ЄС щодо забезпечення безпеки і оборони України. Третє – були підписані всі політичні умови, які стосуються територіальної цілісності і незалежності України. Після сьогоднішнього підписання ЄС взяв на себе юридичні зобов’язання щодо гарантування територіальної цілісності України. І ми тепер разом з країнами-членами ЄС несемо відповідальність за безпеку і територіальну цілісність України. Четверте – було підписання про створення, чого ніколи раніше не було в наших двостоторонніх стосунках, органів прийняття рішень. Спільних органів між Україною і ЄС. І перше таке засідання, сподіваюся, відбудеться вже на наступному тижні. Коли європейські Комісари з питань торгівлі, з питань енергетики, з питань розширення, з питань візового режиму прибудуть до України і ми проведемо спільне засідання Кабміну України разом з Комісарами з країн-членів ЄС. Фактично підписана наша політична асоціація, наше повне політичне зближення між Україною і країнами-членами ЄС.

Тепер другий блок, який стосується економічного співробітництва. Ви пригадуєте, що в Україні були тривалі дискусії про те, що це може дуже нашкодити, якщо Україна підпише економічну частину. Власне кажучи, Росія була основним контр-агітатором і контр-пропагандистом підписання економічної частини. Для того, щоб зняти цю дискусію, для того, щоб заспокоїти Схід, для того, щоб відверто і чесно показати всьому українському бізнесу, де ми заробляємо, а де ми будемо мати проблеми, де ми повинні вдосконалити нашу економіку, а де ми отримуємо значні надходження. Ми беремо відповідний період часу на проведення додаткових консультацій. Але чого ми добилися? Підписання економічної частини Угоди означає, що ринок України відкривається повністю і ринок ЄС відкривається також повністю. Рішення, яке ми сьогодні отримали, полягає в наступному: ЄС відкриває для всіх українських товарів свої ринки в односторонньому порядку. Яких товарів це стосується? Це стосується всієї промислової продукції, яку ми відправляємо до країн-членів ЄС, і це стосується всієї аграрної продукції, яку ми відправляємо до країн-членів ЄС. Що це означає в цифрах. В цифрах це означає наступне. Ті українські компанії, які торгують з ЄС, додатково отримують, а вропейська комісія чітко порахувала суму, 490 млн євро від запровадження Євросоюзом в односторонньому порядку цих так званих торгових преференцій. У зворотньому порядку ЄС зараз нічого не отримає, тому що ми свої ринки на даному етапі для країн-членів ЄС не відкрили. Що це дає для українського бізнесу? Це дає можливість суттєво збільшити обсяги нашої експортної продукції до країн-членів ЄС.

Що стосується подальших дій. До парламенту буде внесена відповідна Угода. Ця Угода повинна бути ратифікована і стане частиною національного законодавства України. Ми поставили історичний підпис під тим, щоб Україна стала частиною європейської сім’ї. Але тепер треба дуже багато зробити. Одна справа підписати, а інша - виконувати кожен пункт нашого підпису, проводити реальні реформи в країні, змінювати нашу юстицію, змінювати нашу правоохоронну систему, робити некорумпованими суддів, робити те, щоб міліція захищала громадян, робити так, щоб публічна адміністрація, а це державна служба, працювала в інтересах громадян, а не займалася корупціє. Тобто це - титанічні зусилля, які повинен зробити не тільки Уряд України, а які повинні зробити всі органи влади разом з українцями. В рамках цієї Угоди, також буду відверто казати, і не просто цієї Угоди, а й в рамках нашого економічного порядку денного будуть прийматися складні рішення. Непопулярні рішення. Я про це казав відверто з парламентської трибуни, що не обіцяю покращення ні сьогодні, ні завтра, але ми знаємо, що підписання цієї Угоди і той шлях, який ми обрали – це єдино правильний шлях. Це зробити в Україні європейськє життя, європейські стандарти. І точно можу сказати, що наші діти будуть жити вже в країні-члені ЄС.

Про гарантію територіальної цілісності України

Також хочу відверто розкрити і цей пункт. Очікувати того, що хтось буде захищати Україну, крім самої України, – складно. Але в рамках нашої безпекової співпраці ми працюємо над тим, щоб налагодити реальне військово-техічне співробітництво. Це допомога як консультантами, експертами, так і безпосереньо тим обладнанням і майном, яке потрібно українській армії. За останні декілька років була зроблена спланована провокація і диверсія проти української незалежності, проти української армії і проти української безпеки. Нам треба починати фактично з нуля створювати власні Збройні Сили. І сьогодні я мав низку зустрічей з прем’єрами і главами держав країн-членів ЄС. І так само їм щиро говорив: у нас з вами буде не дуже приємна розмова для вас, але Україні зараз треба помагати відбудовувати українське військо і українську армію. І ми маємо відповідний запит та очікуємо відповіді від наших європейських партнерів, яка конкретно допомога надійде в найкоротші терміни.

