• Головна
  • Громадськість наполягає підняти акцизи на тютюн з 1 січня
вимоги
13:55, 5 грудня 2014 р.

Громадськість наполягає підняти акцизи на тютюн з 1 січня

вимоги

5 грудня 2014 р. громадськість та експерти антитютюнового руху України звернулися до нового уряду із вимогою підвищити акцизи на тютюнові вироби з 1 січня 2015 року щонайменше на 30%. Це допоможе значно збільшити надходження до бюджету та зменшити поширеність куріння серед різних соціальних груп.

Спільнота, котра виступає за зменшення споживання тютюну, з оптимізмом сприйняла призначення нового уряду й Міністра фінансів зокрема та сподівається на прогресивну позицію в формуванні політики оподаткування тютюнових виробів. Адже у процесі виконання положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (Стаття 352) Україні необхідно поступово наближувати ставку акцизу на сигарети до європейського рівня. Така податкова політика є ефективним методом зменшення споживання тютюну населенням, а молоддю особливо, що зазначено в 6 статті Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Станом на сьогодні рівень акцизу на тютюн в Україні становить 304,11 грн, або 16,8 євро на 1000 сигарет з фільтром, що є у п’ять разів меншим мінімального рівня ЄС - 90 євро або 1467 грн. Таким чином, уряду варто постійно підвищувати акцизи на тютюн протягом наступних років. До того ж це стане додатковим джерелом наповнення бюджету в такий надскладний для країни час.

На початку 2014 р. ставка акцизів, на жаль, практично не змінилася, як наслідок, за 1-ше півріччя 2014 р. бюджет отримав від тютюнових акцизів на 1,7 млрд. грн. МЕНШЕ, ніж у 1-му півріччі 2013 р. Проте із 1 липня 2014 р. ставку акцизу на тютюн було підвищено на 25%, а з 1 вересня - ще на 5%. Тому в 3-му кварталі 2014 р. доходи від тютюнових акцизів були на 0,95 млрд. грн. БІЛЬШИМИ, ніж у 3-му кварталі 2013 р. У серпні 2014 року, вперше за всю історію України, місячні надходження від тютюнових акцизів перевищили рівень 2 млрд. гривень.

Зважаючи на попередній досвід України, цінова та податкова політика приносить очевидні результати. Дієвість цінових заходів підтверджується простою та вивіреною формулою: при зростанні реальної ціни на сигарети на 10% рівень поширеності куріння зменшується на 4%. За даними опитувань Держстату, кількість курців в Україні за 2008-2013 роки скоротилася з 10,1 млн. до 8,1 млн. осіб, або на 20%. Чим більшим було річне зростання ставок акцизу, тим більшим були як зростання надходжень до бюджету, так і скорочення поширеності куріння. При цьому варто наголосити, що зменшення реалізації сигарет в Україні на 49 млрд. штук або на 40% за 5 років лише незначною мірою було обумовлене зростанням обсягу нелегального обігу сигарет в Україні. За результатами опитувань 2013 та 2014 років лише 5% опитаних курців показали пачки, які частково можуть бути контрабандними.

Про Український Центр контролю над тютюном:

аналітичний та адвокаційний центр, діяльність якого направлена на моніторинг, експертизу та фаховий аналіз визначених сфер контролю над тютюном, а також на вироблення експертних пропозицій для посилення та виконання антитютюнового законодавства України задля скорочення споживання тютюнових виробів в Україні та скорочення поширеності куріння. Діяльність Центру заснована на ключових стратегіях Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала у 2006 році. охорони здоров'я в Копенгагені.

Український Центр контролю над тютюном – це проект Громадської організації «Центр громадянського представництва «Життя», діяльність якого направлена на здійснення адвокації у сфері громадського здоров’я та екології (http://www.center-life.org/).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #громадськість #акцизи #тютюн
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Останні новини
Оголошення
live comments feed...