• Головна
  • У Житомирі віряни зібрались на найпопулярнішу утреню з читання канону св. Андрія Критського
фото
08:34, 3 квітня 2014 р.

У Житомирі віряни зібрались на найпопулярнішу утреню з читання канону св. Андрія Критського

фото

Учора, 2 квітня, в Свято-Михайлівському кафедральному соборі була звершенаУтреня з читанням Великого канону преподобного Андрія Критського.

Богослужіння очолив Високопреосвященнійший владика Ізяслав, Архієпископ Житомирський та Овруцький у спів служінні духовенства собору. Про це повідомляє прес-служба Свято-Михайлівського кафедрального собору м.Житомира.

За традицією у перші чотири дні Великого посту в усіх храмах читається Великий покаянний канон преподобного Андрія Критського. Для багатьох вірян цей канон – чи не єдина відмінність великопісного часу від решти церковного року, адже у суботи та неділі під час Великого посту особливостей зовсім мало, а з буденних служб серед прихожан найбільш популярні дні, коли читається канон св. Андрія Критського.

У практиці Східної Церкви цей канон прочитується частинами на Великому повечір’ї з понеділка до четверга першої седмиці Великого посту, а на утрені четверга п’ятої седмиці, у день так званого «Маріїного стояння» – співається повністю. Кожен тропар канону, згідно з древньою традицією, супроводжується трьома земними поклонами.

Що таке канон взагалі?

Значна частина відправи кожної утрені укладена за точно визначеним правилом. Тому вона має грецьку назву канон, що значить правило, міра чи норма. Основу канону творять біблійні пісні. Увесь канон має дев’ять пісень, але друга пісня через її покутний настрій вживається тільки в часі Великого посту. Творцем канону вважають святого Софронія (638), єрусалимського патріарха. Первісно канони були малі за обсягом, бо складалися з двох чи трьох пісень. Кожна пісня має ірмос і кілька стихів, які називаються тропарями. Число тропарів у пісні буває різне – від кількох до кільканадцяти. Святий Андрій Критський перший почав укладати повні канони на дев’ять пісень.

 Автор Великого канону

Великий канон написав святий Андрій Критський. Хто він і як служив для Церкви? Святий Андрій походив з Дамаска в Малій Азії. У молодому віці пішов на прощу до Єрусалима і там у 678 р. вступив до монастиря святого Сави. Своєю побожністю й бистрим умом звернув на себе увагу єрусалимського патріарха Теодора, який узяв його за секретаря. Святий Андрей брав участь у Шостому Вселенському Соборі в Константинополі. Після Собору був якийсь час дияконом при Церкві святої Софії в Царгороді й опікувався сиротами. А потім Царгородський патріарх висвятив його на архієпископа міста Гортини на острові Криті, тому і зветься він Критський. Рік його смерті невідомий. Одні автори подають 712 рік, інші – аж 740. Наша Східна Церква вшановує його пам’ять 17 липня.

Святий Андрій Критський знаний як відомий проповідник, церковний письменник і поет. Він писав церковні гімни, стихири і передусім канони. Серед них на першому місці Великий канон.

1(6)2(6)3(4)7

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Житомир #канон св. Андрія Критського #утреня #Свято-Михайлівський собор
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...