Єдине, що я забув дуже важливе сказати щодо підписання цієї Угоди, – це ще один економічний блок. Це стосується фінансової допомоги. ЄС наголосив, що загальний пакет фінансової допомоги буде складати 15 млрд $ або 11 млрд євро. Звичайно, що це довгострокова перспектива. Там і кредити, там і фінансова допомога. Але ми повинні бути прагматичні. Прагматичні – це означає скільки коштів і в який період часу надійде на рахунки Уряду для того, щоб стабілізувати економічну ситуацію. Так ось, ЄС прийняв наступне рішення. Спочатку нам пропонували тільки 610 млн євро, так звану макро-фінансову допомогу. Ми добилися того, що ЄС прийняв наступне рішення. Збільшити макро-фінансову допомогу для України до 1 млрд 610 млн євро. Це майже 2 млрд $. Тепер про конкретні терміни, коли ці кошти надійдуть, тому що від обіцянки до реалізації є певний шлях і цей шлях повинен бути пройдений протягом 45-ти днів. Ми очікуємо, що в кінці квітня або на початку травня золотовалютні резерви НБУ поповняться першим мільярдом.

Про газ

Тут також треба повністю розкрити все, що відбувається. Є повна і тотальна енергетична залежність України від РФ. І те, що росіяни вчинять так, як вони вчинили, у мене не було жодного сумніву. Нагадаю, що спочатку вони дали політичного хабара у вигляді так званої знижки, коли газ продавали по 268$ за 1 тис. куб. метрів. Ця знижка закінчиться рівно 1 квітня. З 1 квітня Росія через те, що вона здійснила озброєне пограбування України і таким чином фактично знищила наші двосторонні Угоди, хоче підняти ціну на газ фактично вдвічі. Мова йде про ціну близько 500$ за 1 тис. куб. метрів. Які у нас є зараз варіанти? Перший варіант – це продовжувати закуповувати газ у Росії. По 500$, як вимагає цього Росія. Чи можемо відкинути цей варіант повністю? Кажу відверто - не можемо. Тому що за останніх декілька років нічого не було зроблено в плані диверсифікації поставок енергоносіїв. Отже, ми залишаємося на тому, що нам все одно доведеться закуповувати у Росії по 500$ за 1 тис. куб. метрів значну частину газу. Зрозуміло, навіщо це робить Росія. Вони вдвічі зараз піднімуть ціну...

Чи зміниться тариф для населення?

Хочу відповісти і на це запитання. Тобто, що робить Росія. Вони умисно піднімають без будь-яких підстав удвічі ціну на газ для того, щоб підвищити, в першу чергу, ціни для населення. І я відверто казав так само з трибуни парламенту, що нам треба готувася до підвищення цін на енергоносії. Зараз я розробляю схему, яким чином ми будемо це робити. І це буде так само відверта і чесна розмова в парламенті на всю країну. Ми думаємо про те, як не підвищувати ціни для малозабезпечених. І зараз ми розробляємо програму спільно з міжнародними кредиторами щодо тих людей, які не мають з чого платити, щоб для них не підвищувати тариф. Ті люди, які мають з чого платити, і я про це казав, в тому числі і я особисто, повинні взяти на себе частину відповідальності.

Друге питання, яке стосувалося диверсифікації поставок газу. Є варіант, як отримувати газ з країн-членів ЄС. Це так званий резервний потік. Тобто реверсний потік. Але для того, щоб цей реверс забезпечити, потрібне рішення однієї країни-члену ЄС, яка, на привеликий жаль, має також значну залежність від Росії. І Росія тисне на країн-членів ЄС. Якщо ми доб`ємося того, щоб реверс все-таки був, то ціна на проєвропейський газ буде від 100 до 150$, ніж ціна російського газу. Але Росія це знає, і тому вона й далі буде тиснути. Тому в планах Уряду: перше – це збільшення власного видобутку. Якщо ми інвестуємо у власний видобуток, додатково ми можемо збільшити обсяги на 30%. Нагадаю, сьогодні Україна самостійно видобуває 21 млрд куб метрів газу на рік – це серйозна цифра. Друге – ще раз отримати можливість на реверсні потоки з ЄС. Третє – це збільшувати нашу енергетичну складову, а саме - збільшувати електроенергетику в українській складовій. Четверте – залучати інвесторів, свердлити, щоб збільшити власний видобуток газу. І п’яте – ви чули про те, що була дискусія в Україні про так званий сланцевий газ. При збереженні всіх екологічних норм ми повинні негайно займатися власною енергетичною безпекою також через видобуток сланцевого газу. Чи можна це зробити за день? Не можна. Чи треба це робити вже? Так, це треба було робити ще позавчора.

Верховна Рада Яценюк кабмін України міністри ЄС угода Росія газ тарифи
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
100 переглядів у жовтні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
На сайті мерії зареєстрували петицію про переіменування проїзду Кондратюка. — Прошу вас переіменувати одну з вулиць міста Житомира на честь Марини Францівни Поплавської, яка багато чого зробила для нашого міста та прославляла по всьому світу, викладала в одній із шкіл нашого міста, таку людину потрібно увічнити. Як приклад привожу свою вулицю, — пише автор петиції Богдан Михайловський. Петицію підписали 7 житомирян. Вона має зібрати 250 голосів. Читайте та...
Суспільство
Управління дорожнього будівництва та інфраструктури закуповує технічне обладнання для перевірки якості ремонтів доріг. В ОДА буде сучасна лабораторія перевірки якості, повідомив голова ОДА Ігор Гундич. — Часу не завжди вистачає, щоб все перевіряти особисто. Сьогодні дуже добре, що є технічні засоби.  Я дав доручення управлінню дорожнього будівництва та інфраструктури закупити відповідні технічні засоби і перевіряти виконані роботи, тому що візуально ти ніч...
Кримінал
Дорожньо-транспортна пригода сталась 22 жовтня близько 21.30 в с. Оліївці. Вводій вантажного автомобіля «DAF» з причепом, 44-річний житель м. Малина, рухаючись у напрямку Житомира, не впорався з керуванням, виїхав за межі проїжджої частини та потрапив у кювет, де автомобіль перекинувся, повідомили в ГУ НП у Житомирській області. У результаті ДТП водій отримав тілесні ушкодження та був ушпиталений до Житомирської обласної лікарні. Причин та обставин події з...
Суспільство
19 жовтня в Києві відбулася презентація кращих регіональних проектів, реалізацію яких профінансує Європейський Союз.  Мова йде про 70 регіональних стартапів у 16 областях, які стали переможцями конкурсу й виграли можливість отримати фінансування у рамках секторальної підтримки ЄС на загальну суму 616,1 млн грн. З-поміж проектів-переможців і проект розбудови спортивно-культурного простору на набережній річки Тетерів у Житомирі. — Коли ми працювали над страт...
Суспільство
У 2018-му фахівці землевпорядної служби Житомирщини опрацювали 105 860 заяв. В середньому за тиждень землевпорядники приймають та опрацьовують 2 тис. 300 таких звернень. Реєстрація земельних ділянок та надання витягів з земельного кадастру залишаються найпопулярнішими послугами, повідомили у ГУ Держгеокадастру у Житомирській області. На сьогодні в області зареєстрували 52 233 земельні ділянки та видали 29 694 витяги з кадастру. Найбільшу кількість ділянок...
Суспільство
22 жовтня тисячи людей прийшли до театру імені І.Кочерги, щоб попрощатися із відомою актрисою . Марина Поплавська, учасник проектів «Дизель Студіо», трагічно загинула 20 жовтня у автокатастрофі в Київській області. Провести в останню путь Марину Поплавську прийшли люди різного віку, актори-колеги, представники влади, депутатського корпусу, викладачі та студенти. Багато серед присутніх тих, хто особисто не був знайомий з акторкою, але, цінував за акторський...
Культура
Діти під керівництвом студентів та викладачів Житомирського державного університету малювали осінні пейзажі.  У міському парку перехожі бачили незвичайну картину: діти за мольбертами писали осінні пейзажі. Кожен юний художник свою роботу забрав додому, повідомили в ОДА. Цікавий майстер-клас із акварельного живопису зібрав близько двадцяти дітей. До участі в художньому пікніку запросили родини учасників АТО Житомирщини. Троє батьків разом із своїми дітлахам...
Новини компаній
Останні екземпляри книги "Маріуполь. Останній форпост". Перевидання не буде. Поспішайте купити чесну книгу про події 2014-2015 років в Маріуполі і Приазов'ї. "Маріуполь. Останній форпост" - читають в Празі та Відні, Берліні та Тбілісі, Луцьку і Тернополі, Києві та Львові, Донецьку та Краматорську. Книга говорить голосом тих, хто бачив, чув і сам був учасником страшних і трагічних подій 2014 - 2015 років в Маріуполі. У ній немає оціночних суджень - тільки ф...
Спорт
Юлія Єлістратова здобула «золото» у 14-етапі Кубку світу-2018, що проходив у  Еквадорі. Про це повідомив сайт ОДА. «Нарешті перемога! Щаслива, що отримала «золото» на Кубку світу-2018 з триатлону в Саліні! Дякую усім за підтримку!», – сказала Юлія Єлістратова. Триатлоністка Юлія Єлістратова – єдина українка, яка представляла Україну на 14-му етапі Кубку світу-2018. Читайте також: Житомирські медики: час робити щеплення проти грипу (інструкція).